REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ranjeni džihadisti se zdravijo v bolnišnicah Bosne in Hercegovine

Ranjeni džihadisti se zdravijo v bolnišnicah Bosne in HercegovineVir: Wikimedia

Po poročanju srbskega Blica se v več zdravstvenih ustanovah Bosne in Hercegovine zdravi oz. se je zdravilo več deset ranjenih džihadistov. Slednji, ki so bili ranjeni v bojih v Siriji, so se po končanem zdravljenju vrnili nazaj na bojišče.

Kot državljani Bosne in Hercegovine so (bili) ti upravičeni do brezplačnega zdravljenja, torej njihovo zdravljenje so krili vsi državljani. Tako naj bi se do sedaj v bolnišnicah v Sarajevu, Fojnici, Zenici in Travniku zdravilo okoli 40 džihadistov, medtem ko naj bi se trenutno v bolnišnicah nahajala deseterica ranjencev. 

Tako naj bi se do sedaj v bolnišnicah v Sarajevu, Fojnici, Zenici in Travniku zdravilo okoli 40 džihadistov, medtem ko naj bi se trenutno v bolnišnicah nahajala deseterica ranjencev.

Džaved Galijašević, strokovnjak za varnost, je za Blic ocenil, da njihova prisotnost prikazuje malomarni odnos bosansko-hercegovske oblaste (oz. njenih varnostnih struktur) do njihove prisotnosti. Dalje se sprašuje na kakšen način lahko ranjenci sploh pridejo preko meje in kako se lahko neopazno zdravijo v bolnišnicah, ko morajo zdravniki v skladu z zakonodajo prijavite vsakogar, ki ima strelne rane. Kakšen odnos imajo bosansko-hercegovske oblasti do svojih državljanov, ki se borijo na strani islamističnih skupin v Siriji (in/ali Iraku), dokazuje podatek, da je le za 17 džihadistov razpisana tiralica (od 320, kateri so znani, da se borijo v tujini).

A zdravljenje ranjencev ni potekalo le v Bosni in Hercegovini, saj naj bi okoli 20 državljanov BiH tega leta zdravniško oskrbo iskalo tudi na Hrvaškem, in sicer v Splitu in Reki, kot tudi v Italiji (Ancona).

Da zdravljenje džihadistov v Bosni in Hercegovini ni novost, dokazuje tudi poročanje Srne (Novinarske agencije Republike Srbske) iz februarja 2015, da so v preteklem letu v sarajevskem univerzitetnem kliničnem centru zdravili osem ranjenih borcev, medtem ko so še enajst zdravili v Zenici in Travniki. Takrat so poročali, da so bili vsi ti ranjenci člani skupine Al Nusra, ki predstavlja Al Kajdo v Siriji. A zdravljenje ranjencev ni potekalo le v Bosni in Hercegovini, saj naj bi okoli 20 državljanov BiH tega leta zdravniško oskrbo iskalo tudi na Hrvaškem, in sicer v Splitu in Reki, kot tudi v Italiji (Ancona).

Ni več skrivnost, da se džihadisti kot islamisti, ki se borijo na obeh (oz. vseh) vpletenih straneh, vrnejo v lastne države oz. se odpravijo v tujino na zdravljenje. Največ ranjencev je bilo tako zdravljenih v turških bolnišnicah, kot v nekaterih bližnjevzhodnih državah. Najbolj pa preseneča dejstvo, da ranjene borce Al Nusre zdravijo tudi v izraelskih bolnišnicah, saj  se sunitska Al Nusra bori (tudi) proti šiitskemu Hezbolahu, kateri je v odkritem gverilskem boju proti Izraelu.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek