REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Prelomna odločitev napoveduje, kaj nas čaka že kmalu: »Necepljenim vstop strogo prepovedan!«

Prelomna odločitev napoveduje, kaj nas čaka že kmalu: »Necepljenim vstop strogo prepovedan!«Covid certifikati postajajo nujni za potovanja. Vir: Freepik, Twitter

Svetovna rekorderka po številu cepljenih glede na število prebivalcev po novem v državo več ne dovoljuje nikomur, ki ni cepljen.

Vse bolj je jasno, da se bolezen širi še naprej predvsem v »bazenu«, ki ga predstavljajo necepljeni. Podobne ukrepe je že sprejela tudi Grčija, obeta pa se tudi zaostritev v Avstriji in številnih drugih državah, kar kaže na to, da bodo zahteve Evropske komisije verjetno kmalu ostale zapisane samo na papirju.

To je Malta, ki je cepila že več kot 80 odstotkov svojega odraslega prebivalstva.

Toda to še vedno ni bilo dovolj, da bi se koronavirus SARS-CoV-2 ustavil, preko 600-odstotno povečanje okuženih v zadnjem času pa je zahtevalo dodatne ukrepe.

Vse bolj je namreč jasno, da se bolezen širi še naprej predvsem v »bazenu«, ki ga predstavljajo necepljeni.

V državo zato zdaj lahko vstopijo le še tisti, ki so že plačali za svoje prevozne karte in mlajši od 12 let v spremstvu svojih cepljenih staršev.

»V zadnjih dnevih je bila večina novih primerov povezana s potovanji - okuženi so bili ljudje, ki so prišli iz tujine ali Maltežani, ki so bili v tujini in se vrnili. Večinoma gre za necepljene turiste«, je dejal minister za zdravje Chris Fearne.

Dodal je še, da mnogi primeri prihajajo iz angleških šol, ki jih bo vlada prav tako začasno zaprla.

Meje Slovenije
Ali nas podobni ukrepi čakajo tudi v Sloveniji? To vprašanje bi lahko bilo resen test za vlado - in opozicijo... Vir: Twitter
Že doslej smo bili restriktivnejši od ostalih, zdaj bomo še bolj restriktivni ... Življenja Maltežanov so najpomembnejša.

Gre za res pomemben in hiter preobrat za državo, ki je še v začetku prejšnjega meseca na veliko odprla svoja vrata tako za cepljene kot necepljene turiste in še v zadnjih tednih emitirala reklame o tem, da je to država, ki »nima karantene ali drugih omejitev za popolnoma cepljene ali tiste, ki prinesejo negativen PCR test, ki ni starejši od 72 ur pred prihodom.«

Prepoved vstopa je skoraj absolutna (znova) tudi za Američane.

Pred manj kot mesecem dni je Malta sicer sklenila, da lahko vstopijo v državo z negativnimi PCR testi.

To je sedaj odpravljeno. Malta namreč sprejema samo potrdila o cepivih, ki so bila dovoljena v EU ali Veliki Britaniji.

Do opisanih ukrepov je kritična tudi Evropska komisija.

»Vsak ukrep na področju javnega zdravja, ki omejuje prosto gibanje, mora biti sorazmeren in nediskriminatoren«

»Vsak ukrep na področju javnega zdravja, ki omejuje prosto gibanje, mora biti sorazmeren in nediskriminatoren«, je dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije Christian Vigand.

»Potrdilo o cepljenju ne more biti predpogoj za uresničitev svobode gibanja. To je eno od glavnih načel, ki so določena ob uvedbi digitalnega covid certifikata EU,« je poudaril Vigand.

Malteški premier Robert Abela je priznal, da je Evropska komisija kritična glede na ta ukrep.

»Že doslej smo bili restriktivnejši od ostalih, zdaj bomo še bolj restriktivni ... Življenja Maltežanov so najpomembnejša«, je suho odvrnil na kritike iz Bruslja.

Avstrija na svojih mejah tudi testira potnike
Tudi Avstrija na svojih mejah testira potnike - toda vse bližje je odločitvi, ki jo je že sprejela Malta. Vir: Twitter

Združenje britanskih potniških agentov je za Guardian ocenilo, da nova pravila Malte »vnašajo zmedo,« hkrati pa so izrazili prepričanje, da bodo druge države Evropske unije ostale odprte za potovanja – celo takšne kot Španija, ki prav tako beleži vrtoglavi porast primerov okužb.

Na koncu je Malta, zaradi pritiska Evropske komisije, sprejela drugačno odločitev - vsi ki niso cepljeni lahko pridejo v državo, a morajo v 14-dnevno karanteno.

Vendar je podobne ukrepe že sprejela tudi Grčija, obeta pa se tudi zaostritev v Avstriji in številnih drugih državah, kar kaže na to, da bodo zahteve Evropske komisije verjetno kmalu ostale zapisane samo na papirju.

Če namreč takšne ukrepe sredi turistične sezone sprejema Malta, ki dosega 80-odstotno precepljenost, ni potrebno biti videc, da bi ugotovili, kaj potemtakem najpozneje v jeseni čaka Slovenijo in številne druge države, kjer je popolnoma cepljene precej manj populacije celotnega prebivalstva.

Grčija medtem razmišlja o novih omejitvah znotraj države.

Vsi prihodnji ukrepi za preprečevanje širjenja korinavirusa bodo veljali samo za ljudi, ki niso bili cepljeni, je v pogovoru za televizijo Sky dejal grški minister za razvoj in naložbe Adonis Georgiadis.

Vsa mesta za zabavo bodo tako odprta še do 15. julija, »karkoli se bo zgodilo,« nato pa lahko sledijo ukrepi.

Ležalniki ob grškem morju
Le sanje? Ležalniki ob grškem morju. Vir: Twitter

»Nihče nima pravice omejevati oseb, ki jim ne grozi, da bi končale na intenzivni negi,« je še dejal Georgiadis.

Nihče nima pravice omejevati oseb, ki jim ne grozi, da bi končale na intenzivni negi.

Naslednji teden bo namreč v Grčiji potekala razprava o tem, ali je mogoče ukrepe zaostriti na lokacijah, kjer sedaj ni prepovedi in na katerih se mešajo cepljeni in necepljeni.

Razmere so se namreč v pičlih dveh tednih povsem spremenile, saj se je zaradi hitrega širjenja variante delta število primerov dnevno povečalo s 500 na skoraj 3000.

V takšnih razmerah bi po besedah grškega ministra za razvoj in naložbe​ v Atenah ​lahko že kmalu sprejeli odločitev, da lahko samo cepljeni državljani in prebolevniki obiščejo področja, kjer potekajo zabavni dogodki.

Ker pa odločitev odpira tudi vprašanje diskriminacije necepljenih, bi bilo verjetno potrebno v naslednji fazi boja proti covidu-19 določiti izjeme vsaj glede tistih, ki se zaradi zdravstvenih razlogov ne morejo cepiti, kar pa bi bilo seveda potrebno dokazovati z ustreznimi potrdili zdravstvenih oblasti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek