REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pričakujte dvig cen za vse izdelke in storitve

Pričakujte dvig cen za vse izdelke in storitveVIR: Insajder.com

Zaradi dviga cene osnovnih surovih, višjih plač in stabilnega trga večja podjetja v Evropski uniji za naslednje leto načrtujejo dvig cen za njihove storitve oz. izdelke. Dvig stroškov delovanja namreč ogroža njihove dobičke, pri čemer zaupanje potrošnikov pada in stopnja
rasti gospodarstva sledi temu trendu. Evropska centralna banka podpira trend višanja plač in inflacije, saj na ta način počasi zavirajo rast gospodarstva.

 Evropska centralna banka podpira trend višanja plač in inflacije, saj na ta način počasi zavirajo rast gospodarstva.

To je pa seveda v nasprotju z željami proizvajalcev in storitvenega sektorja. Nemška Lufthansa za leto 2019 in naprej bo zaradi vse višjih cen goriva dvigniti cene vozovnic. Konec oktobra je direktor podjetja Carsten Spohr opozoril: »Če bo nafta še vedno stala več kot 80 dolarjev na sodček, letenje ne bo ostalo poceni, kot je bilo pri ceni na sodček samo 30 dolarjev.«


Avtomobilsko in industrijsko podjetje Schaeffler, prav tako iz Nemčije, je že napovedalo, da bo z namenom ohranitve dobička v naslednjih letih, zaradi česar bodo izvedli najmanj dve podražitvi na različnih trgih. Direktor podjetja Klaus Rosenfeld je 7. novembra dejal: »Mi imamo dobiček v tem trenutku zaradi pozitivnega okolja na trgu, kar nam dovoljuje dvig cen.«
Nizozemski proizvajalec barv Akzo Nobel prav tako namerava v začetku naslednjega leta dvigniti cene, s čimer bodo nadaljevali serijo dvigov cen v tem letu. Thierry F. J. Vanlancker, direktor podjetja, je  pojasnil: »Imamo poudarjen namen, da bomo vsaj izenačili stroške za osnovne surovine. In mislim, da smo na dobri poti do tega.« Pri tem je tudi poudaril, da pri vsaki podražitvi osnovnih surovin bodo ta dvig stroškov prenesli na končnega kupca, z dvigom cene.
Saint-Goban, francoski proizvajalec gradbenega materiala, je avgusta letos cene dvignila in to nameravajo narediti še v bližnji prihodnosti. Priznavajo, da dvig cen predstavlja bitko, a hkrati izpostavljajo, da je to uveljavljena praksa v industriji: »Smo na trgu, kjer na splošno razume potrebo po uveljavljanju dviga cen,« je konec oktobra dejal direktor Pierre-Andre de Chalendar.

Ikea


Pri švedskem gigantu Inter Ikea so dvig cen pripisali tudi carinski vojni med ZDA in drugimi državami, kar je imelo dolgoročni vpliv na oblikovanje končnih cen njihovih izdelkov: »Cene osnovnih materialov so šle gor, še posebej za les in kovinske izdelke. Povečane tarife in carinske dajatve so imele tudi negativni učinek, ampak smo izboljšali obdelavo in transportiranje izdelkov.« 

»Cene osnovnih materialov so šle gor, še posebej za les in kovinske izdelke. Povečane tarife in carinske dajatve so imele tudi negativni učinek, ampak smo izboljšali obdelavo in transportiranje izdelkov.« ​

Deutsche Post je oktobra letos povečala plačo svojim zaposlenim za 3 odstotke, kar presega lanskoletno povečanje za 2,1 odstotka. Prav tako pričakujejo, da se bo ta trend nadaljeval, pri čemer bodo imeli tudi večje stroške na drugih področjih. Proizvajalec kemikalij Evonik Industries je prav tako dvignil cene svojih izdelkov, ker so se dvignile cene osnovnih surovin ter zaradi dviga plač zaposlenih. Švicarski proizvajalec dvigal Schindler je prav tako izpostavljeno pritiskom podizvajalcem, da se dvignejo cene njihovih dvigal, s čimer bi pokrili povečane stroške za višje plače.

A podjetje rešitev vidi v dvigu proizvodnje in ne višanju cen svojih izdelkov.

A podjetje rešitev vidi v dvigu proizvodnje in ne višanju cen svojih izdelkov. »Mi ne moremo odpraviti dviga stroškov dela, ampak lahko to omejimo s programi učinkovitosti. To je naš načrt,« je razkril direktor podjetja Thomas Oetterli.
V oktobru letos so višje cene povzročile rekordno raven dviga končnih cen s strani podjetji, čeprav je inflacija bila različna po posameznih članicah Evropske unije, še poroča Bloomberg .

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek