sreda, 12. februar 2025 leto 30 / št. 043
Rakete proti Železni kupoli: Kako je Hamas izkoristil slabosti izraelske protiraketne obrambe?
![Rakete proti Železni kupoli: Kako je Hamas izkoristil slabosti izraelske protiraketne obrambe?](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/raketekupolahamas.jpg?itok=X76kiE0i)
Spopad med palestinskim Hamasom in Izraelom se je v zadnjih 11-tih dnevih večinoma odvijal med napadi z raketami, ki jih je izstreljeval Hamas ter z odgovorom Izraela.
Izraelska vojska že dolgo oglašuje svojo vrhunsko zračno obrambo.
Sestavljajo jo protiraketni sistemi znani kot Železna kupola, Puščica 3, Barak 8 in Davidova frača.
Families in Gaza relieved following ceasefire.
— Al Jazeera English (@AJEnglish) May 21, 2021
"We are finally able to get long hours of sleep which is something that we’ve been deprived of for the past 10 or 11 days" - Malak Mattar, Gaza city.
LIVE updates: https://t.co/v8UKhitk1T pic.twitter.com/ytuLk3TwSx
Ti izraelski protiraketni sistemi so namenjenimi zaščiti države pred raketnimi grožnjami, od majhnih raket do balističnih in manevrirnih raket velikega dosega.
Vendar pa je boj s Hamasom v Gazi pokazal, da noben sistem zračne obrambe ni popoln.
Železna kupola je res uspela sestreliti veliko število, po izraelskih podatkih kar okoli 90 odstotkov Hamasovih raket.
Toda sistem ima tudi tehnične omejitve, na katere opozarjajo predvsem nekateri iranski strokovnjaki.
![Delovanje Železne kupole Delovanje Železne kupole](https://insajder.com/sites/default/files/sistemkupoladelovanje.jpg)
Iranski novinar Seyed Mohammad Taheri je opozoril, da je izraelska vojska prvič odkrila naraščajočo raketno moč svojih nasprotnikov že med libanonsko vojno leta 2006, ko so vojaki Hezbolaha izstrelili na tisoče raket proti Izraelu in bombardirali izraelska mesta in vasi.
Železna kupola je pričela delovati leta 2011 in je postala osrednji sestavni del izraelskega večplastnega sistema zračne in protiraketne obrambe.
Naprednejši sistemi, kot je Puščica 3 (Arrow 3), so namenjeni preprečevanju groženj z večjimi raketami.
HAPPENING NOW: Hundreds and hundreds of Jews and allies have shut down Grand Army Plaza on Shabbat, calling on @SenSchumer to END US MILITARY FUNDING TO ISRAEL NOW. New York Jews stand with Palestine! pic.twitter.com/LyKN4dMgfr
— Jewish Voice for Peace NYC #SaveSheikhJarrah (@jvpliveNY) May 21, 2021
Vsak raketni sistem Železne kupole je opremljen z radarskimi in poveljniško-nadzornimi moduli ter tremi lansirnimi rampami, v katerih je po 20 raket Tamir.
Izrael ima v svojem arzenalu skupno 12 takšnih sistemov.
Po mnenju Taherija ima Železna kupola kljub svoji veliki učinkovitosti več slabosti: »Prvič, število razpoložljivih sistemov ni dovolj za pokrivanje celotnega Izraela in zato v primeru vojne na več frontah sistem ne bo mogel odgovoriti na vse raketne napade. Izraelska zračna obramba na nizki nadmorski višini bo izredno ranljiva.«
![Izstreljevanje protirakete Vir: Twitter Izstreljevanje protirakete Vir: Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/raketegaza2.jpg)
»Drugič, sistem ne more prestreči raket, izstreljenih z manj kot 4 km oddaljenosti, kar pomeni, da namestitev sovražnih lansirnih naprav na razdalji, ki je bližja od te, predstavlja resno grožnjo sistemu,« razlaga Taheri.
Poleg tega Železna kupola ne more slediti ciljem, ki letijo z visoko hitrostjo in imajo čas letenja manj kot 28 sekund.
»Poleg tega so bojne glave izstrelkov, uporabljene v tem sistemu, opremljene bližinskim sprožilcem, pri čemer je optimalna razdalja za uničenje cilja en meter, sicer se zmanjša možnost, da njegovi drobci prodrejo v tarčo in jo uničijo,« opozarja novinar.
Despite any cease-fire, the Israeli government will continue to enforce a military occupation over Palestinian territory.https://t.co/TMnxU6RC8L
— NowThis (@nowthisnews) May 21, 2021
Še en velik problem Železne kupole pa je nezmožnost soočanja z veliko količino raket, ki so izstreljene skoraj istočasno.
Izrael trdi, da uničijo 90 odstotkov Hamasovih raket, po podatkih obrambnega ministrstva pa je učinkovitost v resnici okoli 85-odstotna.
Toda na tisoč raket se jih tako najmanj sto do stopetdeset le prebije do ozemlja Izraela.
In čeprav ima Izrael za obrambo veliko sredstev, za Tel Aviv predstavlja veliko finančno breme tudi razlika v ceni prestrežniških raket v primerjavi z nizkimi stroški raket, ki jih uporabljajo skupine, kot sta Hamas in Hezbollah.
Delovanje tega sistema stane Izrael okoli 1,5 milijarde dolarjev letno.
![Zadetek rakete v Izraelu Vir: Twitter Zadetek rakete v Izraelu Vir: Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/izraelzadetek.jpg)
ZDA Izraelu vsako leto sicer pošljejo kar 4 milijarde, toda kljub temu gre za visoke stroške.
»Po dostopnih informacijah vsaka raketa Železne kupole stane med 40.000 in 100.000 dolarji, medtem ko je cena vsake rakete, ki so jo izstrelile palestinske skupine, med 1000 in 5000 dolarji,« navaja Taheri.
Zadnji problem za Izrael pa so izboljšana hitrost, natančnost, doseg in moč raket, ki jih zdaj uporabljajo borci Hamasa.
The Associated Press has fired reporter Emily Wilder over her pro-Palestine tweets. This is what she had written most recently:
— TRT World (@trtworld) May 21, 2021
“Using ‘Israel’ but never ‘Palestine,’ or ‘war’ but not’ siege and occupation’ are political choices” pic.twitter.com/jM1kk7ILU0
»Povečana moč odpornih raket je povzročila, da se je obseg vojne, ki je bil nekoč omejen na meje Gaze, razširil do globin okupiranega ozemlja. Poleg tega, da ogrožajo varnost občutljivih območij in objektov režima, so motili tudi vsakdanje življenje Izraelcev in povečali nezadovoljstvo z vlado in vojsko,« poudarja novinar.
Ob tem bi bil edini način, da se Hamasovo izstreljevanje raket res ustavi – okupacija Gaze, iz katere se je Izrael umaknil leta 2006.
![Rakete Hamasa Vir: Twitter Rakete Hamasa Vir: Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/hamasrakete3.jpg)
Toda to bi bilo povezano z izjemno veliko ceno.
Največje žrtve bi bile znova na strani palestinskih civilistov, toda zagotovo bi bilo zelo veliko mrtvih in ranjenih tudi med izraelskimi vojaki in policisti.
“War crime”
— Al Jazeera English (@AJEnglish) May 21, 2021
The owner of a Gaza media building, that housed Al Jazeera and other international bureaus and was bombed by Israel, complains to the International Criminal Court.
LIVE updates: https://t.co/v8UKhitk1T pic.twitter.com/ldIQ1QQ5BK
Ekonomska cena okupacije bi bila prav tako izjemno visoka.
In prav zato je tudi Izrael imel svoje resne razloge, da znova vzpostavi premirje.