nedelja, 03. november 2024 leto 29 / št. 308
Rusi naj bi imeli sila nerodne informacije o Trumpu
V ZDA se je škandal v zvezi z domnevnim ruskim vpletanjem v predsedniške volitve močno poglobil z nepotrjenimi obveščevalnimi informacijami o perverznostih novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki jih ta na Twitterju odločno zanika kot laži in lov na čarovnice.
Novo fronto je javno odprla televizija CNN, ki se sklicuje na obveščevalne vire, piskrček pa je dodala še revija Buzzfeed z resnično zelo nerodnimi informacijami o tem, s čimer naj bi Rusija držala Trumpa v šahu. Obtožbe in zanikanja se vrstijo in trenutno ni jasno, ali gre res za rusko početje, za maščevanje ameriških obveščevalnih agencij Trumpu, za delo demokratskih operativcev ali za kaj drugega.
Trump je do konca preteklega tedna ne le odločno zavračal obtožbe o tem, da mu je Rusija pomagala do zmage z računalniškimi vdori demokratom in potem predajo nerodnih informacij o Hillary Clinton spletni strani WikiLeaks, ampak je tudi napadel ameriške obveščevalne agencije, ki so trdile, da se je to zgodilo. "Gre za iste ljudi, ki so trdili, da ima Irak orožje za množično uničenje," je govoril Trump.
Po srečanju z obveščevalnimi šefi pa je konec preteklega tedna dejal, da ima veliko spoštovanje do teh ljudi, čeprav je obtožbe o ruski pomoči še naprej zavračal. CNN je v torek poročala, da so mu obveščevalni šefi v petek izročili osebne in finančne informacije, ki so jih Rusi zbrali o njem, vendar jih niso objavili. Isto poročilo so dobili tudi Obama in kongresni voditelji.
Ameriški obveščevalci naj bi informacije dobili od nekdanjega britanskega agenta tajne službe MI-6, ki so ga najeli tako republikanci kot demokrati, da jim naredi opozicijsko preiskavo Trumpa. Ta neimenovani Britanec, ki mu ameriški obveščevalci zaupajo, je po besedah legendarnega Carla Bernsteina, ki je razkrival afero Watergate, nekako prišel do tega, kar naj bi imeli Rusi.
Buzzfeed je potem to tudi objavil s pripisom, da informacije ni mogoče preveriti. Informacija pravi, da so Rusi Trumpa med obiskom Moskve posneli v hotelski sobi s prostitutkami, ki jim je naročil, naj urinirajo na posteljo, ker sta prej v njej med obiskom Moskve spala predsednik ZDA Barack Obama in prva dama Michelle.
Trump je v torek zvečer odločno tvital, da gre za laži in lov na čarovnice, njegov odvetnik Michael Cohen pa je zagotovil, da gre za popolne neumnosti, butaste lažne novice, s čimer bi bilo potrebno prenehati, ker gre za norčevanje iz javnosti. "Jasno je, da gre za domišljijo nekoga v upanju, da jo bodo liberalni mediji pograbili in objavili," je dejal Cohen.
Obveščevalci naj bi Trumpu dali jasno vedeti, da imajo Rusi nerodne informacije tako o njem kot o Clintonovi, objavljali pa so le tisto, kar je škodovalo demokratki. Poleg tega pa naj bi odkrili nekaj hujšega. Namreč da so Trumpovi podporniki ali sodelavci menjavali informacije z Rusi v času kampanje preko posrednikov.
Ameriški kongresniki so doslej šli le tako daleč, da so napadali Rusijo zaradi poskusa vpletanja v ameriške volitve, vendar samostojno, brez sodelovanja kogarkoli na ameriški strani. Še posebej republikanci poudarjajo, da to nikakor ni vplivalo na volilni izid. V torek je demokrat Ron Wyden kot prvi senator odkrito omenil možnost povezav med Trumpovo kampanjo in Moskvo.
Wyden je direktorja FBI Jamesa Comeyja na zaslišanju o ruskem početju v odboru za obveščevalne dejavnosti vprašal, ali FBI preiskuje obtožbe o sodelovanju Trumpove kampanje in Rusije. Comey mu je odvrnil, da tega na odprtem zaslišanju ne more komentirati. Republikanec Lindsey Graham iz Južne Karoline je sicer medijem povedal, da po njegovem mnenju takšna preiskava že poteka.
Donald Trump bo imel danes prvo novinarsko konferenco po zmagi na volitvah 8. novembra. Istočasno bo v senatu potekalo zaslišanje Trumpovega kandidata za državnega sekretarja Rexa Tillersona. Glavni izvršni direktor ExxonMobila ima dobre poslovne in osebne zveze v Rusiji. Dvoma o tem, kaj bo glavna tema novinarske konference in Tillersonovega zaslišanja, ni nobenega.