sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Sabotaža »Anglosasov«: V uničenju Severnih tokov uporabljenih šest bomb, minirane vse štiri cevi plinovoda
Najmanj šest bomb je bilo uporabljenih za onesposobitev plinovodov Severni tok 1 in 2, vsi štirje plinovodni priključki pa so bili minirani, trdi nemški časnik Die Welt, ki se sklicuje na sodne dokumente.
Die bislang unentdeckten Spuren der Nord-Stream-Sabotage via @welt https://t.co/5zosLOcRWf
— Shinobi (@AlphaMale2104) November 26, 2024
Cevovodi, zgrajeni za dostavo ruskega plina v Nemčijo in preostalo zahodno Evropo, so septembra 2022 uničile eksplozije na dnu Baltskega morja.
Prej se je domnevalo, da je sabotaža vključevala štiri eksplozivne naprave, je v torkovem članku zapisal časnik.
Vendar pa je Die Welt dejal, da so njegovi novinarji pregledali dokumente iz sodnega postopka med Nord Stream AG in zavarovalnicami, ki kažejo, da je bilo detoniranih najmanj šest bomb.
Po poročanju časopisa sta bili na cevovodih pred kratkim odkriti dve dodatni mesti poškodbe. Pred tem jih niso opazili, ker iz območij ni uhajal plin, navaja dokument.
Eno od mest škode je fotografiral švedski inženir Erik Andersen, ki je preiskoval eksplozije, piše v članku. Ena slika naj bi zajela sledove eksplozije na enem od vodov Severnega toka 2.
Ruske službe trdijo, da imajo dokaze, da so bile ZDA in Združeno kraljestvo »neposredno vpleteni« državi v sabotažo Severnega toka.
To je že predtem razkril tudi ameriški preiskovalni novinar Seymour Hersh.
»Poškodba je bila zelo majhna, na prvi pogled komaj opazna – kos betona, ki se je odlepil. Toda to mesto tudi kaže, da je bila tam očitno nameščena eksplozivna naprava, verjetno napačno, tako da ni mogla povzročiti večje škode,« je na Die Welt TV ocenil avtor prispevka Ulrich Kraetzer.
— Wolf (@RolfSiever41783) November 28, 2024
Kraetzer je tudi dejal, da obstajajo obtožbe, da bi za uničenjem infrastrukture morda stala Rusija, na podlagi dejstva, da je eden od štirih cevovodov po napadu ostal nedotaknjen.
Tisti, ki stojijo za omenjenimi trditvami, naj bi namigovali, da se je Rusija vzdržala namestitve eksploziva na en plinovod, da bi lahko še naprej prodajala vsaj nekaj svojega plina Evropi.
»Glede na to, kar vemo, pa naj bi bila tudi [četrta linija] minirana, zaradi česar je teorija, da je Rusija namerno pustila to cev plinovoda nedotaknjeno, neveljavna,« je dejal Kraetzer.
Nord-Stream-Anschlag war umfassender als bisher bekannt
— Kripp-M (@kripp_m) November 27, 2024
Der Anschlag auf die Nord-Stream-Pipelines im September 2022 war umfassender als bisher angenommen.
Wie die "Welt" berichtet, sollen die Saboteure auf den insgesamt vier Röhren der Verbindungen von Nord Stream 1… pic.twitter.com/3kH4jmq6Gs
Moskva je že večkrat dejala, da so kakršne koli trditve, da je razstrelila svoj plinovod, nesmiselne.
V torek je vodja ruske zunanje obveščevalne službe (SVR) Sergej Nariškin dejal, da ima njegova agencija informacije o »neposredni vpletenosti« profesionalcev iz ameriških in britanskih posebnih služb v sabotažo Severnega toka.
Rusija je plinovode zgradila »skupaj s konstruktivno mislečimi Evropejci, Anglo-Američani pa so ga razstrelili,« je zatrdil Nariškin.