REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Predsednik Češke: Opravičujem se zaradi bombardiranja ZRJ in prosim srbsko ljudstvo, naj nam odpusti!

Predsednik Češke: Opravičujem se zaradi bombardiranja ZRJ in prosim srbsko ljudstvo, naj nam odpusti!Aleksandar Vučić in Miloš Zeman. Vir: Twitter

Ob obisku predsednika Srbije na Češkem se je zgodilo nekaj nenavadnega, za kar je srbski predsednik že dejal, da bo zapisano v »učbenikih zgodovine.«

Leta 1938 in 1968 nam je srbsko ljudstvo izrazilo podporo, mi pa smo se mu 'zahvalili' z bombardiranjem.

Predsednik Češke Miloš Zeman je namreč na konferenci v Pragi dejal, da je bilo bombardiranje Jugoslavije leta 1999 napaka, se zaradi nje opravičil in prosil srbsko ljudstvo, naj mu odpusti.

»Prošnja, da mu oprostimo, ki jo je izrekel predsednik Zeman so besede pogumnega človeka, ki se nikomur ne prilizuje in teh besed ne bomo nikoli pozabili,« je na to dejal predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Miloš Zeman je na novinarski konferenci po srečanju s predsednikom Vučićem izjavil, da ga je bombardiranje Jugoslavije leta 1999 ves čas mučilo.

Poudaril je, da se je s predsednikom Vučićem pogovarjal o tradicionalnem češko-srbskem prijateljstvu.

Napad na ZRJ - 117A
Napad na ZRJ. Srbska PZO je uničila ameriški ponos - 'nevidni' 117A. Vir: Twitter

»Naše prijateljstvo je bilo dokazano leta 1938, ko so nas izdali zahodni zavezniki, pa tudi leta 1968, ko so nas izdali vzhodni zavezniki,« je poudaril Zeman.

»V obeh primerih nam je srbsko ljudstvo izrazilo podporo, mi pa smo se mu 'zahvalili' z bombardiranjem. Ob tej priložnosti bi se rad opravičil za bombardiranje nekdanje Jugoslavije,« je dejal Zeman in dodal, da je šlo za veliko napako.

»Kot človek bi rad prosil srbsko ljudstvo, naj nam odpusti,« je dejal češki predsednik.

Poudaril je, da ga je to ves čas obremenjevalo in da je bila Češka v času, ko se je odločalo o bombardiranju Jugoslavije, samo nekaj tednov v Severnoatlantskem zavezništvu (NATO) in da je Češka zadnja dala soglasje.

Napad na ZRJ leta 1999 so zahodne sile poimenovale »intervencija«, vendar napad ni imel zelene luči Varnostnega sveta OZN, zato je šlo za nezakonito agresijo.

Predsednik Češke je opisal tudi, kako je prišlo do usodne odločitve.

Most svobode, Novi sad, 1999
Most svobode, Novi Sad, 1999. Vir: Twitter

»Obupano smo opazovali in prosili, da se vsaj ena država poveže z nami, da bi bila prav tako proti, a smo ostali sami. Kljub temu nas to ne opravičuje, šlo je za pomanjkanje poguma se je o lastni državi kritično izrazil češki predsednik.

»S tem opravičilom in prošnjo, da naj nam odpustijo, sem rešil svojo dolgotrajno travmo, ker kesanje pomaga. Rekel sem in si rešil dušo,« je poudaril Zeman.

»Vem, da danes ni priljubljeno govoriti o tradicionalnem prijateljstvu, toda to, kar sem danes doživel tukaj v Pragi, in gostoljubje predsednika Zemana sta se me zelo dotaknili,« je na začetku skupnega nagovora dejal srbski predsednik Aleksandar Vučić.

Leta 1999 Slovenija, čeprav si je prizadevala za to, še ni uspela postati članica zveze NATO. Vendar pa je rada odprla svoj zračni prostor za bombnike zavezništva. Noben od slovenskih politikov se zaradi tega nikoli ni opravičil.

»Zahvaljujem se predsedniku Zemanu za čudovite besede, naslovljene na Srbijo. Opravičilo predsednika Zemana so besede pogumnega človeka, ki nikomur ne laska. Nikoli ne bomo pozabili teh besed, ki jih doslej ni rekel še nihče. Srbsko ljudstvo češkega ne bo dojemalo le kot prijateljsko, temveč tudi kot bratsko ljudstvo ... Njegovih besed ne bomo nikoli pozabili,« je dejal Vučić.

Predsednik Srbije je tudi dejal, da so razpravljali o prihodnosti odnosov, in se zahvalil za podporo, ki jo Češka ponuja Srbiji na poti v EU.

Leta 1999 Slovenija, čeprav si je prizadevala za to, še ni uspela postati članica zveze NATO. Vendar pa je brez pomislekov odprla svoj zračni prostor za bombnike zavezništva, ki so šli nad Srbijo.

Žrtve bombardiranja so bili predvsem civilisti, številni otroci.

Pod NATO bombami je umrlo več kot 2500 srbskih civilistov.

Noben od slovenskih politikov zaradi tega – kljub temu, da so bili rezultati zelo tragični za Srbijo in s Kosova pregnane kosovske Srbe, ki se po albanskem etničnem čiščenju vse do danes niso vrnili na Kosovo - nikoli ni pokazal niti trohice obžalovanja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek