nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Severna Koreja grozi, da bo ZDA spremenila "v pepel in mrak" ter "potopila" Japonsko
V novem krogu eskalacije napetosti na korejskem polotoku je Severna Koreja zagrozila, da bo proti Japonski uporabila jedrsko bombo ter da bo ZDA "spremenila v pepel in mrak".
Te besede lahko razumemo tudi kot svojevrsten odgovor ameriškemu obrambnemu ministru Jamesu Mattisu, ki je nekaj dni pred tem prav tako napovedal, da se bodo ZDA odzvale na severnokorejske grožnje z "množičnim napadom" še veliko prej, kot se je ocenjevalo doslej.
Z vodikovo bombo nad "marionetne sile, izdajalce in pse ZDA"
"Ni več potrebno, da Japonska še obstaja poleg nas. Štirje otoki arhipelaga bi morali biti z našo jedrsko bombo potopljeni na dno morja," je zapisano v sporočilu korejske tiskovne agencije KCNA.
"Sedaj je čas, da uničimo ameriške imperialne agresorje. Izpihajmo svojo jezo z mobilizacijo vseh sredstev maščevanja, ki smo jih pripravili do sedaj," je zapisano v komentarju državne tiskovne agencije KCNA. Komentar tudi navaja, da so Južni Korejci "marionetne sile, izdajalci in psi ZDA, ki zahtevajo 'ostrejše' sankcije proti drugim Korejcem" ter da bi "skupina proameriških izdajalcev morala biti hudo kaznovana in izbrisana z ognjem v napadu, ki ga ne bi preživel nihče."
Generalni sekretar japonske vlade Joshihide Suga je ta komentar že označil kot za "ekstremno provokativnega." "Če bo Severna Koreja ne bo spremenila svoje politike, potem bo postala še bolj izolirana od sveta. Mednarodna skupnost bi morala z implementacijo nove resolucija VS OZN in drugih sporazumov maksimalizirati pritisk na Severno Korejo, tako da bi spremenila svojo politiko. Komentar je obsodil tudi predsednik japonske vlade Shinzo Abe, medtem ko je predsednik ZDA Donald Trump znova poudaril, da so glede Severne Koreje "na mizi vse opcije."
Nove sankcije VS OZN so bile sprejete po šestem in najmočnejšem jedrskem poskusu Severne Koreje, ki je najverjetneje res preizkusila vodikovo bombo. Severna Koreja je zagrozila tudi z izstrelitvijo raket v bližino Guama, kjer se nahajajo ameriška oporišča.
Propadla "jedrska" politika ZDA do Severne Koreje
Ne glede na to pa bo južnokorejsko ministrstvo, zadolženo za združitev obeh držav, Severni Koreji preko organizacij kot so UNICEF in druge poslalo humanitarno pomoč v višini 8 milijonov dolarjev. To bo sicer prva takšna pomoč v dveh letih . Pred tem je Južna Koreja severni sosedi poalala humanitarno pomoč v višini 10,3 milijona dolarjev.
Ko je bil maja letos za predsednika Južne Koreje izvoljen sedanji predsednik Moon Jae je napovedal novo obdobje otoplitve v odnosih. Vendar je zaradi novih testov raket in jedrskega poskusa Severne Koreje v zadnjih tednih tudi liberalno usmerjen južnokorejski predsednik postal veliko bolj oster do severne sosede. Odobril je nove manevre, namestitev močnejših bojnih glav na balistične rakete južnokorejske vojske ter prihod novih protibalističnih baterij protiraketnega sistema THAAD, čeprav novih raket tega sistema najprej ni želel namestiti zaradi "okoljskih problemov," predvsem pa severnokorejskih in kitajskih protestov zoper ta sistem.
Komentatorji in politiki po vsem svetu si zato znova zastavljajo očitno vprašanje - kako rešiti severnokorejski problem ali vsaj zmanjšati sedanje nevzdržne napetosti ?
Če torej vojno izključimo kot eno od opcij za "rešitev problema" Severne Koreje - saj bi ta vojna zagotovo odnesla na stotisoče, verjetno celo milijone življenj - med pobudami za rešitev konflikta tudi pomembni ameriški analitiki v zadnjem času kot še najbolj razumno ocenjujejo pobudo Moskve in Pekinga, po kateri bi po mednarodnih pogajanjih, ki bi se začela brez pogojevanja, Severna Koreja na koncu odrekla razvoju raketnega programa, medtem ko bi ZDA in Južna Koreja v bližini meja Severne Koreje prenehale izvajati manevre velikega obsega.
Vendar pa bi zato - kot je mogoče prebrati tudi v ameriškem tisku - ZDA morale najprej ugotoviti, da je njihov dolgoletni načrt, da za vsako ceno ustavijo Severno Korejo na poti do "jedrskega statusa" očitno propadel. Očitno je namreč, da se Severna Koreja nikoli ne bo odrekla jedrskemu orožju, saj ga smatra za edino zaščito pred ameriško "agresijo." Dolg seznam držav, ki so se jedrskemu programu odrekle in nato doživele žalostno usodo - na primer Libija, Irak, Ukrajina in še nekatere - pa dokazujejo, da je kljub vsej navidezni norosti severnokorejskih groženj ta severnokorejska ocena očitno povsem racionalna.