REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Proti cenzuri: Nizozemski novinarji izpodbijajo prepoved ruskih medijev, slovenski jo vdano sprejemajo

Proti cenzuri: Nizozemski novinarji izpodbijajo prepoved ruskih medijev, slovenski jo vdano sprejemajoRT - cenzura. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Medtem ko se v Sloveniji po ukazu Evropske komisije, Sveta EU, slovenske vlade in AKOS-a izvaja rigorozna cenzura ruskih medijev na svetovnem speltu, slovenski novinarji pa nanjo molče pristajajo, v nekaterih delih Evrope k sreči še tli nekaj svobodoljubnega upora.

Koalicija nizozemskih novinarjev, internetnih ponudnikov in skupin civilne družbe je tako v ponedeljek sporočila, da bo pred Sodiščem Evropskih skupnosti izpodbijala odločitev Evropske unije o prepovedi RT in Sputnika.

Čeprav ne podpirajo vsebine nobenega od omenjenih ruskih medijev, koalicija Nizozemcev meni, da je bila na hitro izvedena cenzura nedemokratična in sproža ustavna vprašanja.

Svet ministrov EU je 2. marca prepovedal RT in Sputnik in kot razlog navedel konflikt v Ukrajini. Sklenil je, da bo odlok ostal v veljavi, dokler Rusija ne preneha izvajati »dezinformacije in manipulacije z informacijami proti EU in njenim državam članicam.«

Na kaj konkretno mislijo ni jasno, kajti na ruskih medijskih servisih so objavljene zgolj različne vesti in komentarji, ki bi jih bilo glede »resničnosti« potrebno ocenjevati vsako zase in v veliki meri sploh ne predstavljajo »propagande«, pač vsaj v veliki večini podajajo objektivno preverljive in nadvse točne informacije.

Kljub temu je dostop do njih v državah EU - prepovedan.

Kanal RT-ja
Tako je videti kanal RT v Sloveniji - po ukazu Sveta EU, Evropske komisije in Janševe vlade. Bo po 3. juniju, ko bo nastopila svoboda - enako? Vir: Posnetek zaslona

Dejstvo, da je nadzor nad prepovedjo precej zanikrn in se ga da z lahkoto zaobiti seveda ne spremeni veliko na sami stvari.

Cenzura ostaja cenzura in za veliko večino državljanov EU te vsebine, s tem pa tudi informacije, ki bi jim lahko pomagale pri ustvarjanju objektivne slike dogajanja – ostajajo prepovedane.

To je bila prenagljena politična odločitev, sprejeta »ne da bi se upoštevala svoboda obveščanja, zapisana v pogodbah o človekovih pravicah, ki je temelj naše demokracije«, je v ponedeljek dejalo nizozemsko združenje novinarjev (NVJ).

NVJ je skupaj s Skladom za svobodo tiska (Persvrijheidsfonds) in tremi ponudniki internetnih storitev pripravilo tožbo, da bi izpodbijali prepoved pred Sodiščem Evropskih skupnosti s sedežem v Luksemburgu, vlogo pa so vložili včeraj, so sporočili iz skupine.

»Nismo oboževalci RT in Sputnika,« je za nizozemsko javno radiotelevizijo NOS povedal Thomas Bruning iz NVJ, ki je te hiše označil za »državno propagando.« Vendar je dodal, da prepoved onemogoča, da bi kdorkoli lahko dostopil do teh informacije, vključno z znanstveniki in novinarji.

»Menimo, da voditelji evropskih vlad ne odločajo o tem, kaj lahko in česa ne smemo najti na svetovnem spletu,« je poudaril.

Koalicija uporniških novinarjev zato izpodbija »legitimnost in sorazmernost« prepovedi ter vztraja, da so »nedemokratični cenzurni ukrepi« neupravičeni, so v izjavi zapisali tožniki.

»Dejstvo, da morajo ponudniki internetnih storitev zaradi ukrepa blokirati dostop do informacij, je v nasprotju z načelom nevtralnosti omrežja,« je v izjavi o pridružitvi tožbi dejal Anco Scholte ter Horst, direktor internetnega ponudnika Freedom Internet.

»V demokratični ustavni državi je brezplačen in odprt internet nujno potreben

Anco Scholte ter Horst je prepoved EU opisal kot odločitev, »sprejeto v paniki in naglici«, ki »ni sorazmerna in odpira vrata za več takšnih blokad«, pri čemer je poudaril, da so ponudniki internetnih storitev že prej povedali, da ne smejo posegati v vsebino po načelu nevtralnosti omrežja.

To je grožnja odprtemu internetu.

RT.DE  Posnetek zaslona
Prepovedan: RT.DE. Vir: Posnetek zaslona

Zaradi prepovedi EU so oddaje RT in Sputnik – in celo njuni računi na nekaterih platformah družbenih medijev – nedostopni na ozemlju EU.

Zgledu so sledile Avstralija, Kanada in Združeno kraljestvo.

ZDA imajo ustavno prepoved neposredne cenzure, vendar je YouTube iz Silicijeve doline blokiral račune tako RT-ja kot Sputnika.

Ob obsodbi cenzure je namestnica glavne urednice RT-ja Anna Belkina dejala, da njeni kritiki niso »izpostavili niti enega primera, niti enega zrna dokaza, da to, kar je RT poročal v teh dneh in poroča, ni res.«

Ob obsodbi cenzure je namestnica glavne urednice RT-ja Anna Belkina dejala, da njeni kritiki niso »izpostavili niti enega primera, niti enega zrna dokaza, da to, kar je RT poročal v teh dneh in poroča, ni res.«

Rusija se je maščevala z blokiranjem spletnih strani več zahodnih državnih agencij, kot so BBC, Deutsche Welle in ameriški Radio Free Europe/Radio Liberty ter Svoboda.

V začetku tega meseca je Moskva tudi preklicala vizume in poverilnice osebju CBC, navajajoč marčevsko odločitev Kanade, da prepove angleške in francoske oddaje RT.

Slovenski novinarji, zbrani v DNS so se sicer z veliko zamudo pridružili protestu evropske novinarske zveze EFJ, nato pa že tri mesece niso storili nič zoper cenzuro ruskih medijev.

Posledice te cenzure vidimo tudi v Sloveniji.

Tako kot so 'spregledali' odbito izjavo predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, češ da je potrebno kupovati več ruske nafte, da bi bolj prizadeli Rusijo, so slovenski »osrednji« mediji nedavno spregledali tudi pomembno izjavo turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdoğana.

Erdoğan je namreč dejal, da, dokler bo on predsednik Turčije, Švedska in Finska ne bosta vstopili v NATO, kar v veliki meri ruši načrte te zveze in strategijo pritiskov na Rusijo.

To kaže, komu najbolj »koristi« cenzura ruskih medijev - oblastnikom v Evropi, ki lahko svoji javnosti še naprej nekaznovano prodajajo iluzije in državljanom EU onemogočajo objektivno informiranje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek