REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel po aferi »zofagate« priznal, da »slabo spi«

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel po aferi »zofagate« priznal, da »slabo spi«Predsednica Evropske komisije ostala brez stola. Vir: Politico, TW

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je za nemški časnik Handelsblatt priznal, da obžaluje svoje vedenje na nedavnem srečanju s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoğanom, ki ga je zaznamoval protokolarni spodrsljaj.

Tedaj je namreč Ursula von der Leyen, prva ženska predsednica Evropske komisije morala sedeti na oddaljenem kavču, ker je Michel zasedel stol tik ob Erdoğanu.

»Bal sem se, da bi, če bi kar koli storil, zanetil še mnogo resnejši incident,« je dejal Michel in skesano priznal, da »ni skrivnost, da od tedaj slabo spim, ker se mi te scene vrtijo v glavi.«

»Če bi bilo mogoče, bi se vrnil in naredil drugače,« je povedal.

Ursula von der Leyen pa ob neljubem dogodku ni skrivala svoje presenečenje in je celo dvignila roko, ko je ugotovila, da je Michel zasedel edini stol poleg Erdoğana.

Vendar se je na koncu sprijaznila z bolj oddaljeno zofo. Avstrijska zunanja ministrica Karoline Edtstadler pa je prepričana, da je šlo za nesprejemljivo provokacijo.

Pri tem ima Evropska komisija bistveno večje pristojnosti od predsednika Evropskega sveta.

Vendar je formalno isti po rangu kot Erdoğan - predsednik Evropskega sveta.

Ta je nato zatrdil, da je za incident kriva »striktna turška interpretacija protokolarnih pravil.«

Po domače – ker sta Erdoğan im Michel po rangu »enaka« sta dobila enaka stola, predsednici EK pa so ponudili nekoliko oddaljeno »zofo.«

Erdoğan tudi ni protokolarni predsednik, pač pa ima izvršna pooblastila, enako pa jih ima Von der Leynova in ne Michel, zato bi bilo res prav, da dobijo vsi – enake stole.

Vendar je Evropska unija mednarodna organizacija in ne država.

Erdoğan tudi ni protokolarni predsednik, pač pa ima izvršna pooblastila, enako pa jih ima Von der Leynova in ne Michel, zato bi bilo res prav, da dobijo vsi – enake stole.

Erdoğan bi se lahko s Charlesom Michelom dogovoril marsikaj, ampak pred »žegna« Evropske komisije in nato držav članic dogovorov ne bi bilo.

Turški zunanji minister Mevlüt Çavuşoğlu pa je zatrdil, da je turška stran v celoti odgovorila na zahteve EU in da je bil sedežni red narejen tako, da je bil v skladu z »zahtevami in predlogi« EU.

Obisk Erdoğana v Bruslju maja 2017  Vir: EK
Obisk Erdoğana v Bruslju maja 2017. Vir: EK

Vendar pa slike sprejema turškega predsednika v Bruslju maja leta 2017 kažejo, da so takrat skupaj uspeli sedeti vsi trije, torej ob turškem predsedniku še predsednik takratnega Sveta EU Donald Tusk in predsednik takratne Komisije EU Jean-Claude Juncker.

Diplomatski škandali te vrste so v diplomaciji znani, pogosto pa gre pri odrejanju vrstnega reda stolov, sedežnem redu in podobno tudi za dokazovanje prestiža in moči ter svojevrstno »rangiranje« med državami.

Nekateri pa so opazili, da je precej kriv tudi Michel in da se je gibal zelo hitro ter želel priti do svojega stola ne glede na vse.

V konkretnem primeru je za EU to pomenilo ponižanje predsednice Evropske komisije.

Ni bilo neopaženo niti dejstvo, da je Turčija nedavno izstopila iz Istambulske konvencije, ki sankcionira nasilje proti ženskam, kar je bila ena od točk pogovorov.

Nizozemska poslanka Sophie in 't Veld je takoj zatrdila, da je šlo za nameren incident in da so Turki s tem postavili pod vprašaj »enakomerno obravnavo gospe Von der Leyen,« pri čemer ni bilo naključje, da je bila edina ženska v sobi.

Ni bilo neopaženo niti dejstvo, da je Turčija nedavno izstopila iz Istambulske konvencije, ki sankcionira nasilje proti ženskam, kar je bila ena od točk pogovorov.

Bi pa vse to lahko preprečil ali pa vsaj prekinil Michel – če bi za kolegico zahteval stol.

In če bi bil nekoliko počasnejši pri teku do stola v Istanbulu, bi predsednik Evropskega sveta morda te dni bolje spal.

Tako pa tuji mediji pišejo, da je pred turškim voditeljem, ki se posmehuje enakopravnosti žensk, izpadel kot »slabič.«

Je pa to še en dokaz, da je Turčija vse dalje od izročila Ataturka.

Pahor in Erdogan   Vir:Twitter
Pahor in turški avtokrat. Vir: Twitter

Je pa Slovenija lahko seveda »ponosna«, da ima strateško partnerstvo tudi s Turčijo.

In da Borut Pahor pri Erdoğanu nikoli nima težave s stoli...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek