REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusija v enem napadu uničila polovico energetskih objektov Ukrajine, pekel prihaja po spremembi »posebne operacije«

Rusija v enem napadu uničila polovico energetskih objektov Ukrajine, pekel prihaja po spremembi »posebne operacije«Predsednica EK se veseli uvoza električne energije iz Ukrajine, ki je zaradi nevihte »v slavo Rusije« - ni več... Vir: Zajem zaslona, Twitter

V ZDA se dolge mesece prepirajo o tem, ali bi bilo potrebno Rusijo razglasiti za teroristično državo.

To bi pomenilo popolno prekinitev vseh odnosov in zato doslej ni bilo takšne odločitve v Washingtonu.

Vse več pa je znakov, da bi do tega lahko prišlo – v Rusiji.

Doslej je bilo rusko delovanje v Ukrajini načrtovano le v okviru »posebne vojaške operacije« (SVO) oziroma pomoči, ki jo Moskva nudi dvema novima, osamosvojenima državama, ki ju je priznala.

Gre za Ljudsko republiko Doneck in Ljudsko republiko Lugansk.

Toda zadnji uspehi ukrajinskih sil na fronti, ki so rezultat sedmih valov mobilizacij ter tesnega sodelovanja med zvezo NATO in režimom v Kijevu tudi v Kremlju povečujejo pritiske v smeri zaostritve »posebne operacije« v pravo vojno.

To bi se lahko spremenilo, če bi ruski parlament spremenil opredelitev, cilje in obseg sedanje operacije.

Šele potem bi lahko videli večje angažiranje ruskih sil, ki bi se zagotovo opazilo tudi na frontah. Zelo mogoče je, da bo v tem primeru vsaj ukrajinski režim razglašen za zločinskega, če ne celo terorističnega.

Do tega pa bi lahko prišlo tudi zaradi vse številnejših poročil o tem, da na območjih, ki so jih »osvobodile« ukrajinske sile oziroma na zasedenih območjih Luganske in Donecke republike prihaja do likvidacij, posilstev, ropov in drugih množičnih kršitev pravic civilnega prebivalstva.

Na območjih, ki so jih »osvobodile« ukrajinske sile oziroma na zasedenih območjih Luganske in Donecke republike prihaja do likvidacij, posilstev, ropov in drugih množičnih kršitev pravic civilnega prebivalstva.

Ukrajinske oblasti iščejo »izdajalce« ter izvajajo postopke »filtriranja«, da bi razkrile tiste, ki so »sodelovali z okupatorjem«, pri čemer gre seveda za večinoma rusko govoreče lokalne prebivalce, ki ruskih vojakov niso imeli za okupatorje, pač pa za osvoboditelje.

K temu je potrebno dodati tudi ukrajinske napade na jedrsko elektrarno Zaporožje in zavajanje javnosti o tem. Gre vsekakor za dejanja, ki ogrožajo predvsem civilno prebivalstvo.

Medtem je vse bolj jasno, kaj se je zgodilo na fronti v okolici Harkova.

Tam je bilo, kot ugotavljajo tudi ruski analitiki, enostavno premalo vojakov, da bi zadržali ozemlje. Kijev in Pentagon sta svojo prednost v človeški sili in »hrani za topove« izkoristili tako, da sta udarila tam, kjer so bile ruske sile najšibkejše.

Ker so ruske sile dobile hitro ukaz za umik, da ne bi prišlo do človeških žrtev, so ukrajinske sile lahko hitro napredovale.

A za ceno velikega števila žrtev - v zadnjem tednu na vzhodu in jugu verjetno več kot 6000 ukrajinskih vojakov.

Poglejmo na primer, kako so jih ruski branilci pričakali v Ugledarju.

Ruske rezerve so bile preveč počasne, da bi lahko spremenile tok dogodkov.

Najhuje je bilo to za civilno prebivalstvo, ki je znova prišlo pod nadoblast sovražnih ukrajinskih sil.

Ruske sile so se zato praktično v celoti umaknile iz regije Harkova, da bi se izognile obkolitvi.

Najvišjo ceno bodo plačali državljani vzhodne Ukrajine, ki so delali ali so samo prejeli pomoč od ruskih čet.

Zahodni analitiki so seveda navdušeni.

