petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Predsednik kosovske vlade glasoval v Albaniji, Srbom s Kosova pa prepovedal glasovanje na Kosovu
Volivci in volivke v Srbiji so na nedeljskem referendumu podprli ustavne spremembe na področju pravosodja, h katerim se je država zavezala v procesu približevanja EU-ju.
Po še nedokončnih podatkih je za spremembe glasovalo 61,8 odstotka volivcev, 37,1 odstotka pa jih je bilo proti. Volilna udeležba je bila približno 30-odstotna.
V glavnem in daleč največjem mestu Beograd pa je večina glasovala proti.
#referendumsrbija pic.twitter.com/dtmEYGuG9T
— MilanoBelgrade (@BelgradeMilano) January 17, 2022
Spremembe naj bi bistveno zmanjšale vpliv politike na izvolitev sodnikov in tožilcev in uskladile nacionalno zakonodajo z evropsko.
Sodnikov in tožilcev po novem ne bodo več izbirali v parlamentu, ampak jih bosta dva neodvisna organa, sodnike Visoki sodni svet, tožilce pa Visoki tožilski svet.
Sodni svet, ki sicer že obstaja, bo imel novo sestavo. Tvorilo ga bo šest sodnikov, ki jih bodo izbrali sodniki med seboj, in štirje ugledni pravniki, ki jih bodo izbrali poslanci z dvotretjinsko večino in predsednik vrhovnega sodišča.
Visoki tožilski svet, ki bo izbiral tožilce, bo nadomestil sedanji državni tožilski svet. Pet njegovih članov bodo izbrali tožilci, štiri pa poslanci z dvotretjinsko večino na predlog pristojnega odbora. Člana sveta pa bosta po funkciji tudi vrhovni javni tožilec in pravosodni minister.
EU pozdravila referendum u Srbiji kao važan korak ka nezavisnijem pravosuđu - https://t.co/1JMpA05NCy pic.twitter.com/czfM0Jrgj1
— Srbija Vesti (@SrbijaVestiRS) January 17, 2022
Kritiki medtem opozarjajo, da ustavna dopolnila ne bodo prinesla sprememb, saj da bo vpliv politike ostal prek imenovanj v parlamentu, kjer bodo še naprej volili tudi vrhovnega tožilca.
Potrditev sprememb je že pozdravil evropski komisar za širitev Oliver Varhely. Označil jih je za pomemben korak in izraz zavezanosti EU.
Referendum za promenu Ustava uspešno je sproveden, izašla je trećina birača, od te trećine više od polovine glasalo je za promenu, neki gradovi su pokazali zube, sve u svemu, Srbija je čitavu promenu ustava doživela kao pripremu za izbore 3. aprila.
— #dasenelazemo (@istinomer) January 17, 2022
https://t.co/wkX06duElJ
V postopku glasovanja so prištinske oblasti na Kosovu živečim Srbom v nasprotju s sklenjenimi dogovori ter resolucijo VS OZN 1244 prepovedale glasovati na Kosovu.
Zaplenili so tudi glasovnice, čeprav bi do dokončnega dogovora o statusu morale omogočati prebivalcem Kosova, ki to želijo, da glasujejo tudi na srbskih volitvah.
Glasovanje so preprečevale posebne kosovske policijske enote, zato so prebivalci Kosova morali glasovati v štirih občinah na drugi strani administrativne meje s Srbijo, parlament Kosova pa je celo prepovedal glasovanje s posebno resolucijo, v kateri je zahteval obrambo »suverenosti« Kosova.
Srbski veleposlanik v ZDA Marko Đurić pa se je medtem opozoril na dvojna merila prištinskih oblasti.
Albin Kurti - the same man who previously voted in Albanian elections (against the Albanian government) - is now denying #Serbs in Kosovo* the right to vote under the pretext that citizens of one country cannot vote in elections in another. pic.twitter.com/G20UhjRsUt
— Марко Ђурић (@markodjuric) January 16, 2022
Tako je na primer sam Albin Kurti, predsednik vlade začasnih prištinskih institucij, ki je zavrnil, da bi Srbi s Kosova in Metohije lahko glasovali na referendumu o ustavnih spremembah, nedavno tega odšel v sosednjo Albanijo, da bi na albanskih volitvah glasoval - proti vladi v Tirani.