četrtek, 02. januar 2025 leto 30 / št. 002
Predsedniške volitve na Hrvaškem: Antinatovski Milanović in HDZ-jev Primorac gresta v drugi krog
V drugi krog predsedniških volitev na Hrvaškem sta se uvrstila aktualni predsednik Zoran Milanović in neodvisni kandidat Dragan Primorac, ki ga podpira vladajoči HDZ, kažejo podatki državne volilne komisije po več kot 90 odstotkih preštetih glasov.
Milanović je prejel 49,43 odstotka glasov, Primorac pa 20,05 odstotka.
Po več kot 91,2 odstotka preštetih glasov je imel Milanović podporo nekaj več kot 671.000 državljanov, Primorac pa približno 273.000.
na tretjem mestu je neodvisna kandidatka Marija Selak Raspudić z 8,92 odstotka glasov, četrta pa je Ivana Kekin iz zeleno-leve stranke Zmoremo!, za katero je glasovalo 8,43 odstotka volivcev.
Preostali štirje kandidati, član Mosta in župan Sinja Miro Bulj, kandidatka nove desne stranke Dom in narodni zbor (DOMiNO) Branka Lozo, odvetnik in zgodovinar Tomislav Jonjić in podjetnik Niko Tokić Kartelo, so pod štirimi odstotki.
Drugi krog volitev je napovedan za 12. januar.
V zagrebški Tvornici kulture, kjer je volilni štab Milanovića, je po objavi izidov vzporednih volitev zavladalo navdušenje, navzoči pa so uspeh kandidata, ki ga je podpirala največja opozicijska stranka SDP, pospremili z velikim aplavzom.
Milanović se je oglasil tudi na družbenem omrežju Facebook, kjer se je zahvalil za podporo.
#Croatia, presidential election results (1st round):
— World Elects (@ElectsWorld) December 29, 2024
Number of processed polling stations: 6 733/6 755.
Milanović (≈SDP-inc): 49,1 % (+19,2)
Primorac (≈HDZ): 19,4 % (-7,6)
Raspudić (-): 9,2 %
Kekin (Možemo!): 8,9 %
Jonjić (HSP): 5,1 %*
Bulj (Most): 3,8 %*… pic.twitter.com/U62tPpOWpe
V volilnem štabu Primorca v zagrebškem hotelu Westin, kamor je prišel tudi predsednik vlade in HDZ-ja Andrej Plenković, je medtem prevladovalo razočaranje, izide pa so pričakali v tišini, poročajo hrvaški mediji.
Hrvaški predsednik Zoran Milanović je sicer tudi v svetu najbolj znan po svojem kritičnem stališču do širjenja zveze NATO in vojni v Ukrajini.
S svojimi utemeljenimi stališči gre na živce številnim evropskim in zahodnim politikom, vendar pri svojih stališčih vztraja.
Slovenija nima niti enega politika istega kova, kot je Milanović.
Primorac pa je politik, kot so na Hrvaškem v navadi - sovraži manjšine, zlastiSrbe, je globoko veren, očitajo pa mo tudi simpatiziranje z ustaši.
Milanović šuti i rejting mu raste. Primorac priča i rejting mu pada. pic.twitter.com/kZUF4G43t4
— F (@FrankaOreb) November 26, 2024
Še posebej znan je postal, ko je avrnil podpis odločitve o odhodu pripadnikov hrvaške vojske v Ukrajino, da bi sodelovali v misiji Nata.
Milanović je v izjavi pojasnil, da je dal soglasje za sodelovanje hrvaške vojske v 12 od 13 misijah po svetu, med drugim v Litvi, na Poljskem, Madžarskem in v Bolgariji, ne pa tudi za misijo, povezano z Ukrajino.
Milanović odbio sudjelovanje HV-a u potpori Ukrajini https://t.co/RZlDJ1Q2Wv pic.twitter.com/0raDmFsY06
— Kamenjar.com (@KamenjarCom) October 1, 2024
Kot je pojasnil, čeprav želi hrvaška vlada pod taktirko Andreja Plenkovića poslati hrvaške vojake v misijo podpore Ukrajini, je izvajanje takšne odločitve v njegovi pristojnosti kot vrhovnega poveljnika Oboroženih sil Hrvaške.
