REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusi napredujejo, Ukrajinci se umikajo: Rusi letos pridobili več ozemlja kot Ukrajina v svoji jalovi »protiofenzivi«!

Rusi napredujejo, Ukrajinci se umikajo: Rusi letos pridobili več ozemlja kot Ukrajina v svoji jalovi »protiofenzivi«!Pridobivanje ozemlja letos - Rusija je na boljšem. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Peter Jančič je navdušen nad ameriškimi granatami z obogatenim (v resnici gre za osiromašeni) uranom.

Ves september so bili zahodni in tudi slovenski osrednji mediji polni člankov o počasnem, a zagotovem napredovanju ukrajinskih sil. Zavajal je tudi New York Times.

Nekateri članki s to vsebino v Sloveniji so bili ob tem prav odbiti, na primer članek Petra Jančiča v Časniku, ki je hvalil nove zahodne tanke Abrams, ki imajo bojda celo granate z obogatenim (in ne v resnici osiromašenim) uranom.

»Po napovedih ameriškega predsednika bodo prihodnji teden v ponedeljek v Ukrajini prvi od 31 ameriških tankov Abrams, ki so opremljeni tudi z izstrelki z obogatenim uranom z veliko prebojnostjo. Ker gre za zelo sofisticirana vozila, bo verjetno trajalo še nekaj časa, da se bodo ti tanki pojavili na bojiščih«, je poročal Jančič.

Goreči Abrams v Iraku - kmalu v Ukrajini?
Goreči Abrams v Iraku - kmalu tudi v Ukrajini? Vir: Telegram, posnetek zaslona

V resnici bo zamuda nastala zaradi neusposobljenih ukrajinskih posadk in številnih problemov teh neverjetno potratnih tankov, ki jih poganjajo požrešne plinske turbine in ki jih ameriški generali sploh ne želijo videti na prvih linijah fronte, saj bodo goreči »Abramsi« precej slaba reklama za ameriško orožarsko industrijo.

Goreli pa bodo, enako kot so že nemški Leopardi. Še posebej zato, ker so delujoče turbine tako vroče, da se ti tanki vidijo celo iz vesolja, kaj šele od blizu...

A optimistov, zaverovanih v ukrajinsko zmago to ne moti pretirano...

Celotna strategija v Ukrajini je, da Rusi pustijo Ukrajincem, da tečejo proti tej (ruski) obrambi, ubijejo čim več ukrajinskih vojakov in uničijo čim več zahodne opreme.

»Premiki se dogajajo tudi na fronti. Po preboju Surovikinove obrambne linije po zasedbi naselja Robotine so ukrajinske enote čez najbolj utrjena ruske obrambne položaje v Zaporožju prepeljali težke oklepnike, ki se premikajo za obrambnimi linijami ruske vojske. Ni povsem jasno, ali nameravajo sprožiti obsežnejši napad ali poskušajo le povzročiti reakcijo ruske vojske,« je še zapisal že omenjeni Jančič.

V resnici ukrajinski oklepniki niso prišli še niti za prvo, kaj šele, da bi prišli za vse tri linije ruske obrambe.

Toda vse te zgodbe o napredovanju ukrajinskih sil so neverodostojne še zaradi enega razloga, namreč zato, ker tudi v sedanjih bojih Ukrajina sploh ne napreduje, pač pa izgublja še več ozemlja.

To je katastrofa za režim v Kijevu, katerega cilj je povrnitev ali osvojitev ozemlja.

Ruski cilji so drugačni, so varnostni, ozemeljski pa zgolj, če so nujno potrebni zaradi varnosti.

Rdeče so pridobitve ruske vojske, modre točke pa pridobitve ukrajinske. Ukrajinske izgube so znašale preko 71.000 vojakov. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

To, da Rusija pridobiva, Ukrajina pa v resnici med spopadi neprestano izgublja ozemlje so razkrili na strani www.antiwar.com, kjer se za razliko od slovenskih mirovnikov res ukvarjajo z mirovništvom.

Kot povzema Antiwar so ruske sile letos od 1. januarja dalje pridobile več ozemlja v Ukrajini kot ukrajinska stran - kljub ukrajinski protiofenzivi.

Poročilo ugotavlja, da je kljub devetmesečnim težkim bojem v Ukrajini letos le približno 500 kvadratnih milj ozemlja zamenjalo lastnika. Rusija je pridobila 331 kvadratnih milj, medtem ko je Ukrajina pridobila 143, razlika pa je 188 kvadratnih milj, kar pomeni neto pridobitev Rusije na ozemlju doslej v tem letu in to sredi – pretežno obrambnih operacij ruske vojske.

Kaj je pridobila Ukrajina, kaj Rusija in kdo je na boljšem: Rusija, za 188 kvadratnih milj ozemlja. Za toliko je manjša Ukrajina po dolgo napovedovani ukrajinski protiofenzivi... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Kako bo šele, če se ruska vojska odloči za napade?

V nasprotju z naslovi v časniku New York Times (NYT) se to, da v resnici Rusi napredujejo med ukrajinsko protiofenzivo, Ukrajinci pa se umikajo, vidi tudi na ilustracijah tega časnika.

To dejstvo je ugotovil tudi Elon Musk (tvit spodaj):

Časnik NYT je citiral tudi Marino Miron, podoktorsko raziskovalko vojnih študij na King's College v Londonu, ki je dejala, da se zdi, da je Rusiji trenutno bolj udobno obdržati ozemlje, ki ga trenutno nadzoruje, namesto da bi iskala hitre pridobitve.

Ker režim Zelinskega nesmiselno še naprej potiska svojo vojsko proti utrjeni ruski obrambni liniji, ni potrebe, da bi ruska vojska napredovala.

»Nič ne izgubi, če ne napreduje,« je dejala Mironova. »Celotna strategija v Ukrajini je, da Rusi pustijo Ukrajincem, da tečejo proti tej (ruski) obrambi, ubijejo čim več ljudi (Ukrajincev) in uničijo čim več zahodne opreme.«

Ker režim Zelinskega nesmiselno še naprej potiska svojo vojsko proti utrjeni ruski obrambni liniji, ni potrebe, da bi ruska vojska napredovala.

Številke in čas so na ruski strani.

Problem z mobilizacijo ima Ukrajina, ne Rusija.

To se bo tako slabo končalo za Ukrajino, saj ne bo nič pridobila, verjetno pa bo izgubila še veliko več, kot do sedaj, ocenjuje komentator Moon of Alabama.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek