REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Retuširajo zgodovino: V Berlinu ob praznovanju zmage nad nacizmom prepovedali sovjetske zastave

Retuširajo zgodovino: V Berlinu ob praznovanju zmage nad nacizmom prepovedali sovjetske zastave

Berlinsko sodišče je potrdilo prepoved izobešanja sovjetskih zastav in simbolov na spomenikih iz druge svetovne vojne med mestnimi prireditvami ob porazu nacistične Nemčije, pri čemer se je sklicevalo na skrb za javni mir in konflikt v Ukrajini.

Moskva je obsodila »ponižujočo« in »diskriminatorno« prepoved.

V začetku tega tedna je berlinska policija izdala prepoved demonstracije številnih simbolov, povezanih s Sovjetsko zvezo, med dogodki 8. in 9. maja v prestolnici, vključno s petjem sovjetskih pesmi v javnosti.

Težava teh prepovedi je, da lahko tudi Evropsko sodišče o človekovih pravicah o njih odloča šele, ko so postoki v državah pravnomočno končani. To pa pomeni, da bomo morda šele čez več let ali celo čez desetletje dobili potrditev, da gre za  pri teh prepovedih dejansko zlorabo državne moči.

Neimenovano lokalno združenje se je pritožilo na prepoved in trdilo, da prepoved neupravičeno omejuje svobodo zbiranja za njihovo načrtovano komemoracijo pri sovjetskem spomeniku v Treptowu.

Berlinsko upravno sodišče je v sredo odločilo, da policijska prepoved, ki velja za sovjetske zastave, zastavo zmage, trakove svetega Jurija, zgodovinske vojaške uniforme in celo vojne pesmi, velja.

Ob tem pas je potrebno povedati, da je znanih več primerov, ko so sodišča podobne prepovedi pozneje že razglasile za neveljavne in v nasprotju z zagotovljeno svobodo govora.

Težava teh prepovedi je, da lahko tudi Evropsko sodišče o človekovih pravicah o njih odloča šele, ko so postoki v državah pravnomočno končani.

To pa pomeni, da bomo morda šele čez več let ali celo čez desetletje dobili potrditev, da gre za  pri teh prepovedih dejansko zlorabo državne moči.

Danes pa zato te prepovedi veljajo.

Po mnenju sodišča bi se namreč simboli lahko »razlagali kot izraz naklonjenosti [ruskim] vojnim prizadevanjem« proti Ukrajini in »ogrožali javni mir«.

Rusko veleposlaništvo v Berlinu je ostro kritiziralo prepoved, češ da krši pravice potomcev sovjetskih vojakov in zadevnih prebivalcev, da počastijo 80. obletnico poraza nacizma.

Pri prizadevanjih za poraz nacizma je umrlo do 27 milijonov sovjetskih državljanov.

»Menimo, da je prepoved neupravičena, diskriminatorna in ponižujoča do človekovega dostojanstva, ter jo vidimo kot jasno manifestacijo zgodovinskega revizionizma in političnega oportunizma,« je zapisano v izjavi veleposlaništva.

Sovjetski in ruski simboli na demonstracijah Vir: Yandex
To jih moti: sovjetski simboli v estonskem Talinu.

»Prepričani smo, da bi morali imeti vsi ... ob teh pomembnih dnevih, ne glede na trenutni politični kontekst, priložnost počastiti spomin in se pokloniti padlim vojakom Rdeče armade in žrtvam nacizma v skladu z uveljavljenimi dolgoletnimi tradicijami. Vsak poskus, da bi to preprečili, si zasluži obsodbo. Nujno zahtevamo razveljavitev zadevnega sklepa,« so poudarili.

Leta 2023 je berlinska policija na podoben način prepovedala ruske in sovjetske zastave med komemoracijami ob dnevu zmage, leta 2024 pa so oblasti prepovedale ruske in sovjetske simbole, vključno z rdečo zastavo zmage ter črkama »Z« in »V,« ki so povezani z rusko kampanjo proti Ukrajini.

V obeh primerih so se nekateri prepovedi uprli tako, da so nosili sovjetska vojaška oblačila in izobešali prepovedane zastave.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek