REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pred 50 leti na Češkoslovaškem začetek praške pomladi

Pred 50 leti na Češkoslovaškem začetek praške pomladiAleksander Dubček velja za začeteknika t. i. praške pomladi

Pred 50 leti, 5. januarja 1968, je na čelo vladajoče komunistične partije na Češkoslovaškem stopil reformist Aleksander Dubček, ki je zagovarjal "socializem s človeškim obrazom" in sprožil proces politične in gospodarske liberalizacije. Njegov prihod na oblast velja za začetek t. i. praške pomladi, ki je bila zatrta osem mesecev kasneje.

Z Dubčkom na čelu se je komunistična partija Češke reformirala, tako da se je odmaknila od stalinizma in prevzela novo obliko socializma, ki je priznaval svobodo izražanja in liberaliziral gospodarstvo. Mediji so si počasi zagotavljali več svobode, cenzuro so odpravili. Dubček je poleg tega razdelil državo na dve delni republiki, kar je bila tudi edina sprememba, ki je preživela konec praške pomladi.

Dubček, ki je postal simbol želje po reformah, je kot predsednik partije nasledil Antonina Novotnija, ki so ga dva meseca kasneje odstavili tudi z vrha države. Na tem položaju ga je zamenjal nekdanji general Ludvik Svoboda.

Reforme so bile med Čehoslovaki sicer dobro sprejete in Dubček se je obdal z zavezniki. Nove, bolj liberalne politike Češkoslovaške pa niso dobro sprejeli v drugih državah zaveznicah varšavskega pakta. Sovjetska zveza pa se je odločila obdržati nadzor nad strateško pomembnim satelitom.

Vzhodna Nemčija je maja 1968 uradno obsodila češkoslovaško revolucijo, sledile so ji ostale države vzhodnega bloka. Sovjetska zveza, Vzhodna Nemčija, Poljska, Madžarska in Bolgarija so julija od Češkoslovaške zahtevale, da se upre protisocialističnim silam in konča svobodo medijev. Zavzele so se tudi za to, da se na mejo med Češkoslovaško in Zahodno Nemčijo napoti vojake.

Vzhodna Nemčija je maja 1968 uradno obsodila češkoslovaško revolucijo, sledile so ji ostale države vzhodnega bloka.

Okoli 200.000 sovjetskih vojakov je 20. avgusta 1968 ob 23. uri vkorakalo na Češkoslovaško. S podporo drugih zaveznic varšavskega pakta se je število vojakov hitro povzpelo na 600.000. Dan po invaziji je bila država okupirana, praške ulice pa polne tankov.

20. avgusta 1968 so na Češkoslovaško vkorakali sovjetski vojaki, ter kasneje s podporo drugih zaveznic varšavskega pakta zatrli čehoslovaško revolucijo, foto: Reuters

Medtem ko so sovjetski vojaki zaprli meje države, so Dubčka in njegove zaveznike aretirali. Sledili so množični protesti, zaradi katerih Dubčka in ostalih niso kazensko preganjali, odpeljali pa so jih v Kremelj, kjer so morali podpisati moskovski protokol, s katerim so formalizirali sovjetsko zasedbo Češkoslovaške.

V prihodnjih nekaj mesecih je sovjetska vojska zatrla vse manjše upore, ubitih je bilo več kot 100 ljudi. Približno leto po prihodu Dubčka na vrh češkoslovaške komunistične partije se je 20-letni študent Jan Palach v protest proti sovjetski okupaciji 26. januarja 1969 zažgal na Venceslavovem trgu v Pragi in umrl tri dni kasneje.

Potem ko so Dubčka odstavili z vrha komunistične stranke, je promoskovski Gustav Husak izvedel t. i. proces normalizacije v državi. Sovjetske sile so ostale na Češkoslovaškem do žametne revolucije leta 1989, po kateri je predsednik Češkoslovaške postal Vaclav Havel.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek