REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pri Cerarju pogovori o arbitraži pred torkovim srečanjem s Plenkovićem

Pri Cerarju pogovori o arbitraži pred torkovim srečanjem s Plenkovićem

Pri premierju Miru Cerarju je danes potekalo srečanje, na katerem so se zbrali tudi koalicijski partnerji, med obravnavanimi temami pa je bila tudi arbitraža. Cerar sicer v torek potuje v Zagreb na sestanek s hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem o uveljavitvi arbitražne odločitve o meji med državama, rok za pripravo katere se izteče 29. decembra.

Zunanji minister Karl Erjavec je po srečanju pri premierju dejal, da bo moral biti Cerar v Zagrebu zelo previden, da se ne bo zavezal k čemurkoli, saj je arbitražna odločba ključen pravni akt in tako mora tudi ostati. Izrazil je upanje, da ne bo Cerar ničesar podpisoval ali se kakorkoli zavezal, saj "imamo slabe izkušnje s hrvaško politiko".

"Karkoli smo se dogovorili, tega ponavadi ne spoštujejo. Zlasti pa ne smemo začeti pogovorov o tem, da bi arbitražno odločbo vključili v dvostranski sporazum, ker bi to pomenilo odstop od arbitražne odločbe," je zatrdil Erjavec.

"Karkoli smo se dogovorili, tega ponavadi ne spoštujejo. Zlasti pa ne smemo začeti pogovorov o tem, da bi arbitražno odločbo vključili v dvostranski sporazum, ker bi to pomenilo odstop od arbitražne odločbe," je zatrdil Erjavec. Ob tem je izrazil upanje, da bo dal Cerar hrvaški strani jasna sporočila, kako bo ravnala Slovenija po 29. decembru, ko se izteče rok za pripravo vsega potrebnega za implementacijo arbitražne razsodbe.

Erjavec je še dejal, da je prisotne na sestanku tudi informiral o poteku aktivnosti ministrstva glede tožbe, ki jo pripravljajo proti Hrvaški. Ko bo tožba pripravljena, bo o njej javnost pravočasno seznanjena, je zagotovil. Po njegovem prepričanju bo Slovenija primorana vložiti tožbo pred Sodiščem EU v Luksemburgu. Lahko pa se Evropska komisija odloči, da prevzame tožbo države članice, a je prezgodaj napovedati, kako bo postopek potekal, je pojasnil.

Glede vloge Evropske komisije je Erjavec dejal, da ta od vsega začetka arbitražno odločbo podpira, "je pa res, da se moramo naslanjati predvsem nase". Razloge za to, da komisija ne postopa bolj odločno, vidi tudi v tem, da ves čas poteka določen dialog. Plenković je bil v Ljubljani, s Cerarjem pa sta se večkrat srečala ob robu Evropskega sveta, je navedel. Komisija vseeno upa, da se bo morda skozi dialog našla ustrezna rešitev, vendar Erjavec meni, da skozi dialog rešitve ne bo. Prepričan je, da bi morala slovenska stran sama začeti z implementacijo tam, kjer to lahko.

Minister za kmetijstvo in prvak SD Dejan Židan je po današnjem srečanju medtem povedal, da je tu samo ena pot, in to je implementacija arbitražne odločitve. "Vlada je pripravljena, vse bo potekalo v skladu z načrti, tudi zakonodajni okviri," je po odhodu z vlade povedal Židan. V tej smeri je po njegovih navedbah tudi šel današnji sestanek pri premierju.

Kot je še nadaljeval, ima Cerar v torek mandat, da se pogovarja o implementaciji arbitražne odločbe, kar je premier tudi sam že povedal. Na vprašanje, ali po srečanju v Zagrebu pričakuje premik, pa je odgovoril, da zaradi izkušenj v odnosih s Hrvaško ni optimist. "To bo še en sestanek, da bomo šli potem svojo pot naprej, kakor je najavljeno," je menil.

Kot je še nadaljeval, ima Cerar v torek mandat, da se pogovarja o implementaciji arbitražne odločbe, kar je premier tudi sam že povedal. Na vprašanje, ali po srečanju v Zagrebu pričakuje premik, pa je odgovoril, da zaradi izkušenj v odnosih s Hrvaško ni optimist. "To bo še en sestanek, da bomo šli potem svojo pot naprej, kakor je najavljeno," je menil.

Židan je še spomnil, je arbitražna odločitev jasna in konec decembra se izteče šestmesečni rok za njeno implementacijo. Slovenija je pripravljena na implementacijo in bo lahko dokazovala, da je s svoje strani naredila vse potrebno. To je pomembno tudi za primer tožbe, ki jo proti Hrvaški napoveduje zunanji minister Karl Erjavec in ki bo, kot je dejal Židan, "po mojem občutku povsem potrebna", tudi zato ker izkušnje s Hrvati kažejo, da "ko se ne držijo dogovorov, je treba sprožiti pravne postopke".

Židan sicer pričakuje, da se bo Hrvaška držala arbitražne odločbe, ki jasno določa, kje je slovensko morje. Po decembru ne pričakuje incidentov, Slovenija pa bo naredila vse za to, da jih ne bo, je zatrdil in izrazil upanje, da tudi druga stran ne bo tako avanturistična.

Glede vloge Evropske komisije je spomnil, da je ta jasno zavzela stališče, da je arbitražna odločba del mednarodnega in evropskega prava ter da pričakuje njeno realizacijo. Verjame, da bo Bruselj sledil časovnici implementacije odločbe oziroma da spremlja, kako bo odločba do konca meseca implementirana na obeh straneh. Verjame tudi, da komisija razume namero Slovenije, da gre, če na drugi strani ne bo volje, v tožbo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek