sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Prazni se Kosovo: Kosovski Albanci v »schengen« brez vizumov, Srbe pa EU diskriminira in zapira v geta!
Prvega januarja je stopila v veljavo vizumska liberalizacija za »državljane« tako imenovanega Kosova.
Za to si je zelo prizadevala tudi nekdanja novinarka, a sedanja slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon.
V spodnjem video posnetku pa lahko vidimo, kako varnostniki kosovskega premierja (v njegovi navzočnosti!) ravnajo z novinarkam:
The security of Prime Minister Albin Kurti with scandalous reaction against the Kosovar journalist, Blerta Dalloshi (Klan Tv) . In a Facebook post, Dalloshi said that she still feel pain in her right hand pic.twitter.com/CJBiYIgqoi
— Besnik Velija (@BesnikVe) December 28, 2023
Imetniki kosovskih potnih listov lahko sedaj potujejo v vse države schengenskega sporazuma – razen v Španijo, ki »Kosova« ne priznava kot državo in dosledno, še dosledneje od same Srbije, zavrača vse dokumente Kosova.
Kako torej ta liberalizacija izgleda v praksi in kakšni bodo njeni dolgoročni politični učinki?
Great news. Finally, Kosovo Albanians will be able to freely join their friends and relatives in Austria, Switzerland, Germany, Italy, to find work and stay there. Nothing succeeds in occupied Kosovo and Metohija except drugs and organ trafficking. https://t.co/lo3xmMwGNc
— Zvezda je život (@FkczBelgrade) January 1, 2024
Kratek odgovor na obe vprašanji bi bil, da so učinki predvsem diskriminacijski, znova do srbske manjšine na Kosovu, istočasno pa bodo dolgoročni učinki te poteze slabi predvsem za albansko večino na Kosovu.
Na Kosovu namreč že dolgo časa ne živi več dva milijona prebivalcev, kot je veljalo nekoč. Danes jih najverjetneje ni več mnogo več kot milijon, število pa se bo v prihodnje še hitreje zmanjševalo, ker se bodo sedaj desettisoči kosovskih Albancev preselili v države Evropske unije. Torej tudi v Slovenijo.
Profesor na Fakulteti za politične vede v Prištini Nexhmedin Spahiu je opozoril, da bi lahko v prvem letu po sprejetju vizumske liberalizacije Kosovo zapustilo do 500.000 državljanov.
As per today, citizens of the Republic of #Kosovo can travel visa-free in all the Schengen area. Gëzuar! pic.twitter.com/bq3kOpglDQ
— Gresa Hasa (@GresaHasa) January 1, 2024
Spahiu je poudaril, da si večina mladih prebivalcev želi na Zahod, ker na Kosovu ne vidijo perspektive.
»Skoraj iz vsake družine vsaj en član živi in dela v državah zahodne Evrope. Če bo Evropska unija, kot je napovedano, uvedla vizumsko liberalizacijo za državljane Kosova, bo Kosovo v prvih treh do štirih mesecih zapustilo 100.000 državljanov, v naslednjem letu pa bo Kosovo v več valovih zapustilo še 300.000 do 400.000 prebivalcev«, je še pred nastopom vizne liberalizacije svaril Spahiu.
Po njegovih besedah bo Kosovo ostalo brez delovne sile, prepolovilo pa se bo število študentov, ki bodo zaradi dela prekinili študij in odšli na Zahod.
Starting today, citizens of "Kosovo" can travel to all EU countries without a visa, except Spain.
— Based Serbia (@SerbiaBased) January 1, 2024
Spain continues to defend International Law and the territorial integrity of Serbia more than Serbia does.
Thank you Spain! The Serbian people will be eternally grateful. pic.twitter.com/Wctxo3lcXz
Na stotine zdravnikov je že odšlo. »Poleg mladih bodo s Kosova odhajali tudi slabo plačani strokovnjaki. Med državljani vlada prepričanje, da Kosovo ne more postati demokratična družba, v kateri bosta znanje in strokovnost cenjena. Vsaka oblast na odgovorne položaje izvoli nesposobne in nestrokovne, sposobni in izobraženi pa ostajajo ob strani. Socialni in ekonomski problemi, s katerimi se sooča večina prebivalcev Kosova, so za večino nerešljivi in edini izhod je odhod v države EU.«
Samo po podatkih Zdravniške zbornice je v zadnjih štirih letih s Kosova v tujino odšlo 580 zdravnikov.
Veliko prebivalcev Kosova bo sedaj zagotovo prišlo tudi v Slovenijo.
A med njimi skoraj zagotovo ne bo Srbov.
S prvim januarjem so namreč Srbi iz »južne srbske pokrajine« dobili uradno potrditev, da živijo v getu, saj le še oni potrebujejo vizume za potovanje po Evropi!
Srbi s potnimi listi, ki jih je izdal Koordinacijski direktorat ministrstva za notranje zadeve Srbije, se morajo pred pakiranjem kovčkov namreč postaviti v vrsto pred veleposlaništvi, saj jih je Evropska unija izvzela iz vizumskega režima, s katerim je počastila Albance, kljub dejstvu, da predsednik vlade začasnih institucij v t. i. Republiki Kosovo Albin Kurti vsak dan krši človekove pravice, iz katerih je, kot se hvalijo v Bruslju, »stkana evropska družina.«
Kosovo's city Pristina scrambling about what to do with the massive pedophile statue it has in the city centre pic.twitter.com/aqiz5ska3x
— Yugopnik (@yugopnik) January 4, 2024
Iz Evropske unije so prihajale obljube, da bodo v paket za brezplačna potovanja vključeni tudi Srbi, a se to ni zgodilo, zato so se začele pojavljati domneve, da Bruselj, ki se mu mudi s čimprejšnjo rešitvijo kosovskega vprašanja, želi prisiliti Srbe, da vzamejo potne liste Kosova, ki v Srbiji velja za »lažno državo« in da tako entiteta (in ne država), imenovana Kosovo, naredi še en korak k neodvisnosti.
Supporting the #Kosovo #Albanian secessionists, and undermining the sovereignty and territorial integrity of another country (Serbia) is not something to be proud of. Funny how you were bitterly opposed to secession for Scotland though. Some would call that hypocrisy. pic.twitter.com/w9S4FaocFd
— Dejan Ilić (@Dejan_Ilich) January 5, 2024
S prvim januarjem je ob tem tudi Srbija dovolila uporabo registrskih tablic »Republike Kosovo« na svojem ozemlju, a z izjavo, da to ne pomeni priznanje Kosova.
I don't know why the West is trying so hard to make a state for Albanians out of Serbian Kosovo? Albanians will leave as soon as their visas are removed...
— Milan (@MilanJo1912) December 27, 2023
01.01.2024.https://t.co/S7XNxEbMhN
Brezvizumski režim pa je onemogočen samo Srbom na Kosovu, ki jim je onemogočena še ena univerzalna in demokratična pravica – do svobodnega potovanja, ki jo imajo danes vsi ostali v Evropi.
Nekoč so Albanci, ki so bili na začasnem delu v tujini, ali tisti, ki so želeli potovati brez vizumov, množično jemali srbske dokumente in se izjavljali kot državljani Srbije.
Mnoge je sedaj strah, da bodo sedaj številni Srbi s Kosova morali zaprositi za kosovske potne liste, ki so jih doslej zavračali.
Marty's report shed light on the atrocities allegedly perpetrated by the highest echelon of the #Kosovo #Albanian leadership, including the "George Washington of Kosovo", Hashim Thaći and his notorious Drenica Group of KLA terrorists and drug traffickers.
— Dejan Ilić (@Dejan_Ilich) December 29, 2023
2/3
Vlada v Prištini nasprotuje temu, da bi Srbi s Kosova in Metohije lahko potovali brez vizumov s srbskim potnim listom.
Glavni pogajalec prištinske ekipe v bruseljskem dialogu je Besnik Bisljimi.
Kosovo... Celebrating battle Serbia has LOST... It's literally where Serbia fell to Ottoman power.
— Paeris Kiran (@PaerisKiran) December 28, 2023
It's empty place where virtually Noone lived till post WW2 and settlement by Albanians under Tito... Some "heart". https://t.co/zjdKyv0yXo
Večkrat je poudaril, da »Srbi s Kosova in Metohije lahko vedno zaprosijo za kosovski potni list«, nakar mu predstavniki Srbov s Kosova in Metohije odgovarjajo, da srbski državljani želijo potne liste svoje matične države.
Kosovo namreč ni nesporno mednarodno priznana država, formalno pa je še vedno pod (sicer zelo ohlapnim) nadzorom OZN oziroma UNMIK-a.
In March, it will be 20 years since the March 2004 pogrom in Kosovo and Metohija, since the new ethnic cleansing of Serbs by Kosovo Albanian terrorists, in front of thousands of @NATO_KFOR "peacekeepers". The West allowed it and once again violated UN SC Resolution 1244. pic.twitter.com/Fs4oDmaDDg
— Zvezda je život (@FkczBelgrade) January 2, 2024
Srbiji kljub temu nihče ne more preprečiti, da izda potne liste svojim državljanom na Kosovu, kar Srbija tudi počne – a vsi, ki imajo prebivališče na Kosovu so s srbskimi potnimi listi avtomatsko zaradi odločitev organov EU izključeni iz brezviznega režima Evropske unije.
Istočasno pa lahko brez vizumov potujejo v EU tako Srbi iz preostalega dela Srbije kot vsi, ki imajo kosovske potne liste.
The Kosovan passport ranks 98th in the world as of January 2024 according to VisaGuide Passport Index #kosovo #kosovopassport #passport #schengen #eu #europe #schengenvisainfo #visaguideindex pic.twitter.com/15SJLgR6UX
— SchengenVisaInfo (@schengen_info) January 4, 2024
Po dostopnih podatkih do konca lanskega leta je za kosovski potni list zaprosilo le nekaj več kot 4000 Srbov s Kosova in Metohije.
V občinah na severu pokrajine, kjer živijo pretežno Srbi, so od avgusta do oktobra 2023 izdali 531 potnih listov, v albanskih medijih pa so to predstavili kot »Srbi množično jemljejo potne liste in se integrirajo.«
Evropska komisija je sicer že podala predlog za odpravo vizumov za državljane, ki imajo potne liste, ki jih je izdala Koordinacijska uprava Ministrstva za notranje zadeve RS, vendar mora ta odločitev prestati več ravni odločanja.
Potrebno je soglasje tako Sveta EU kot Evropskega parlamenta, ki pogosto sprejema odločitve v škodo Srbije, predlog pa naj bi obravnavali na politični ravni, na delovni skupini Sveta EU za Zahodni Balkan, v začetku januarja.
Ko tam dobi »zeleno luč«, se predlog pošlje Delovni skupini za vizume, sledi pa morebitna potrditev v Evropskem parlamentu. Zadnji korak v tem procesu je potrditev na ministrskem zasedanju.
Kako je ranije saopštio direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković, Vlada Srbije je takvu odluku donela da bi "pomogli Srbima sa Kosova". https://t.co/TeMzgYhekv
— Novinska agencija Beta (@AgencijaBeta) January 1, 2024
Direktor urada za Kosovo in Metohijo Petar Petković je dejal, da je pričakovati, da bodo že v prvih mesecih letošnjega leta Srbi s Kosova in Metohije potovali brez vizumov, in poudaril, da Srbi s Kosova in Metohije niso in ne morejo biti drugorazredni državljani, ampak morajo imeti vse pravice, ki so jim bile dolga leta kratene, ena osnovnih pa je pravica do svobode gibanja kot ena vodilnih vrednot EU.
Poslanka v nemškem Bundestagu Žaklin Nastić je dejala, da je izključitev Srbov iz vizumske liberalizacije sramotno dejanje EU in farsa, ko gre za spoštovanje pravic manjšinskih skupnosti.
Another Serb Orthodox church seized by the #Kosovo #Albanian government. A malevolent strategy of usurping and nationalising Serbian religious and cultural heritage in #Kosovo by the Kurti regime. Sadly, US and EU diplomats and international bodies remain shamefully silent. https://t.co/mXdTfBcri3
— Dejan Ilić (@Dejan_Ilich) December 27, 2023
Očitno je, da je bila ta diskriminacijska politika EU oblikovana kot pritisk na srbsko manjšino na Kosovu.
Kot je poudarila poslanka Bundestaga, je nesprejemljivo, da je srbska manjšina diskriminirana, in dodala, da je treba vizumsko liberalizacijo začasno ustaviti, dokler ne bo dosežen pravičen konsenz za vse ljudi, ki živijo na Kosovu in Metohiji.
Vendar so takšni glasovi še vedno zelo redki – v večini medijev prevladuje srbofobija, ki ima korenine še v času razpada Jugoslavije, politiki in mediji, ki podpirajo odcepitev Kosova in etnično čiščenje te entitete s strani večinskega, albanskega prebivalstva pa to spretno izkoriščajo.