REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Prvi dan vodenja EU: Maršal Twito zaradi medijskih salv iz EU v klanjanje Leynovi, ki se ga znova ni niti dotaknila!

Prvi dan vodenja EU: Maršal Twito zaradi medijskih salv iz EU v klanjanje Leynovi, ki se ga znova ni niti dotaknila!Janez Janša in Vov der Leynova. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Prvi dan predsedovanja Slovenije EU je minil skoraj tako, kot je bilo pričakovano- škandalozno.

V Slovenijo so prišli evropski komisarji in zasedali skupaj s slovensko vlado, z obeh strani so bile izrečene običajne, prijazne fraze in pozdravi, v ozadju pa je bilo vzdušje precej mračno.

Predsednik slovenske vlade je predsednico Evropske komisije pričakal z rdečo preprogo, toda ta se ga po izstopu iz avtomobila ni niti dotaknila, pač pa je s strumnim korakom odšla v dvorano.

Podobno kot pred nekaj dnevi, ko je v Bruslju zavrnila rokovanje z Janšo, je z govorico telesa tudi tokrat dala jasno vedeti, kaj si misli o tem.

V nasprotju s tem je Janez Janša tokrat želel popraviti vtis, zato se je predsednici EK nadvse prilizoval.

Toda niti Janševo klanjanje predsednici Evropske komisije ni pomagalo.

Srečanje je bilo res videti kot trk dveh civilizacij brez stičnih točk.

Navkljub znanim kritikam na račun Evropske komisije, češ da je pri cepivih zamočila, ki sta jih še lani proti Bruslju izstreljevala skupaj z mentorjem Viktorjem Orbánom, je Janša Von der Leynovo tokrat hvalil, kako razumevajoča da je bila in kako je točno vedela, kakšne so težave držav, ko se je slovenska vlada ubadala s »praznimi skladišči.«

S tem je Janša naredil že prvi kiks, ker je visoki sestanek znova izkoristil za napad na opozicijo.

In kakor da to ne bi bilo dovolj, je nato nadaljeval s tem, da je komisarjem kazal tisto staro fotografijo, na kateri so bili nekateri sodniki in poslanci v rdečih majicah in z zvezdami.

S tem je poskusil komisarje prepričati, da ima doma opravka z zakrknjenimi komunisti in v njihovih očeh pridobiti nekaj simpatij za svoje diktatorske poteze na domačem parketu.

Nizozemec Frans Timmermans se zato danes na Brdu pri Kranju ni udeležil skupinskega fotografiranja članov Evropske komisije in slovenske vlade.

Kot je na Twitterju zapisal poslanec SD Matjaž Nemec, se Timmermans fotografiranja ni udeležil iz protesta, ker je premier Janez Janša komisarjem na uradnem srečanju na Brdu kazal sliko z mariborskega prvomajskega piknika, na katerem je bilo tudi nekaj sodnikov, kar naj bi bil dokaz, da stranka SD obvladuje pravosodje.

Na kasnejši novinarski konferenci je von der Leynova tudi posredno namignila na incident.

»Naj bom zelo jasna: politični dialog zahteva spoštovanje vseh demokratičnih političnih strank,« je dejala in glede pravne države dodala, da imajo tudi sodniki »pravico do svoje zgodovine«.

»Naj bom zelo jasna: Politični dialog zahteva spoštovanje vseh demokratičnih političnih strank,« je dejala in glede pravne države dodala, da imajo tudi sodniki »pravico do svoje zgodovine«.

Tako se predsednica Evropske komisije ni dala zmesti zaradi Janševih manevrov, pač pa je v svojem govoru zelo jasno opozorila na pomen temeljnih vrednot EU, vključno s svobodo govora in neodvisnim pravosodjem.

Pri tem je to storila prav na dan, ko je Janševa stranka SDS na prvi stopnji izgubila tožbo proti Rudiju Rizmanu, ki je upravičeno ocenil, da se ta stranka neprimerno financira s strani tujega, madžarskega režima.

In kakor da to ne bi bilo že dovolj hudo, so nato o Sloveniji pričeli na veliko poročati in tvitati še tuji časniki.

Na primer belgijski Le Soir.

Pa tudi drugje po svetu je bilo podobno...

Tuji mediji imajo seveda radi šablone in poenostavitve.

Leta 1991 je to Sloveniji pomagalo, da je zmagala v medijski vojni zoper JLA.

Letos pa je na zelo podoben način enoletno intenzivno tvitanja predsednika vlade, ki se je zapletal v spore z vsemi mogočimi mediji, novinarji in politiki, povzročilo vrsto kritičnih odzivov v tujini.

In tako so skoraj vsi mediji ob poročanju iz Slovenije ubrali zelo podoben ton.

V svojih reportažah ugotavljajo, da je v Sloveniji na oblasti »mali Orbán«, da Janševa vlada duši medijske svoboščine in sodišča ter je nasploh zelo slaba izbira za vodenje celotne EU.

Številni mediji ne pozabijo omeniti niti zloglasne podpore Janeza Janše Donaldu Trumpu in skoraj vsi uporabljajo pri svojih opisih slovenskega predsednika vlade oznako »maršal Tweetto«.

Zapisov je toliko, da jih je pravzaprav težko našteti.

Vsi so si podobni, z različnimi poudarki, a enim samim sporočilom: Slovenija je država, ki je pozabila na svoje demokratične temelje.

S tem opominjajo tudi na dejstvo, da je Slovenija bila nekoč del države in pod vodstvom politika, ki je bil zelo cenjen v svetu, za razliko od sedanjega predsednika vlade, iz katerega se očitno norčujejo.

Simbolično pa se je k tej tragikomediji zelo prileglo tudi dejstvo, da se je to dogajalo prav na dan, ko je poveličevalec ustaštva Roman Leljak znova preimenoval Titovo ulico v Radencih.

Če je že prvi dan prinesel en škandal, hladen odziv Evropske komisije in kritike tujih medijev je seveda jasno, kaj nas čaka v naslednjega pol leta.

In pri tem se moramo zavedati, da je včasih za kakšno državo dovolj le en dan, da s kakšnim sramotnim korakom popolnoma uniči svojo reputacijo.

Vsi so si podobni, z različnimi poudarki, a enim samim sporočilom: Slovenija je država, ki je pozabila na svoje demokratične temelje.

Spomnimo se na primer Ekvadorja, ki je novinarju in ustanoviutelju WikiLeaksa Julianu Assangeu najprej podelil azil, nato pa mu ga pod pritiskom ZDA odvzel.

In Assangea strahopetno predal oblastem Velike Britanije, ki so ga zvlekle v zapor.

Pred njim sedaj protestirajo njegova soproga in otroci, avstralski poslanci pa pozivajo oblasti Združenega kraljestva, da ga izpusti.

Na sestanku v Ljubljani se s tem, kot običajno, niso ukvarjali, čeprav bi ob vseh besedah von del Leynove o svobodi medijev Evropska komisija lahko zaradi nečloveškega postopanja z Assangeom enako upravičeno kot Belorusiji uvedla sankcije tudi nekdanji članici EU Veliki Britaniji.

Ampak ne Janša in ne von del Leynova danes o tem nista rekla niti besede.

Čeprav je von der Leynova kar se tiče spoštovanja načel pravne države v primerjavi z Janšo kot Guliver proti liliputancu, sta oba v primerjavi z resničnimi junaki našega časa tudi zato - zgolj preračunljiva birokrata.

Zastave članic EU
Zastave članic EU. Vir: Twitter

Države, ki ne znajo braniti temeljnih vrednot EU pa bodo, tako kot se je to zgodilo Ekvadorju, izgubljale svojo reputacijo še naprej.

Na njih bodo spominjale pisane zastave in kičasti logotipi, ne pa dejanja, ki so jih naredile.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek