REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Putin razkril cilje: ruska državna televizija prikazala tarče hipersoničnih raket v ZDA v primeru jedrskega napada

Putin razkril cilje: ruska državna televizija prikazala tarče hipersoničnih raket v ZDA v primeru jedrskega napadaRuske tarče v ZDA

Ruska državna televizija je pokazala ameriške vojaške objekte, ki bi bili na muhi Moskve v primeru jedrskega napada in razkrila, da bodo hipersonične rakete, ki jih Rusija razvija, sposobne zadeti tarče v ZDA v manj kot petih minutah, poroča britanski Guardian.

Med cilji sta Pentagon in predsedniška rezidenca v Camp Davidu, poroča Reuters.

Poročilo, po podatkih britanske tiskovne agencije, ki je »nenavadno celo za agresivne standarde ruske državne televizije,« je bilo predvajano le nekaj dni po tem, ko je ruski predsednik Rusije Vladimir Putin dejal, da je Moskva pripravljena na krizo podobno »kubanski (raketni) krizi,« če to želi Washington.

Z napetostjo, ki narašča zaradi strahu Rusije, da bi Združene države lahko razporedile jedrske rakete srednjega dosega v Evropi, po tem, ko so ZDA razdrle dogovor o nadzoru jedrskega orožja, ki je bil v veljavi še od obdobja hladne vojne, je Putin dejal, da bo Rusija prisiljena, da se odzove z namestitvijo hipersoničnih jedrskih raket na podmornice v bližini ameriških voda.

Združene države sicer trdijo, da nimajo neposrednih načrtov za razporejane spornih raket v Evropi, hkrati pa zavračajo Putinova opozorila kot neiskreno propagando, pri čemer navajajo, da trenutno nimajo jedrskih raket srednjega razreda, ki bi jih lahko razmestile na ozemlju Evrope.

Vendar pa je odločitev ZDA, da opustijo sporazum o prepovedi raket srednjega dosega in izstrelkov kratkega dosega (INF) iz leta 1987 zaradi tega, ker ga domnevno krši Rusija, kar Moskva zanika, vir strahu, da bodo Združene države začele razvijati in nato v Evropi tudi nameščati takšne rakete.

Putin je sicer dejal, da Rusija ne želi nove oborožitvene tekme, vendar je bila prisiljena, da zaradi aktivnosti ZDA v zadnjem času okrepi svojo vojaško retoriko, navaja Reuters.

Nekateri analitiki menijo, da je takšen njegov pristop dejansko del taktike, da bi se ZDA znova vključile v pogovore o strateškem ravnovesju med dvema silama, česar si Moskva že dolgo želi in si prizadeva za to, toda za zdaj s slabimi rezultati.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek