REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pripravite kurjavo: od leta 2021 znova prihaja 33-letno obdobje »male ledene dobe«

Pripravite kurjavo: od leta 2021 znova prihaja 33-letno obdobje »male ledene dobe«Slika zamrznjene Temze med zadnjo "malo ledeno dobo" sredi 17. stoletja

Nenavadno tople temperature in zima, ki to ni, te dni že marsikomu preseda. Vendar ni nujno, da bo zmeraj tako. Velike spremembe, ki se jih morda sploh še ne zavedamo, so morda že takoj za našim vogalom.

Čeprav se svet danes ukvarja predvsem z visokimi temperaturami in globalnim segrevanjem – posledice teh pojavov pa lahko zaradi milih zim opazujemo kar skozi naša okna – nekateri znanstveniki opozarjajo na prihajajočo – novo »malo« ledeno dobo. Veliko Britanijo bi takšna »mala ledena doba« lahko zajela že okoli leta 2030, ko bi bilo mogoče »drsanje na zamrznjeni Temzi« tako kot pred približno 370 leti, temperature pa bi na Zemlji lahko pričele počasi padati že od leta 2021 naprej. To kažejo raziskave, ki so jih opravili na univerzah v Rusiji in Veliki Britaniji.

Erupcije na Soncu

Podlaga za te ocene so matematični modeli sončeve aktivnosti. Te modele je izdelala Valentina Zharkova, profesorica matematike na Univerzi Northumbria, na podlagi svojih raziskav, opravljenih v Rusiji. Svoje izsledke je predstavila že na letnem srečanju Kraljeve astronomske družbe leta 2014 v Walesu, raziskavo pa je leto pred tem objavila v reviji Astrophysical Journal. Vendar pa njeni novi podatki kažejo nekoliko hitrejše približevanje »male ledene dobe,« s padanjem temperatur, ki naj bi bilo opazno že čez dobra tri leta.

Raziskava se ukvarja z gibanjem dveh virov magnetnega sevanja Sonca. Sonce je zadnjih 10 let v konstantnem upadanju aktivnosti. In ta sončna hibernacija je ciklična. Na to je pred leti opozoril tudi vodja ruskega astronomskega observatorija RAN Habibul Abdusamatov. Po teh podatkih se moč sončnega sevanja stalno zmanjšuje že od leta 1990 in še naprej hitro upada. Po njegovih ocenah bi se povprečna temperatura na Zemlji znižala za 1,5 stopnje, ohladitev pa naj bi trajala od 45 do 65 let.

Mesto Erie v ZDA je bilo letos za božič deležno rekordnih padavin snega
Mesto Erie v Pensilvaniji v ZDA je bilo letos za božič deležno doslej rekordne pošiljke snega.

Matematičen model dr. Zharkove kaže nekoliko drugačno sliko. Njena metoda s pomočjo moderne tehnologije omogoča veliko bolj natančno napoved Sončevih ciklov kot doslej, zato njen model z večjo gotovostjo napoveduje, da se bo aktivnost Sonca med letoma 2030 in 2040 zmanjšala za kar polovico. Doslej so bili namreč znanstveniki prepričani, da obstaja samo en vir sončeve radiacije, njena raziskava pa je ugotovila, da obstajata dva, ki se lahko v določenem trenutku »izničita.« Njeni najnovejši izračuni pa predvidevajo hitro zmanjševanje magnetnih valov treh solarnih ciklov, ki se bo začelo leta 2021 in trajalo 33 let.

Izračuni predvidevajo hitro zmanjševanje temperatur, ki se bo začelo leta 2021 in trajalo 33 let

Zelo nizka magnetna aktivnost na Soncu je bila namreč zgodovinsko gledano v skladu z padci temperature na Zemlji. Profesor Zharkova trdi, da je njen model 97-odstotno natančen in da v popolnosti pojasnjuje tudi obdobje Maunderjevega minimuma med leti 1645 in 1715. Že sredi 17. stoletja se je namreč začelo podobno obdobje nizke sončeve radiacije, znano pod oznako Maunderjev minimum. To obdobje pa je v popolnosti sovpadalo z »malo ledeno dobo« v takratni Evropi in Severni Ameriki. Obe celini so zajele zelo dolge in hladne zime, zaradi česar so zamrznili Baltsko jezero in večina rek v Evropi, med njimi tudi Temza pri Londonu.

Posebno vprašanje seveda je, kako bodo učinki »mini ledene dobe« vplivali na procese globalnega segrevanja Zemlje, ki seveda prav tako zelo očitno potekajo. Dr. Zakharova glede teh učinkov ni povsem prepričana, ker bi bilo za ugotovitev teh dejstev potrebnih še veliko več raziskav. »Upam pa, da bo učinek male ledene dobe presegel učinke toplotnega segrevanja in tako dal Zemlji 30 dodatnih let, da se izborimo z onesnaženjem. Na Zemlji bi morali do tedaj urediti zadeve, da bi bili pripravljeni na novo veliko sončno aktivnost,« opozarja dr. Zakharova. Zmanjševanje temperatur zaradi zmanjšane magnetne aktivnosti na soncu naj bi se namreč zagotovo končalo nekje po letu 2050.

Nekateri klimatologi se s temi napovedmi ne strinjajo in trdijo, da bo po njihovem prepričanju antropogeno globalno segrevanje (segrevanje zaradi izpustov toplogrednih plinov v ozračje kot posledica človekovih dejavnosti), še vedno večje od posledic zmanjšane Sončeve aktivnosti na podnebje. Kdo ima prav, pa se bomo kmalu lahko prepričali tudi sami. Morda že čez tri leta.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek