REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Severna Koreja prosi ameriške strokovnjake za pomoč pri razumevanju Donalda Trumpa

Severna Koreja prosi ameriške strokovnjake za pomoč pri razumevanju Donalda TrumpaKim in Trump

Po poročanju Washington Posta naj bi bili voditelji Severne Koreje tako zmedeni zaradi obnašanja ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da so "zaprosili za pomoč ameriške strokovnjake, da bi jim ga pomagali razumeti."

Po poročanju Washington Posta namreč različni državni uradniki Severne Koreje poskušajo preko "prikritih kanalov" in zato, da bi si zagotovili pogovore z njimi, stopiti v stik z ameriškimi strokovnjaki, ki imajo stike z vplivnimi člani republikanske stranke. "Njihova prva težava je Trump. Ne razumejo ga," je eden od neimenovanih analitikov priznal Anni Fifield, vodji dopisništva časnika Washington Post v japonskem Tokiju.

"Ne morejo doumeti Donalda Trumpa"

Njihovo naslednje vprašanje je, "zakaj Trumpovi najtesnejši sodelavci, kot so na primer obrambni minister James Mattis in zunanji minister Rex Tillerson tako pogosto nasprotujejo predsedniku?"

Nedavno je namreč takoj zatem, ko je Donald Trump večkrat zagrozil z vojno Severni Koreji obrambni minister Mattis dejal, da je najprej potrebno pričeti s pogajanji s Severno Korejo.

"Njihova prva težava je Trump. Ne razumejo ga," je eden od neimenovanih analitikov priznal Anni Fifield.

Strokovnjaki, s katerimi na bi stopili v stik severnokorejski uradniki, naj bi bili med drugim Bruce Klingner, nekdanji analitik CIA-e, ki danes dela za konservativni inštitut "Hertiage Foundation", ter Douglas H. Paal, ki je bil v času predsednikovanja Ronalda Reagana in Georga H.W. Busha član Sveta za nacionalno varnost najvišjega ameriškega organa, ki odloča o varnostnih vprašanjih. Vendar pa naj bi oba odklonila sodelovanje z uradniki Severne Koreje. "Sedaj ponovno poskušajo stopiti v stik z ameriškimi znanstveniki in nekdanjimi uradniki," je dejal Klinger, ki je sodelovanje zvrnil zato, ker je prepričan, da bi se morali predstavniki Severne Koreje pogovarjati neposredno z ameriško vlado.

Evans Revere, nekdanji uradnik ameriškega zunanjega ministrstva, ki je že sodeloval v dvostranskih pogovorih s Severno Korejo pa je dejal: "Po moje jih nekoliko bega smer, v katero gredo ZDA, zato poskušajo odpreti kanale komunikacije, da bi izmerili utrip v Washingtonu. Nikoli prej niso videli, da bi ZDA ravnale tako, kot sedaj," je ocenil nekdanji diplomat.

Donald Trump med govorom v GS OZN
Ameriški predsednik Donald Trump med svojim govorom v Generalni skupščini OZN v New Yorku.

Po oceni Evana Osnosa, novinarja New Yorkerja, ki je letos poleti obiskal Severno Korejo, si v tej državi tisti, ki morajo interpretirati ameriške politične poteze in izjave tudi "ne morejo priti na čisto s Trumpom."

"Trump je lahko iracionalen - ali pa preveč pameten. Tega ne vemo," mu je v namreč dejal Pak Song Il, veleposlanik Severe Koreje pri OZN, zadolžen za ameriške zadeve.

Zaostrovanje odnosov med ZDA in Severno Korejo se je sicer ta teden prevesilo v še bolj nevarno fazo - v izrekanje hudih osebnih žalitev med voditeljema ZDA in Severne Koreje. Predsednik ZDA je namreč vodstvo Severne Koreje v svojem govoru pred svetovnimi voditelji v OZN označil kot "bando barab" in dodal, da ZDA kljub svoji veliki potrpežljivosti zaradi svoje obrambe in obrambe svojih zaveznikov morda ne bodo imele druge možnosti, kot da "popolnoma uničijo Severno Korejo." V istem govoru je Severni Koreji zagrozil s "totalnim uničenjem", severnokorejskega voditelja pa je označil za "raketarja na poti v samouničenje".

Kim Jong-un, ki se je odzval na ta govor Donalda Trumpa v New Yorku pa predsednika ZDA v svojem odzivu ni označil le za "mentalno neuravnovešenega dementnega starca", ki ga bo "spravil k pameti z ognjem", pač pa je ob tem izrekel še celo vrsto drugih žaljivk. Dejal je, da je "akcija najboljše zdravilo za ozdravitev neuravnovešenega dementnega starca, ki slabo sliši in ponavlja samo to, kar želi povedati." V drugem delu govora je severnokorejski voditelj dejal, da bo "ne glede na to, kar je Trump pričakoval. soočen z rezultati izven svojih pričakovanj."

"Odvratni scenariji za Severno Korejo"

Kim Jong-un je ob tem še dejal, da so Trumpove izjave "najhujša oblika vojne napovedi v zgodovini". Dodal je, da je prav govor predsednika ZDA pred Generalno skupščino Združenih narodov dokaz, da je severnokorejski jedrski program "prava pot".

Propagandni plakat Severne Koreje
Propagandni plakat v Severni Koreji nazorno kaže, kako bo severnokorejski delavski razred uničil ameriške imperialiste.

Kmalu zatem je zunanji minister Severne Koreje napovedal, da ima zaradi "napovedane vojne" s strani ZDA Severna Koreja pravico, da sestreli ameriške bombnike, tudi če se ti še znotraj mednarodnega zračnega prostora zgolj približajo severnokorejskemu zračnemu prostoru. Zunanji minister Severne Koreje Ri Yong-ho je ob tem ameriškega predsednika imenoval "psa, ki glasno laja." Ko pa so ga novinarji vprašali, kaj bi lahko predstavljalo "najvišjo stopnjo protiukrepov", je zunanji minister dejal, da to ve samo Kim Jong-un, da pa on sam meni, da bi to lahko bil "največji test hidrogenske bombe, ki je bil kadarkoli izveden v Pacifiku."

Vse skupaj je, ob ocenah ameriškega obrambnega ministra Jamesa Mattisa, da imajo za Severno Korejo in rešitev te krize v ZDA pripravljenih okoli štiri ali pet scenarijev in da so "nekateri bolj odvratni od drugih", znova precej dvignilo napetosti na korejskem polotoku.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek