sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Pred obletnico napada v Berlinu prvo srečanje Merklove s sorodniki žrtev
Leto dni po krvavem terorističnem napadu na božični sejem v Berlinu se bo nemška kanclerka Angela Merkel drevi prvič srečala s sorodniki žrtev. Zasebno srečanje na predvečer obletnice bo sicer potekalo v času, ko na dan prihaja vedno več informacij, da so varnostni organi vedeli za namere napadalca in da niso ustrezno ukrepali.
Tunizijec Anis Amri je 19. decembra lani z ukradenim tovornjakom zapeljal v množico na božičnem sejmu in pri tem ubil 12 ljudi, še več kot 70 pa jih je ranil. Odgovornost za napad je prevzela skrajna skupina Islamska država (IS). Žrtve napada so bili Nemci, Izraelci, Čehi in Ukrajinci.
Štiri dni kasneje je Amrija blizu Milana ustavila policija in ga ubila v streljanju.
Čeprav je Merklova že najmanj štirikrat obiskala kraj napada, nazadnje ob odprtju božičnega sejma prejšnji teden, bo to prvo osebno srečanje in pogovor s sorodniki žrtev, ki so kanclerko med drugim obtožili, da ignorira njihove potrebe in skrbi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V odprem pismu kanclerki, preden so napovedali srečanje, jo je več družin kritiziralo zaradi njene politične nedejavnosti in jo obtožili, da ni bila v pomoč. Žrtvam namreč Merklova do objave pisma ni izrazila sožalja niti osebno niti pisno.
Sorodniki žrtev bodo v torek nato obiskali prizorišče napada, kjer bo v tamkajšnji cerkvi potekala spominska slovesnost. Božični sejem bo v tem času zaprt za javnost. Merklova, nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier in berlinski župan Michael Mueller bodo nato prisostvovali pri inavguraciji spominskega obeležja - 14 metrov dolge zlate razpoke na tleh z vgraviranimi imeni žrtev.
Sicer pa primer tudi po enem letu še ni zaključen. Na dan prihaja vedno več informacij, da so oblasti in varnostni organi dobro vedeli za Amrijeve namere in da niso ustrezno ukrepali, je v nedeljo pisal nemški tednik Welt am Sonntag.
Zvezni urad za zaščito ustave (BfV) je že leta 2015 začel opazovati Amrija. Med prvimi koraki je nemško zvezno tožilstvo ukazalo zveznemu kriminalnemu uradu, da ga morajo nadzorovati. Tako je v stik z njim stopil agent pod krinko, ki je med drugim priskrbel dostop do Amrijevega telefona. Že decembra 2015 so tako vedeli, da je Amri v stiku s člani IS in da je pripravljen izvesti samomorilski napad, je razvidno iz dokumentov, ki jih je pridobil Welt am Sonntag.
Kriminalni urad je vse pomembne informacije predal tudi generalnemu tožilstvu in BfV, slednji je v primeru Amrija angažiral posebno agentko. Nemška vlada sicer do danes trdi, da BfV in nemška obveščevalna služba nista imela operativne vloge v njegovem primeru.