REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Profesorica z Oxforda: »Naslednja pandemija bi lahko bila še bolj smrtonosna od sedanje«

Profesorica z Oxforda: »Naslednja pandemija bi lahko bila še bolj smrtonosna od sedanje«Sarah Gilbert, Oxford. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ena od znanstvenic, ki je pomagala pri razvoju cepiva AstraZenece je opozorila, da bi lahko bila naslednja pandemija še bolj smrtonosna od sedanje.

Profesorica Sarah Gilbert z univerze v Oxfordu, ki je prejela priznanje za svojo vlogo pri razvoju »varnega in učinkovitega cepiva proti Covidu-19 v manj kot enem letu«, je posvarila pred samozadovoljnostjo pri spopadanju s prihodnjimi grožnjami.

»To ne bo zadnjič, ko virus ogroža naša življenja in naše preživetje,« je dejala na predavanju na univerzi Oxford.

»Resnica je, da bi bil naslednji virus lahko še slabši. Lahko bi bil bolj nalezljiv, bolj smrtonosen - ali oboje,« je opozorila.

Resnica je, da bi bil naslednji virus lahko še slabši. Lahko bi bil bolj nalezljiv, bolj smrtonosen - ali oboje.

Svetovna pandemija po njeni oceni kaže, kako pomembno je biti pripravljen na naslednjo zdravstveno krizo.

»Napredka, ki smo ga dosegli, in znanja, ki smo ga pridobili, ne smemo izgubiti,« je ocenila.

Od strokovnjakov, ki so delali pri razvoju cepiv, »sedaj ne smemo zahtevati, da se potrpežljivo vrnejo v premalo financirano, obskurno dejavnost,« je dodala Gilbertova.

Cepivo AstraZeneca Vir:Twitter
Vir: Twitter

Covid-19 je po vsem svetu doslej ubil več kot 5 milijonov ljudi.

Cepivo AstraZeneca je Združeno kraljestvo odobrilo decembra 2020 in se uporablja v več kot 50 državah sveta.

Do sicer redkih primerov s krvnimi strdki se je uporabljalo tudi v Sloveniji.

Od strokovnjakov, ki so delali pri razvoju cepiv, 'sedaj ne smemo zahtevati, da se potrpežljivo vrnejo v premalo financirano, obskurno dejavnost.'

Glede trenutne grožnje nastajajoče različice omikron je Gilbertova dejal, da je znano, da njegove mutacije povečujejo prenosljivost, medtem ko je imuniteta, pridobljena s cepivi ali predhodno okužbo, lahko manjša.

»A kot smo že videli, zmanjšana zaščita pred okužbami in blagim potekom bolezni ne pomeni nujno zmanjšane zaščite pred hudim potekom bolezni in smrtjo,« je dejala.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek