sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Prihaja »digitalna pandemijska država nadzora«: Čakajo nas imunski potni listi, obvezni krvni testi in sledilne aplikacije
Koronavirus je za nekaj mesecev blokiral svet, toda takšno stanje ne more trajati večno. Zato po vsem svetu že razmišljajo, kako naprej.
Možnih je več poti, na nobeni pa nas ne čaka nič, kar spominja na svet, kot smo ga poznali.
Nasprotno, dokler ne bo cepiva za smrtonosni koronavirus nas čakajo številne omejitve na različnih področjih življenja.
This Israeli McDonald’s turned into one of the country’s drive-thru coronavirus testing sites pic.twitter.com/5cxwaw5Sbs
— QuickTake by Bloomberg (@QuickTake) April 12, 2020
Ukrepi, ki nas čakajo, bodo podobni tistim, ki sojih že sprejele nekatere države, ki so bile prve v boju proti koronavirusu, na primer Kitajska, Južna Koreja, Singapur, Hongkong ali Tajvan.
Poglejmo torej, kaj nas čaka.
Italija že načrtuje povečano testiranje in prostovoljno uporabo aplikacij na mobilnih telefonih, ki bodo lahko zaznale, ali ste bili v stiku s kakšno okuženo osebo.
Študije Univerze v Oxfordu kažejo, da lahko aplikacije bistveno zmanjšajo prenos okužb tudi v primeru, če jih uporablja samo 60 odstotkov prebivalstva.
V Italiji načrtujejo tudi »obvezne krvne teste« in vzpostavitev sistema »imunskih potnih listov.«
Easily transportable across borders, these shipping container ICUs offer fresh hope in the coronavirus battle pic.twitter.com/AEaheALgTq
— Mashable (@mashable) April 12, 2020
Podobnim ukrepom se nagibajo tudi v Nemčiji.
Pri tem je še veliko nejasnosti, ker so nekateri krvni testi šele v razvoju, pri aplikacijah pa je potrebno zagotoviti anonimnost uporabnikov in preprečiti možnost zlorab, s katerimi bi lahko države spremljale gibanje vseh državljanov.
O tem se razmišlja tudi v Sloveniji, kljub temu, da je en poskus uvajanja nadzora lokacije telefona v prvem »koronapaketu« pogorel.
Uporabnikom pametnih telefonov v Sloveniji bi lahko bila že prihodnji teden na voljo aplikacija, ki omogoča sledenje širitvi okužbe z novim koronavirusom in tudi obvešča uporabnike, če so bili v tesnem stiku z okuženo osebo.
Trust me, you let them put this on you once &
— Dr Sherri Tenpenny (@BusyDrT) April 8, 2020
You’ll be wearing a #DogCollar of one kind or another for life. #COVID-19 #Agenda2030 #ID2020 #BodilyAutonomy #covidscam #firefauci https://t.co/7AYN2j48ef
Evropsko aplikacijo za sledenje in lokalizacijo okužb z novim koronavirusom »Covid19 Alert!« razvija neprofitna iniciativa v Nemčiji, ki je v stiku s Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO).
Aplikacija bi omogočala opozarjanje glede tesnih stikov z okuženimi uporabniki, katerih zdravstveno stanje bi znotraj aplikacije lahko potrdili izključno zdravniki, vsem uporabnikom pa bi bila zagotovljena anonimnost.
Aplikacija naj bi bila tudi v skladu z evropskimi standardi varovanja osebnih podatkov.
“If you become unwell you can securely tell this new NHS app, and the app will then send an alert anonymously to other app users who you’ve been in significant contact with”
— BBC News (UK) (@BBCNews) April 12, 2020
Health Secretary Matt Hancock reveals plans for a new NHS coronavirus apphttps://t.co/aGKoqcfaC9 pic.twitter.com/y9nkMzHhWH
Aplikacija prek oddajnika »bluetooth« (Modri zob) preverja, ali je bil pametni telefon (in z njim njegov lastnik) v bližnjem stiku z drugimi pametnimi telefoni, ki imajo prav tako nameščeno isto aplikacijo.
Le zdravstvena ustanova lahko ugotovi, ali je bil nekdo v stiku, aplikacija pa uporabnika opozori, da je bil v bližini okužene osebe ali več oseb in da mora ustrezno ukrepati.
Vendar bi podatki o gibanju telefonov, ki bi jih zaznal Modri zob morali biti anonimizirani, uporabniki bi morali imeti popoln nadzor nad svojimi podatki, podatke o gibanju bi tudi morali samodejno brisati.
Zadeva bo seveda morala biti usklajena tudi z informacijsko pooblaščenko in predpisi EU.
BREAKING: Dr. Fauci says less Americans would have gotten sick and died of coronavirus if mitigation efforts to control it were instituted earlier. Translation: Trump downplayed and lied about coronavirus, which led to more Americans getting sick and dyingpic.twitter.com/FUhDW6AUfX
— Scott Dworkin (@funder) April 12, 2020
Nekaj podobnega načrtujejo v ZDA, kjer bo izvedba tega sistema še težja kot v Evropi, saj je na sledenje telefonom pripravljenih le okoli 35 odstotkov Američanov.
Po poročanju VOX-a ne glede na to zdravstvene ustanove v ZDA načrtujejo obsežne ukrepe, ki bodo precej zarezali v intimo prebivalcev.
Načrtuje se vzpostavljanje »digitalne pandemijske države nadzora.«
Medical databases show 1 in 10 hospitalized middle-aged coronavirus patients in U.S. do not survive https://t.co/6AUY6LN84p
— The Washington Post (@washingtonpost) April 12, 2020
Skorajda vsak Američan bo moral na svojem telefonu instalirati aplikacijo, ki bo s pomočjo GPS podatkov ugotavljala, kje se je kdo nahajal ali, če se je srečal s kom, ki je bil potencialno okužen.
Na podoben način bodo ljudje morali skenirati QR kode, če bodo vstopali v javne prostore z visokim tveganjem.
Pozitivne na virus bodo v času karantene lahko nadzorovali tudi s sistemom virtualnih meja oziroma »geofencinga«.
US #coronavirus death toll tops 20,000, Governors call for $500 billion more in aid https://t.co/Se5TqVVQJ8
— OnRede.com (@onrede_com) April 12, 2020
Vsak, ki bo zapustil zarisano območje zapovedane karantene, bo s tem sprožil alarm, nošenje telefona pri sebi pa bo obvezno in kazni za prekrške visoke.
Toda v ZDA trenutno 70 odstotkov republikancev in 46 odstotkov demokratov nasprotuje takšnemu sistemu.
V ZDA ob tem načrtujejo še alternativo – res množično testiranje.
Ekonomist Paul Romer predlaga izvajanje 22 milijonov testov dnevno samo v ZDA, tako da bi bilo celotno prebivalstvo ZDA testirano v povprečju vsakih 14 dni, vsak, ki bi bil pozitiven pa bi hitro končal v karanteni.
Celo ob napakah v testih in lažnih pozitivnih rezultatih bi ta sistem lahko hitro omejil širjenje bolezni.
This is a must read on the US fall as a superpower because of Trump:
— Amy Siskind (@Amy_Siskind) April 12, 2020
“Lasting resentment over how the US went missing in action in the coronavirus wars of 2020 may change the way the world works.”https://t.co/w7S1E2BfhJ
Kljub temu pa bi bile občasne ponovne karantene in prekinitve pouka (na primer vsak tretji mesec, če bi število okuženih naraščalo) še vedno verjetne, opozarja Vox.
Medtem pa se bo zgodilo še nekaj, kar se že dogaja – države bodo zaprle meje in pričele uporabljati nacionalistično, vojaško retoriko, da bi tako motivirale prebivalstvo.
Točno tako ravna tudi slovenski predsednik vlade, ki v svojih govorih velikokrat vleče vzporednice med bojem z nevidnim sovražnikom ter spopadi z JLA leta 1991.
Over the past few days, I’ve been reading the major plans for what comes after social distancing.
— Ezra Klein (@ezraklein) April 10, 2020
I thought that reading them would be a comfort. Boy, was I wrong. https://t.co/D9tSB9lYD4
Težava pa je v tem, da se proti pandemiji svetovnih razsežnosti ni mogoče boriti sam, pač pa le z mednarodnim sodelovanjem.
V tem smislu je tudi poteza slovenske vlade, ki se je sodelovanju s Kitajsko na primer v širokem loku izognila in se je raje oprla na domače podjetnike, ki so s pomočjo kitajskih tajkunov po Kitajski »kradli« opremo, namenjeno drugim državam - napačna in kratkovidna.
Kajti o kitajskih virih na koncu zmeraj odloča kitajska država oziroma Peking, enako kot je Berlin v Evropi odločal o izvozu medicinske opreme in domačim proizvajalcem zapovedal omejitve izvoza.
Google & Apple are releasing a #COVID__19 tracking tool that turns #Android/#iPhone into "contact-tracking device," aiming to alert people if they have recently been in contact with someone tested positive for #coronavirus.
— The Hacker News (@TheHackersNews) April 11, 2020
Learn how it works https://t.co/9cifq3WJFD#privacy pic.twitter.com/ZqJlH81djn
Ukrasti opremo se morda da enkrat, ko prideš na slab glas, pa do opreme več ne moreš, ker tudi tuje države nimajo rade, kadar se pri strateških proizvodih njihovega gospodarstva tretje države delajo, kakor da ne obstajajo.
Pirati s hribov. Sramota.
— Gregor Golobič (@ZaresGregor) April 10, 2020
Pri strateških virih vedno odločajo vlade.
Država, ki bi dopuščala, da ji nekdo za hrbtom odnaša pomembne vire, ne bi bila suverena. Tisti, ki jemlje plačano blago drugim državam, pa s tem škodi tudi državi, v kateri se nahajajo tovarne, torej Kitajski.
In tega Joc Pečečnik in Matej Tonin očitno še nista dojela.
Minister Tonin kot uradni fotograf speljanih mask drugim državam. In Joca Pečečnika. pic.twitter.com/smpyyhZRZ6
— Svarun (@Svarun_K) April 10, 2020
Zato je seveda modro in pravilno, če države komunicirajo neposredno in spoštujejo pravila, ne pa, da se oprejo na mafijske metode, tako kot je ravnala slovenska vlada.
Mednarodno sodelovanje, ki lahko poteka le preko držav, je namreč nujno še marsikje, kjer se s tujih trgov ne bo dalo tako preprosto »ukrasti« potrebne opreme, znanja ali tehnologije za boj proti smrtonosnemu koronavirusu, kot se je to (enkrat) posrečilo Jocu Pečečniku.
Poglejmo nekaj primerov: Glavni proizvajalec palčk za jemanje vzorcev iz ustne votline je Copan v severni Italiji.
Reagent za ekstrakcijo virusa RBA izdelujejo v podjetju Qiagen, nemškemu podjetju z zelo zapleteno verigo dobaviteljev.
Tuja podjetja izdelujejo tudi večino ventilatorjev in respiratorjev, ki jih uporabljajo v ZDA, tretjina proizvajalcev pa prihaja iz Evrope.
Zdravila oziroma cepivo danes skupaj iščejo raziskovalci iz Univerze Harvard, bolnišnice Xijing na Kitajskem in univerz ter inštitutov v severni Italiji.
Apple and Google unveiled a rare partnership to add technology to their smartphones that will alert users if they’ve come into contact with a person with Covid-19. People must opt in, but it has the potential to monitor about 1/3 of the world’s population https://t.co/Lte5vGthts
— Tim O'Brien (@TimOBrien) April 10, 2020
Raziskovalci po vsem svetu sodelujejo pri izdelavi okoli 50 poskusnih cepiv in 100 zdravil.
Kar ugotovijo, dajejo v skupen arhiv medRxiv in bioRxiv, ki delujeta pod okriljem WHO.
Ta organizacija seveda ni brez napak, toda resni napadi na WHO s strani slovenske vlade so tudi zato neprimerni.
Resign! Now. @DrTedros https://t.co/swHQIOuc9I
— Janez Janša (@JJansaSDS) April 8, 2020
Prepovedi izvoza medicinske opreme pa lahko situacijo s Covid-19 zgolj zapletejo.
Can the #coronavirus reactivate?
— Al Jazeera English (@AJEnglish) April 12, 2020
New research suggests #COVID19 may be able to lie dormant and later 'reawaken'.
Dr @sara_kayat examines the evidence https://t.co/Ig4qyccmYQ | #AJDoctorsNote pic.twitter.com/W7GIjlBVTP
Da svet lahko premaga bolezen le s skupnimi močmi, pa kaže tudi bolezen črnih koz.
Čeprav so jo razvite države izkoreninile že do štiridesetih let prejšnjega stoletja, se je bolezen v nekaterih nerazvitih državah znova pojavila ...
In leta 1972 povzročila preplah in epidemijo tudi v tedanji Jugoslaviji.
So far doing a good job, no? Deaths per 1M population are low atm https://t.co/hJvFrmOPdG. Another factor? - still alive participants and memories of the 1972 smallpox outbreak (e.g Ugrinovski 8" https://t.co/G4YHQscMJ0). Younger gen possibly aware via https://t.co/jhXJtC1ZmI :-)
— Ljubomir Josifovski (@ljupc0) April 11, 2020
O tem govori tudi odličen filmski klasik Variola Vera.
Nato je bil potreben ponoven skupen napor celotnega sveta, da bi to bolezen znova in dokončno premagali.