Odločitev hrvaške vlade temelji na odločitvi Nata, ki je bila sprejeta julija na vrhu v Washingtonu, a Milanović, ki se je udeležil tega srečanja, pravi, da se z njim o odločitvi hrvaške vlade na noben način niso posvetovali.
Hrvaška vlada je v nasprotju z ustavno obveznostjo celo pripravila sklep o napotitvi vojske v Ukrajino, če bi Milanović jasno povedal, da je proti sodelovanju hrvaških sil v tovrstnih misijah.
THE SALE OF LAND
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) October 1, 2024
Ukraine’s sovereignty is gone … Debt trap.
Zelensky sold 17 million hectares of agricultural land to Monsanto, Dupont, and Cargill. Yes… you read it well… 17 million hectares to GM0/chemical companies.
This is very bad for the entire world since Ukraine… pic.twitter.com/CRpxXIYp3E
Milanović je v video nagovoru dejal, da stoji za stališčem, da je Ukrajina žrtev agresije in da ji bo Hrvaška zagotovila vso možno humanitarno pomoč.
»Konca vojne žal ni videti, obstaja pa nevarnost, da se bo vojna razširila prek meja Ukrajine,« pravi Milanović.
The single biggest factor in the collapse of the EU as a viable economic and political power is a country that was never, and will never be a member.
— Chay Bowes (@BowesChay) September 28, 2024
It basically reveals the reality that the EU was never about the welfare of its members
It's simply the political arm of NATO pic.twitter.com/C1tUHj00E8
Opozoril je, da je njegova naloga kot predsednika Hrvaške in vseh drugih državnih institucij varovati Hrvaško pred vojno.
In sprejeti vse ukrepe, da Hrvaška ostane zunaj teh vojnih spopadov.
Holy smokes
— Gabe (@GabeZZOZZ) September 30, 2024
The Russian Air Force dropped a thermobaric bomb "ODAB-1500" on the positions of the Ukrainian militants in Volchansk.
This is exactly why Ukrainians are running away from mobilization; they know what’s waiting for them at the front! pic.twitter.com/reAkyeeBDU
»Prav zato predsednik republike ni dal predhodnega soglasja k odločitvi o sodelovanju pripadnikov hrvaške vojske v misiji varnostne podpore in usposabljanja v Ukrajini, pri čemer so mu bili vodilo predvsem hrvaški interesi in varovanje Hrvaške pred morebitno vpletenostjo v vojno,« so sporočili iz Milanovićevega urada.
NATO's post-1991 expansion has provoked Russia and heightened tensions, shifting from a defensive alliance to a confrontational force, with critics viewing it as a tool for Western dominance. #NATO #Geopolitics
— Zeeshan Akhtar (@zeeshanakh5) September 30, 2024
Hrvaški predsednik poudarja, da bo Hrvaška še naprej pomagala Ukrajini, vendar ta pomoč ne more biti nikakršna oblika sodelovanja pripadnikov hrvaške vojske, ker bi to pomenilo izstop iz okvira nacionalnega interesa Hrvaške in potencialno ogrožanje njenih državljanov.
»Številne velike vojne so se začele z nepremišljenimi logističnimi ali svetovalnimi misijami, ki so se kasneje sprevrgle v vojaške intervencije in nato v velike vojne spopade.
Hrvaška na vojno v Ukrajini ne more bistveno vplivati niti je ne more ustaviti.
Toda premišljena in odgovorna politika državnih oblasti lahko prepreči širjenje vojne proti hrvaškim mejam ter zagotovi mir in varnost za vse hrvaške državljane,« je dejal Milanović.
Z veliko podporo, ki jo je dobil, je dokazal, da velik del volivcev na Hrvaškem, vsaj ko gre za zunanjo politiko zna razmišljati racionalno.