sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Rohingi bodo ob vrnitvi v Mjanmar nastanjeni v začasnih taboriščih
Pripadniki muslimanske manjšine Rohingya, ki so se pred nasiljem zatekli v Bangladeš, bodo po vrnitvi v Mjanmar najprej nastanjeni v začasnih zatočiščih ali taboriščih, so danes sporočile bangladeške oblasti. Mjanmar in Bangladeš sta namreč v četrtek podpisala sporazum o vrnitvi 622.000 beguncev v mjanmarsko zvezno državo Rakhine.
Bangladeški zunanji minister Mahmood Ali je danes v Daki sporočil, da bodo vrnjeni begunci sprva za določen čas nastanjeni v začasnih zatočiščih. Ker je večina vasi manjšine Rohingya požganih, mnogi ne bodo imeli druge izbire, je pojasnil po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
S podpisom sporazuma se je Mjanmar zavezal, da bo znova vzpostavil normalne razmere v zvezni državi Rahkine, mora pa tudi spodbujati begunce, naj se prostovoljno in varno vrnejo na svoje domove ali varen kraj v bližini po lastni izbiri.
Mjanmar bo v skladu z dogovorom tudi storil vse, kar je v njegovi moči, da vrnjeni begunci v začasnih taboriščih ne bodo nastanjeni daljše obdobje, v skladu z obstoječimi zakoni in pravili pa jim mora omogočiti svobodno gibanje po državi.
ZN opozarjajo, da so bili pripadniki muslimanske manjšine prisiljeni zbežati pred nasiljem, ki je izbruhnilo avgusta v mjanmarski zvezni državi Rakhine, in zdaj živijo v zelo slabih razmerah v enem največjih begunskih taborišč na svetu.
Povod za nasilje je bil napad muslimanskih upornikov na mjanmarske varnostne sile, na katerega sta tamkajšnja vojska in policija odgovorili z umori, posilstvi in požigi. Tako ZN kot tudi ZDA so mjanmarsko vojsko obtožili etničnega čiščenja.
ZN so v petek izrazili zaskrbljenost nad podpisanim sporazumom, saj naj mjanmarska država Rakhine ne bi bila dovolj varna za vrnitev pribežnikov.