REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ruski general: Pred »Orešnikom« ni pobega

Ruski general: Pred »Orešnikom« ni pobegaNekatere bunkerje lahko uničijo »Iskanderji« ali »Kinžali«, za nekatere pa je, poudarja general Vladimir Popov, potreben »Orešnik«. Vir: Posnetek zaslona, X

Pred »Orešnikom« nič ne rešuje, je kot meteor, ki drvi proti Zemlji, in lahko uniči celo najbolj zaščitene podzemne bunkerje, je v intervjuju za »Argumenti in fakti« povedal vojaški strokovnjak, generalmajor ruskih zračno-vesoljskih sil Vladimir Popov.

Na novinarjevo vprašanje, koliko podzemnih bunkerjev je še ostalo v Ukrajini, je odgovoril, da ne bo navedel konkretnih številk, vendar da so jih v sovjetskem času tam zgradili veliko, zlasti v osrednjem in zahodnem delu.

»Običajno jih zadenejo rakete s posebej močno bojno glavo.

Zaradi kinetične energije prodrejo v zemljo ali betonska tla in eksplodirajo na veliki globini.

Udar in eksplozija premakneta plasti zemlje, razbijeta betonske stene in tla bunkerja. To je kot močan potres,« je pojasnil.

Nekatere bunkerje lahko uničijo »Iskanderji« ali »Kinžali«, za nekatere pa je, poudarja Popov, potreben »Orešnik«.

»Nič ne more rešiti pred 'Orešnikom'.

Napad na Južmaš je pokazal, da nobena plast betona ali zemlje ne more prenesti udarca bojnih glav 'Orešnika'.

Ena raketa ima od 6 do 12 bojnih glav,« je poudaril.

V tem smislu je »Orešnika« primerjal z meteorjem, ki drvi proti Zemlji, in ne glede na to, kakšen bunker je, bo počil in razpadel.

»Za vse, ki so tam – Zelenskega ali recimo generale Nata – bo bunker postal betonska krsta,« je sporočil Popov.

Navaja, da naj bi bili med vojno nekateri bunkerji namenjeni strankarskemu in gospodarskemu vodstvu, drugi pa vojski.

Po njegovih besedah ​​je bila povsod zagotovljena komunikacija, velike zaloge hrane in vode, sistemi zračnih komor za sobe in recirkulacija zraka v primeru površinske kontaminacije.

»Seveda poznamo koordinate bunkerjev, zgrajenih v sovjetskem obdobju. Vendar niso vsi v delujočem stanju,« pravi Popov.

Tudi njihova raven zaščite se je razlikovala, nadaljuje general. Kot pravi, so bili na primer v Kijevu bunkerji na veliki globini s tremi metri visokimi oboki.

V Sumiju pa je bilo »nekaj preprostejšega« in stropi so bili tanjši.

»Če so bili na primer v prestolnicah republik, kot je Kijev, bunkerji za partijske delavce zgrajeni na globini vsaj 50 metrov, potem so bili v regijah vsaj 25 metrov,« je natančen generalmajor.

Na novinarsko vprašanje, ali v Ukrajini še obstajajo kakšni tako visoko zaščiteni bunkerji, Popov trdi, da so. Domneva, da so bili nekateri morda zgrajeni tudi v zadnjih 10–15 letih po standardih Nata.

Vendar pa po njegovih besedah ​​»take ravni zaščite (pred ‘Orešniki’) ni«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek