REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ši Džinping spodbuja sodelovanje v državah BRICS po principu »opeka na opeko«

Ši Džinping spodbuja sodelovanje v državah BRICS po principu »opeka na opeko«Predsednik Ši Džinping na srečanju voditeljev držav BRICS 21. novembra 2023. (Xinhua/Huang Jingwen)

Medtem ko se kitajski predsednik Ši Džinping in številni drugi voditelji zbirajo v Kazanu, v Rusiji, na 16. vrhu BRICS, se svet ponovno osredotoča na ta razvijajoči se mednarodni mehanizem, da bi ugotovil, kako bo pospešil samorazvoj in se odzval na svetovne težave.

Ši, ki je bil neomajen zagovornik sodelovanja v skupini BRICS, je nekoč njenih pet članic primerjal s petimi prsti ene roke: če so raztegnjeni, so kratki in dolgi, če pa so stisnjeni skupaj, tvorijo močno pest.

BRICS, akronim za Brazilijo, Rusijo, Indijo, Kitajsko in Južnoafriško republiko, se v kitajščini dobesedno imenuje »zlata opeka«, kar kaže na optimizem glede velikega potenciala in bleščeče prihodnosti.

Zdaj je ta roka postala večja in močnejša, saj se je lani razširilo njeno članstvo, vendar je bistvo Šijeve prispodobe vedno bolj aktualno.

Medtem ko se svet prebija skozi novo obdobje pretresov in preobrazbe, je voditelj največje države v razvoju pripravljen pomagati voditi BRICS, vodilno skupino globalnega juga, da bo imela večjo vlogo pri oblikovanju boljše, skupne prihodnosti za človeštvo.

ZLATA VREDNOST                                                          

BRICS, akronim za Brazilijo, Rusijo, Indijo, Kitajsko in Južnoafriško republiko, se v kitajščini dobesedno imenuje »zlata opeka«, kar kaže na optimizem glede velikega potenciala in bleščeče prihodnosti.

Ta sangvinični pogled je pomemben del Šijevega sodelovanja s to skupino. Na dnevnem redu kitajske zunanje politike je BRICS dosledno uvrščal na visoko mesto.

Kot kitajski voditelj je prvič nastopil na multilateralnem prizorišču leta 2013 na vrhu BRICS v Durbanu v Južnoafriški republiki, v prvih dveh letih svojega predsedovanja pa je obiskal vse preostale štiri države BRICS.

»Kitajska pod vodstvom predsednika Ši Džinpinga je pomembno prispevala k uspehu BRICS,« je opozoril Bunn Nagara, višji raziskovalec Kitajske v Maleziji.

Na fotografiji iz zraka, posneti 28. septembra 2021, je prikazana stavba sedeža Nove razvojne banke (NDB) v Šanghaju na vzhodu Kitajske. (Xinhua/Fang Zhe)

Zaradi skupnih prizadevanj članic se zlata vrednost BRICS nenehno povečuje. Podatki Svetovne banke kažejo, da se je delež BRICS v svetovnem BDP povečal z 18 odstotkov leta 2010 na približno 26 odstotkov leta 2021, pri čemer se je v tem obdobju povečeval v vseh letih.

Med dejavniki njegove izjemne rasti je močna usmerjenost k dejanskim rezultatom. »BRICS ni govorilnica, temveč delovna skupina, ki uresničuje stvari,« je nekoč poudaril Ši.

BRICS ni govorilnica, temveč delovna skupina, ki uresničuje stvari

V skladu s tem duhom je bilo praktično sodelovanje vedno temelj mehanizma BRICS, katerega dober primer je ustanovitev Nove razvojne banke (NRB).

Ta večstranska institucija s sedežem v Šanghaju je do konca leta 2023 odobrila 105 projektov v vseh državah članicah v vrednosti približno 35 milijard ameriških dolarjev.

Zaradi spreminjajočih se razvojnih potreb držav BRICS se je Ši na vrhu leta 2017 v kitajskem obmorskem mestu Xiamen pridružil drugim voditeljem držav članic in uradno vključil kulturne izmenjave in izmenjave med ljudmi v motorje sodelovanja BRICS, da bi še okrepil vezi med temi državami in utrdil temelje sodelovanja BRICS.

Sodelovanje BRICS, ki ga poganjajo trije motorji, in sicer politični in varnostni, gospodarski in finančni ter kulturni in medčloveški stiki, je doživelo še večji napredek in vse večjo podporo javnosti.

Edinstvena vrednost sodelovanja BRICS presega gospodarske okvire, mehanizem pa je inovacija mednarodnega sodelovanja, ki je v očitnem nasprotju z nekaterimi protekcionističnimi, ekskluzivnimi političnimi, vojaškimi ali gospodarskimi zavezništvi na Zahodu, je dejal Wang Lei, direktor raziskovalnega centra za sodelovanje BRICS na pekinški univerzi Beijing Normal University.

Mladi Kitajci in Rusi nastopajo na odru v Moskvi, Rusija, 22. september 2024. Letne predstavitve „UPanda Cinema“ ter filmske in kulturne izmenjave BRICS se udeležuje več kot 900 predstavnikov medijskih organizacij, filmskih ustanov in mladinskih skupin iz držav BRICS. (Xinhua/Bai Xueqi)

Po Šijevih besedah sodelovanje BRICS presega staro formulo političnih in vojaških zavezništev, staro miselnost, ki določa meje na podlagi ideologije, ter zastarelo pojmovanje »zmagaš – izgubim« in »zmagovalec vzame vse«.

Kot so poudarili številni opazovalci, so zlati dosežki ne le razblinili različne trditve, da je BRICS zgolj »pisana druščina«, temveč tudi znatno povečali njeno privlačnost za preostali svet.

VEČJI BRICS

24. avgusta lani zjutraj se je v kongresnem centru Sandton v Johannesburgu ob napovedi zgodovinske širitve BRICS razlegel aplavz. To, kot je dejal Ši na tiskovni konferenci, kaže na »odločenost držav BRICS in držav v razvoju, da se združijo«.

Od ustanovitve mehanizma BRICS sta odprtost in vključenost ostali trajni zavezi njegovih članic.

Po Šijevih besedah sodelovanje BRICS presega staro formulo političnih in vojaških zavezništev, staro miselnost, ki določa meje na podlagi ideologije, ter zastarelo pojmovanje »zmagaš – izgubim« in »zmagovalec vzame vse«.

Ši je večkrat poudaril, da se države BRICS ne zbirajo v zaprtem klubu ali ekskluzivnem krogu. »Iz enega drevesa ne more nastati gozd,« je dejal že na svojem debiju na vrhu BRICS v Durbanu leta 2013.

Leto pozneje je na vrhu v Fortalezi v Braziliji predlagal naj bo »duh BRICS« duh odprtosti, vključenosti in sodelovanja, ki je koristno za vse.

S takšno odprtostjo je skupina razvila tradicijo vabljenja voditeljev drugih držav na svoja vrhunska srečanja.

Na srečanju leta 2017 v Xiamenu, starodavnem pristaniškem mestu, ki se je razvilo v dinamično središče kitajskega odpiranja in reform, je Ši nadgradil to prakso in predstavil program »BRICS Plus«, ki spodbuja večjo udeležbo drugih nastajajočih trgov in držav v razvoju.

V tem južnokitajskem mestu Xiamen je Ši leta 1985, ko je bil star 32 let, začel delati kot namestnik župana. Zdaj se je na Šijevo pobudo tam uveljavila inovacijska baza za partnerstvo BRICS na področju nove industrijske revolucije.

Obiskovalec si ogleduje model vlaka podzemne železnice Xiamen na razstavi Nove industrijske revolucije BRICS 2024, v mestu Xiamen v provinci Fujian na jugovzhodu Kitajske, 10. septembra 2024. (Xinhua/Lin Shanchuan)

Kitajski predsednik se je v teh letih, ko so svet zaznamovale korenite spremembe, kakršnih v zgodovini še ni bilo, vztrajno zavzemal za odprtost in sodelovanje.

»V novih okoliščinah je za države BRICS še toliko bolj pomembno, da si prizadevajo za razvoj z odprtimi vrati in spodbujajo sodelovanje z odprtimi rokami,« je dejal Ši na 14. vrhu BRICS leta 2022.

Ši trdi, da je razvoj neodtujljiva pravica vseh držav in ne privilegij peščice držav.

Leto pozneje se je več kot 60 držav zbralo v Johannesburgu na vrhu BRICS. Na tem srečanju »ne gre za pozivanje držav, naj se postavijo na eno ali drugo stran, niti za ustvarjanje blokovske konfrontacije,« je dejal Ši.

»Gre za prizadevanje za razširitev arhitekture miru in razvoja.«

Poleg držav, ki so 1. januarja 2024 postale nove polnopravne članice, je več kot 30 držav tudi uradno zaprosilo za članstvo v skupini BRICS, številne druge države v razvoju pa si prizadevajo za poglobljeno sodelovanje s skupino.

»Obstaja razlog, zakaj so se te države odločile za članstvo v skupini BRICS,« je dejal Mekhri Aliev, direktor uprave inovacijske baze BRICS v Xiamenu. »Ker vidijo prihodnost, potenciale in priložnosti znotraj BRICS.«

MOČNEJŠI GLAS

Tri mesece po odločitvi o širitvi je BRICS sklical izredni skupni vrh o razmerah v Gazi z voditelji povabljenih članic in generalnim sekretarjem ZN Antoniom Guterresom.

To je bilo prvo tovrstno srečanje skupine. Kot je dejal Ši, srečanje pomeni »dober začetek« za tesnejše sodelovanje v skupini BRICS po njeni širitvi.

Kitajski predsednik  Ši Džinping ( Xi Jinping) pozira za skupinsko fotografijo z drugimi voditelji, ki se udeležujejo srečanja BRICS-Afrika in dialoga BRICS Plus v Johannesburgu v Južni Afriki, 24. avgusta 2023. (Xinhua/Li Xueren)

Al Džazira je v komentarju tega vrha zapisala, da si vodilne države globalnega juga prizadevajo za »večji vpliv na svetovni red, v katerem prevladuje Zahod«.

Steven Gruzd, analitik Južnoafriškega inštituta za mednarodne zadeve, je dejal: »To kaže na vse večjo odločnost in samozavest skupine BRICS, ki ne čaka na Zahod.«

Skupina BRICS je pomembna sila pri oblikovanju mednarodnega prostora. Spodbujanje pravičnejšega in enakopravnejšega mednarodnega reda je bila dosledna tema v Šijevih pripombah o sodelovanju v skupini BRICS.

Učinkovito usklajevanje med članicami BRICS in drugimi državami globalnega juga »dodaja več opek v arhitekturo globalnega upravljanja«, je dejal Wang Lei, kitajski strokovnjak z univerze Beijing Normal University.

Predsednik Ši je poslal zelo jasno sporočilo: Kitajska se bo v procesu globalne modernizacije združila z drugimi razvijajočimi se trgi in državami v razvoju ter poskrbela, da nihče ne bo zaostajal,

Nova razvojna banka (NRB) je zgled teh prizadevanj. »Ustanovitev banke je koristno dopolnilo in izboljšava obstoječega finančnega sistema,« je dejal Ši, »ki lahko spodbudi poglobljen razmislek in aktivnejše reforme v svetovnem finančnem sistemu.«

Na srečanju z Dilmo Rousseff, nekdanjo brazilsko predsednico in sedanjo vodjo banke NDB, v Pekingu leta 2023 je Ši pozval banko NRB, naj pomaga pri modernizaciji več držav v razvoju.

Rousseffova ima enako vizijo kot Ši. »To je vizija, v skladu s katero ne želimo, da bi BRICS govoril le v imenu nekaj držav. Želimo si, da bi bila večina držav del BRICS,« je dejala za Xinhua.

Kot je ugotovil Ši, je krepitev globalnega upravljanja prava izbira, če namerava mednarodna skupnost deliti razvojne priložnosti in reševati globalne izzive.

Vaščanka pomiva posodo ob vodovodu v vasi Gora v Bhopalu, glavnem mestu indijske zvezne države Madhya Pradesh, 22. junija 2022. Projekt oskrbe z vodo na podeželju financira Nova razvojna banka. (Xinhua)

»Gospodarsko nezahodne države - z BRICS na čelu - potiskajo svet v novo realnost«, je opazil Jeff D. Opdyke, strokovnjak za globalne naložbe, ki je dodal, »da se vzpostavlja novo gospodarsko, družbeno in monetarno stanje, ki ruši to, kar je svet skoraj osem desetletij sprejemal kot normalno.«

Guan Zhaoyu, raziskovalec na Inštitutu za evrazijske študije na kitajski univerzi Renmin, meni, da sodelovanje v okviru BRICS »ni niti protizahodno niti ni namenjeno rušenju obstoječega svetovnega reda, temveč konstruktivnemu reformiranju njegovih nepravičnih vidikov, da bi svet v razvoju dobil več priložnosti«.

Ši trdi, da je razvoj neodtujljiva pravica vseh držav in ne privilegij peščice držav.

Kitajska bo vedno članica globalnega juga in sveta v razvoju, je ob različnih priložnostih dejal Ši.

V skladu s svojo veliko vizijo o oblikovanju skupnosti s skupno prihodnostjo za človeštvo Kitajska združuje moči z drugimi državami v razvoju pri pospeševanju njihove modernizacije.

Kitajska bo vedno članica globalnega juga in sveta v razvoju, je ob različnih priložnostih dejal Ši.

»Predsednik Ši je poslal zelo jasno sporočilo: Kitajska se bo v procesu globalne modernizacije združila z drugimi razvijajočimi se trgi in državami v razvoju ter poskrbela, da nihče ne bo zaostajal,« je dejal Guan.

 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek