REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Protesti proti policijskemu nasilju se širijo: Nemiri izbruhnili v Parizu in Amsterdamu, protestiralo 25.000 ljudi

Protesti proti policijskemu nasilju se širijo: Nemiri izbruhnili v Parizu in Amsterdamu, protestiralo 25.000 ljudiProtesti v Franciji. Vir: Twitter

Protesti zaradi neenakosti, razrastlega rasizma in spopadi s policijo, ki so se v ZDA začeli zaradi brutalne smrti temnopoltega Georga Floyda so že dobili tudi svoj odmev v svetu.

Najprej v Franciji, ki je prav tako država, v kateri sicer protesti proti vladi potekajo že več kot leto dni, obremenjena pa je tudi z etničnimi napetostmi in policijskim nasiljem.

Tudi v glavnem mestu Nizozemske se je zbralo več kot 5000 ljudi.

V Parizu so tako v torek izbruhnili spopadi med policijo in protestniki, ki so se zbrali kljub prepovedi shoda zaradi smrti temnopoltega moškega med policijskim priporom leta 2016.

Primera Američana Georga Floyda in Francoza Adama Traoreja sta res precej podobna.

Leta 2016 je policija 24-letnega Traoreja aretirala, ko se je po sporu s policijo zaradi preverjanje identitet po 15-minutnem lovu skril v hišo.

Protesti v Franciji

Eden od treh policistov je med preiskavo povedal, da so Traoreja policisti ukrotili s svojo telesno težo. V policijskem vozilu je nato Adam Traore izgubil zavest in zatem v bližnji policijski postaji umrl. Ob prihodu reševalcev je bil še vedno vklenjen v lisice.

Eden od treh policistov je med preiskavo povedal, da so Traoreja policisti ukrotili s svojo telesno težo. V policijskem vozilu je nato Traore izgubil zavest in zatem v bližnji policijski postaji umrl.

Še pred izgredi je množico nagovorila Adamova sestra Assa Traore.

»Danes ne govorimo samo o boju družine Traore. To je boj vsakogar. Ko se borimo za Georgea Floyda, se borimo za Adama Traoreja. Kar se dogaja v ZDA je odmev tega, kar se dogaja v Franciji,« je dejala.

Pariška policija je na Twitterju objavila, da je ob robu prepovedanih protestov prišlo do posameznih incidentov, zaradi česar je policija posredovala. Po njeni oceni se je na protestih zbralo okoli 20.000 ljudi.

Nekateri med njimi so se spopadli s policijo in klicali podobna gesla, ki jih je slišati na trenutnih protestih v ZDA.

Protestniki so se zbrali pred enim od sodišč, kljub prepovedi zbiranja več kot deset ljudi, ki je v veljavi zaradi pandemije novega koronavirusa.

Do protestov je prišlo po objavi dveh različnih zdravniških poročil o vzroki smrti Adama Traoreja, čigar smrt pred štirimi leti je že postala simbol nasilja francoske policije.

Protesti v Amsterdamu

Med spopadi v francoskem glavnem mestu je prišlo do uporabe solzivca in gumijastih nabojev, prav tako so zagorele številne barikade in po zraku leteli različni predmeti.

Do protestov je prišlo po objavi dveh različnih zdravniških poročil o vzroki smrti Adama Traoreja, čigar smrt pred štirimi leti je že postala simbol nasilja francoske policije.

Manjši protesti so medtem izbruhnili tudi v mestu Lille na severu države, Marseillu na jugu države ter Lyonu v osrednji Franciji.

V Lillu se je zbralo okoli 2500 protestnikov, v Marseillu 1800 in Lyonu 1200.

Protestniki so policijo začeli obmetavati z različnimi predmeti, ki je odgovorila s solzivcem, da bi razgnala množico. Številni protestniki so se zato razpršili po bližnjih ulicah.

Občasni spopadi so izbruhnili tudi v bližini glavne mestne obvoznice, kjer so protestniki policiste obmetavali s kamenjem. Policija je odgovorila s streli z gumijastimi naboji.

V posameznih ulicah so protestniki postavili barikade.

Protesti v Parizu

Številni protestniki v Parizu so se zgledovali po protestnem gibanju, v primežu katerega so se znašle ZDA zaradi smrti Georgea Floyda med aretacijo, saj so v angleščini vzklikali gesla, kot sta »Življenja temnopoltih štejejo« in »Ne morem dihati.«

Francoski medicinski strokovnjaki so v petek tri policiste oprali morebitne odgovornosti za smrt Traoreja z ugotovitvijo, da slednji ni umrl zaradi zadušitve, pač pa zaradi kardiogenega edema, ki naj bi bil povezan z njegovim slabim zdravstvenim stanjem.

To je bilo že tretje uradno poročilo, ki je izključilo, da bi bili policisti odgovorni za smrt Traoreja.

To je bilo že tretje uradno poročilo, ki je izključilo, da bi bili policisti odgovorni za smrt Traoreja.

V torek pa je bilo objavljeno poročilo, ki ga je naročila družina Traore, v njem pa je zapisano, da je smrt Adame posledica načina, kako je bil aretiran.

Protesti v Parizu in Amsterdamu

V Franciji so sicer uvedli preiskavo proti več francoskim policistom zaradi nasilja med dolgotrajnimi protivladnimi protesti rumenih jopičev in najnovejšimi stavkami proti francoski pokojninski reformi.

Številni protestniki so bili poškodovani zaradi gumijastih nabojev ali »šok bomb«.

Ob tem je tudi 3. januarja letos zaradi zadušitve med aretacijo umrl 42-letnik, prejšnji teden pa je 14-letnik utrpel hude poškodbe očesa med policijsko operacijo v pariškem predmestju Bondy, kar je prav tako povzročilo protest.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek