sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Pomanjkanje mornarjev: Američani pošiljajo v boj proti Hutijem letalonosilke in ladje z nepopolnimi posadkami!
Ameriška vojaška mornarica je dobila novo nalogo – zavarovanje pomorskih poti v Rdečem morju pred napadi Hutijev. Ti sicr napadajo le ladje, povezane z Izrelom.
Toda naloga je ameriško vojaško mornarico očitno pretežka, saj se sooča z velikimi strukturnimi, naborniškimi in organizacijskimi težavami.
can't stop laughing - the high GDP bros will get a stroke https://t.co/XiJH0Sn6m5
— GEROMAN -- time will tell (@GeromanAT) December 23, 2023
Razen tega je Pentagon te dni priznal, da nima niti dovolj vojaškega ladjevja (tvit zgoraj).
Ob tem je potrebno vedeti, da imajo ZDA zdaj najmanjšo aktivno vojsko po drugi svetovni vojni.
Ameriška vojska je samo v zadnjih 3 letih izgubila skoraj 10 odstotkov svojih sil.
The US Army is facing a mutiny on TikTok as soldiers complain about their service. They criticize aspects such as privacy, pay, food, leadership, and lack of sleep. The Army's recruiting crisis and lack of discipline contribute to the widespread… https://t.co/SyzU3jHKxC
— The America One News (@am1_news) December 18, 2023
Obramba pravi, da bo imela vojska 445.000 aktivnih vojakov, kar je več kot 40.000 manj - 8,4 odstotka - v zadnjih treh letih.
Toda še posebej je ta težava opazna v mornarici, kjer Forbes poroča, da se je »spričo velikega pomanjkanja mornarjev posadka najnovejše ameriške letalonosilke USS Gerald R. Ford (CVN-78) skrčila, saj se je posadka zmanjšala za več sto mornarjev.«
To predstavlja šokantno poslabšanje ameriških oboroženih sil.
Journalist and Cradle contributor @WVanwagenen talks about the new US-led naval task force against Yemen, and how Ansarallah is really doing what the US has been pretending to be doing for years.
— The Cradle (@TheCradleMedia) December 22, 2023
Watch on X: https://t.co/xI0nHpZPk5
Watch on YouTube: https://t.co/K8xINhkgmu pic.twitter.com/gYS95O2Yx5
V ZDA dobesedno ne morejo najti posadk za svoje udarne letalonosilke in jih morajo uporabljati v najbolj omejenem obsegu.
Zdi se, da so rezi globoki in dramatični. V zadnjih šestih mesecih do enem letu je približno 500 do 600 mornarjev zapustilo letalonosilko USS Gerald Ford, novih mornarjev, pilotov in različnih drugih profilov mornarjev pa niso zaposlili, piše Forbes.
Pravzaprav je USS Gerald Ford izgubila toliko članov posadke, da je posadka ladje zmanjšana pod minimalno zasedbo za razred Ford, ki znaša 2391 mornarjev.
To pa so samo zadnja zmanjšanja števila mornarjev v enem letu.
Samo pred enim letom je prejšnji poveljnik ladje, kapitan Paul Lanzilotta, vodil veliko večjo posadko med 4.600 in 4.700 mornarji skozi kratko razporeditev.
Tedaj je kapitan Paul Lanzilotta za Naval News povedal: »Posadka, dodeljena ladji, šteje 2.700 članov. To je samo ladijska posadka. Zračna enota k temu doda še približno 1700 ljudi, običajno pa bi vkrcali še 200-300 dodatnih ljudi za osebje udarne skupine in osebje eskadrilje rušilcev.«
Uradni mornariški podatki pravijo, da morajo običajna posadka, zračno krilo in osebje razreda Ford sestavljati okoli 4539 mornarjev, kar je znotraj 90 odstotkov obsega od predvidenih 5000 do 5200 mornarjev na krovu starejših letalonosilk razreda Nimitz.
Toda zdaj, po očitnem zmanjšanju števila posadk, letalonosilka USS Gerald Ford očitno živi v skladu z marketinško retoriko o »vitkosti« in deluje s posadko, ki je 20 odstotkov manjša od polno zasedene starejše letalonosilke razreda Nimitz.
Celo poročilo o angažiranju letalonosilke iz decembra 2021 je predvidevalo posadko z najmanj 2716 mornarji, kar je veliko več od 2380 mornarjev, ki so trenutno na krovu.
American aircraft carrier “USS Gerald Ford” is in Souda again, locals prepare to protest https://t.co/RLxgG1sG2p via @Greekcitytimes
— news&weatherhelper (@NWeatherhelper) December 27, 2023
Letalonosilka USS Gerald Ford je zato očitno izgubila skoraj dovolj mornarjev za osebje dveh rušilcev razreda Flight IIA Arleigh Burke.
In ta zmanjšanja se niso zgodila po dolgih analizah in testih. Zdi se, da je bila večina rezov tedaj, ko je bila ladja sredi uporabe, saj deluje na obrobju velikega konflikta, ocenjuje Forbes.
Ladje s premalo mornarji pa ne morejo delovati optimalno. Podvržene so tudi večjemu številu okvar, s krova pa lahko v zrak pošljejo manj letal.
Težave pa postajajo endemične in izhajajo iz ameriških kulturnih in družbenih težav, kar pomeni, da se ne bodo kmalu izboljšale – pravzaprav se bodo še poslabšale.
British newspaper The Times:
— S p r i n t e r (@Sprinter99800) December 22, 2023
The US is spending huge sums of money to shoot down drones flown by the Houthis in the Red Sea.
A drone launched by the Houthis costs between one thousand and two thousand dollars, while anti-ballistic missiles launched by the US Navy to shoot… pic.twitter.com/YRlq3WNzWh
ZDA namreč nimajo več niti dovolj obsežne industrijske baze.
Dejstvo je, da tako vojsko ZDA kot vojske vseh držav Nata pestijo zelo globoki problemi, od predebelih in nezdravih rekrutov do zasvojenosti z drogami, zavračanja sodelovanja v vojnah v tujini in pomanjkanja tovarn in ladjedelnic, kjer bi lahko izdelali ali popravili opremo.
HUGE NEWS: US Navy says they don’t have enough warships to start Operation Prosperity Guardian against the Houthis!
— Jackson Hinkle (@jacksonhinklle) December 22, 2023
According to John Konrad (maritime journalist), the US has built 24 nearshore combat ships, but the US has refused to deploy them due to the THREAT of… pic.twitter.com/WhsPkEe6qn
Več denarja pa ne more rešiti problema, ker ZDA zmanjkuje sredstev za spremembo situacije.
Denar se lahko natisne, tovarne pa je potrebno zgraditi, in vojake pridobiti.
In tu so ZDA pred najbolj resnim problemom doslej.