Tudi hrvaški vojni analitik in nekdanji general Ante Kotromanović je komentiral veliko protiofenzivo ukrajinske vojske na območju Harkova in poudaril, da je bila zadnja ukrajinska operacija briljantno izvedena taktična poteza: »To je ena največjih vojaških prevar po drugi svetovni vojni. Prevarali so ruske sile in ne morem verjeti, da so Rusi nasedli na takšno prevaro. Ukrajinsko ofenzivo na jugu so napovedovali več mesecev, ni se uresničila in to je bil le manever. Ukrajinske sile pa so, kar v šestih mesecih ni uspelo niti Rusom, uspele vstopiti v prostor, ki so ga zasedali Rusi.«

Toda hrvaški general pri tem ni povedal pomembnega podatka – da v nobenem od naselij v Harkovu, ki so jih Ukrajinci zavzeli v zadnjih 7 dneh, ni bilo rednih ruskih oboroženih sil.

Tam je bila le ruska Rosgvardia (žandarmerija) - ki ni zasnovana niti ni usposobljena za boj proti oboroženim silam drugih držav in soočanje s pravo vojsko.

Tudi druge enote so bile le varnostne – v bistvu je šlo za policijo in žandarmerijo.

Tam ni bilo pravih vojakov in to je bila temeljna napaka ruskih oboroženih sil.

Ozemelj, ki so jih ruske sile zavzele v Harkovu, niso okrepile s svojimi četami. Tja so poslale sekundarne sile.

Ozemelj, ki so jih ruske sile zavzele v Harkovu, niso okrepile s svojimi četami. Tja so poslale sekundarne sile.

Zato ni bilo izgub ruskih vojakov, ki bi jih zagotovo slikali in posnetke razširjali po ukrajinskih kanalih — ker preprosto ni bilo prisotnih vojakov ruskih oboroženih sil.

To je pomembna točka, ki jo je treba izpostaviti.

Mnogi se sedaj sprašujejo, ali bo Kremelj zdaj končno vpoklical obilne ruske vojaške rezerve, razširil intervencijske sile in se resno lotil »popolne vojne proti Banderistanu in NATO paktu.«

Medtem so se v trenutku, ko je ukrajinska vojska napredovala, res zgodili (zemljevid zgoraj) prvi obsežni napadi na ukrajinsko infrastrukturo v zadnjih sedmih mesecih.

Prvič od 24. februarja, ko se je začela ruska »posebna vojaška operacija«, je rusko vodstvo prekršilo lasten okvir oziroma postavljena pravila.

Marat baširov napoveduje spremembo SVO
Marat Baširov napoveduje spremembo ruske SVO. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Od prvega dne operacije je Rusija jasno povedala, da ne bo uničevala civilne infrastrukture in da je operacija usmerjena izključno proti ukrajinskim vojaškim ciljem.

Vendar se je to pred dvema dnevoma spremenilo, ko je Rusija udarila po objektih, ki so sama definicija civilne infrastrukture – elektrarne in toplarne.

Na ruskih kanalih so se istočasno pričeli pojavljati ironični zapisi o tem, da »ukrajinske sile napadajo lastne elektrarne in toplarne.«

Šlo je za »zrcaljenje« retorike, ki jo je uporabljala Ukrajina ob napadih na jedrsko elektrarno Zaporožje, ki so jo morali medtem v celoti ustaviti.

S tem je Ukrajina izgubila 20 odstotkov elektrike. Ustavitev je bila hitra, ponoven zagon pa bi lahko trajal – dve leti…

Poslanci ruske Dume so medtem pozvali tudi k razglasitvi ukrajinske vojske za teroristično organizacijo.

Tudi operacije v Čečeniji in Siriji so bile uradno označene kot »protiteroristične operacije« - kar spreminja pravila sodelovanja ruskih sil.  

To se dogaja sredi ruskega odstopanja od začetnega okvira in nabora pravil SMO.

Tudi operacije v Čečeniji in Siriji so bile uradno označene kot »protiteroristične operacije« - kar spreminja pravila sodelovanja ruskih sil.

Označevanje ukrajinske vojske kot teroristične organizacije na politični ravni daje ruskim oboroženim silam veliko večjo moč od tiste, na katero so trenutno omejene v okviru »posebne vojaške operacije.«

Ruske oborožene sile so zelo omejene glede na svojo moč zaradi tega okvira, ki ga je ruski predsednik Vladimir Putin pripravil februarja.

Če bodo ukrajinske oborožene sile označene za teroristično organizacijo, pa postanejo njihovi poveljniki in celotno ukrajinsko politično vodstvo tarče ruske vojske.

Da bi Rusija lahko napadla ukrajinske centre odločanja – mora zato najprej preimenovati in birokratsko prestrukturirati celotno »posebno vojaško operacijo.«

Ruski vojak pred NE Zaporožje Vir: Telegram
Ruski vojak pred jedrsko elektrarno Zaporožje. Vir: Telegram, zajem zaslona

Po oceni ruskih analitikov bo zato v prihodnjih tednih in mesecih Rusija napadla tisto, kar je nedvomno tudi civilna infrastruktura, ki služi tudi vojaškim enotam.

Z napadi, ki kršijo mednarodno pravo je namreč v izjemnih primerih dovoljeno odgovoriti na sistematične kršitve mednarodnega prava s strani nasprotnika. Gre za retaliacijo. To sedaj čaka Ukrajino

To dovoljuje tudi mednarodno pravo.

Z napadi, ki kršijo mednarodno pravo je namreč v izjemnih primerih dovoljeno odgovoriti na sistematične kršitve mednarodnega prava s strani nasprotnika.

Gre za retaliacijo. To sedaj čaka Ukrajino.

Vse kaže na to, da bo Vladimir Putin v prihodnjih dneh preoblikoval misijo ruskih oboroženih sil v Ukrajini in takrat in šele takrat se bo na bojišču z ruske strani, v okviru povračilnih napadov, začel pravi pekel.

Dejstvo, da je bila v enem primeru že prizadeta civilna infrastruktura kaže na to, da je omenjeno prestrukturiranje posebne vojaške operacije že odločeno in da bo v prihodnjih dneh v postopku uradne uveljavitve.

V zadnjem intervjuju, ki ga je dal, je tudi politolog Marat Baširov izjavil, da se pripravlja sprememba statusa ruske intervencije v Ukrajini, pri čemer se je skliceval na vir v Kremlju.

Pri tem je potrebno vedeti, da je Rusija v samo 2,5 urah, v odgovor na neprestano bombardiranje jedrske elektrarne Zaporožje, uničila polovico elektroenergetskega sistema v Ukrajini.

Ravno tedaj, ko je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen čestitala Ukrajini, ker bo odslej lahko izvažala električno energijo v EU.

A le katero – tisto, ki je več nima?

Trenutno je v Ukrajini 15 termoelektrarn. Nobena od njih ni bila zgrajena po letu 1991, torej po neodvisnosti Ukrajine.

Predsednica EK se veseli uvoza električne energije - ki je zaradi nevihte "v slavo Rusije" ni več...
Predsednica EK se veseli uvoza električne energije iz Ukrajine v EU - ki je zaradi nevihte v slavo Rusije ni več... Vir: Zajem zaslona, Twitter

Število termoelektrarn, zgrajenih v neodvisni Ukrajini, je nič. Vse obstoječe termoelektrarne so bile zgrajene v prejšnjem stoletju.

In po 7 mesecih SVO je Rusija končno začela uničevati ukrajinsko električno omrežje – kar sicer ameriške intervencijske sile naredijo takoj, ko napadejo kakšno državo.

Vsaka uničena termoelektrarna je za Ukrajino nepovratna izguba, tako kot izguba rafinerije.

Ravno pred zimo se bo tako zgodilo, da bi lahko velik del Ukrajine ostal brez elektrike, toplote in tekoče vode.

To je bil razlog, zaradi katerega je leta 1999 »kapituliral« Slobodan Milošević in dovolil prihod mednarodnih sil na Kosovo.

To je bil razlog, zaradi katerega je leta 1999 »kapituliral« Slobodan Milošević in dovolil prihod mednarodnih sil na Kosovo.

Pokojni ruski posrednik Viktor Černomirdin mu je namreč z roko pokazal, kaj čaka Beograd, ki ga je NATO želel »poravnati.«

V Ukrajini so bili tokrat v napadu na Harkov vključeni supersonični bombniki.

Gre za podobno opozorilo?

V tem spopadu so vloge obrnjene.

Prej ali slej nekaj zelo podobnega, kot je leta 1999 dočakalo Srbijo - tokrat, a v veliko večjem obsegu - čaka Ukrajino.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek