sobota, 16. november 2024 leto 29 / št. 321
Putin pojasnil, zakaj Američani ne bodo več mogli vohljati po ruskih jedrskih oporiščih
Rusija je suspendirala sporazum START III o nadzoru strateškega orožja in to je osupnilo mnoge.
BBC je neposreden prenos govora predsednika Ruske federacije prekinil prav na tej točki, da bi nekoliko zameglil glavno sporočilo nedavnega nastopa Vladimirja Putina.
Na Zahodu so to potezo opisali kot še en dokaz o tem, kako agresivna in nepredvidljiva je Rusija in kako rožlja z jedrskim orožjem, da bi lahko lažje dosegla svoje imperialne cilje.
A resnica je drugačna.
Medtem se je oglasil tudi ruski predsednik Vladimir Putin in pojasnil, zakaj je Rusija v resnici izstopila iz programa START III.
#Putin on his reasons for exiting START
— Arthur Morgan (@ArthurM40330824) February 27, 2023
Basically if US/NATO is acting as our enemy and indirectly involved in a war against us.why on earth we would let them crawl around our nuclear sites? pic.twitter.com/f9ZguF783V
Putinovo sporočilo je, če ga skrajšamo na bistveno, zelo preprosto: Če ZDA/NATO delujejo kot naš sovražnik in so posredno vpleteni v vojno proti nam, zakaj za vraga bi jim dovolili, da se plazijo po naših jedrskih lokacijah?
Za tem je tudi konkretna nevarnost – ruski preiskovalci so namreč ugotovili, da so bili ukrajinski droni, s katerimi so napadli ruske strateške bombnike oborožene z jedrskim orožjem več sto kilometrov v notranjosti Rusije, na letališču Saratovo, nadgrajeni s pomočjo strokovnjakov NATO pakta.
DA so pripravljene iti v neposreden vojaški spopad z Rusijo. To mnenje je v članku za portal American Thinker izrazil nekdanji uradnik State Departmenta James Soriano.
— Mira Hace (@MiraHace) February 26, 2023
Po Sorianovih besedah ameriški politiki niso sramežljivi govoriti o cilju "ponižanja Rusije". pic.twitter.com/vL8n9gAWkV
Ukrajinski droni, enaki tistemu, ki je padel tudi na Zagreb so bili namreč nadgrajeni s pomočjo članic NATO in poslani nad ruske strateške bombnike v oporiščih, ki bi si jih po sporazumu START III imeli pravico ogledovati tudi ameriški inšpektorji.
Zakaj? Za oceno škode?
Za boljšo pripravo ukrajinske vojske za naslednje napade? Jih bi razveselila celo jedrska eksplozija v Rusiji?
Zakaj bi potemtakem Rusija dovoljevala, da si inšpektorji pobliže ogledajo vsa ruska vojaška oporišča, nato pa bi s temi podatki ameriški obveščevalci pomagali ukrajinski vojski, da jih laže zadenejo?
In uničijo.
Zato je Rusija izstopila iz sporazuma START III - zahodni mediji pa o tem molčijo.
August 2019 - The US formally withdrew from the Intermediate-Range Nuclear Forces (INF) Treaty – a landmark arms control agreement.
— Geoff Bickerton (@gbickerton398) February 24, 2023
May 2020 - The US withdrew from the 1992 Open Skies Treaty.
November 2020 - The US formally exited the Paris Agreement.https://t.co/dqndeWocbh
Al Jazeera je raziskovala, kolikokrat doslej so se države odločile za izstop iz mednarodnih sporazumov.
Prišla je do zanimivega odkritja, da gre za številko 10. In da so samo Združene države Amerike izstopile iz polovice le-teh.
Mar je v luči tega dejstva za ves svet res škandalozno, ko Rusija odstopi od - enega, se sprašujejo komentatorji na družbenih omrežjih.
Exactly, they do their very best to look as unreasonable as humanly possible in the eyes of the global South. Which is a catastrophically short sighted strategy.https://t.co/jrvPTnnTv9
— Arnaud Bertrand (@RnaudBertrand) February 24, 2023
Res je, da lokacije ruskih oporišč Američani poznajo in si jih ogledujejo s sateliti, a konkreten razpored prostorov, skladiščenje jedrskih bomb in podobno - to lahko vidijo le inšpektorji na terenu samem.
Rusija in ZDA sta doslej izvajali takšne inšpekcije, odslej pa jih več ne bo.
In to je slabo za ves svet.