REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Policijska država: Nemška policija bi tajno preiskovala domove tistih, ki na spletu delijo »vsebino, ki ni iz osrednjih medijev«

Policijska država: Nemška policija bi tajno preiskovala domove tistih, ki na spletu delijo »vsebino, ki ni iz osrednjih medijev«Vir: Posnetek zaslona, X

Nemška vlada je razkrila načrte, po katerih bo policiji dovoljevala tajne racije v domovih državljanov, ki si ogledujejo ali delijo vsebino, ki jo osrednji mediji cenzurirajo ali ji nasprotujejo.

Der Spiegel in RND sta poročala, da bo nemški zvezni urad kriminalistične policije (BKA) morda kmalu smel tajno in brez naloga preiskati domove nekaterih »problematičnih« nemških državljanov.

Der Spiegel in RND sta poročala, da bo nemški zvezni urad kriminalistične policije (BKA) morda kmalu smel tajno in brez naloga preiskati domove nekaterih »problematičnih« nemških državljanov.

V skladu z osnutkom bi lahko policija prav tako namestila tudi vohunsko programsko opremo na računalnike ali pametne telefone osumljencev in izvajala tajne preiskave njihovih domov, če bi sumili, da so nastrojeni proti vodilnim v državi.

Kot poroča Independentsentinel.com: »Tiskovni predstavnik ministrstva za notranje zadeve ne bo razpravljal o podrobnostih predloga, je pa za Der Spiegel v sredo povedal, da morajo imeti varnostne agencije potrebna pooblastila za učinkovito zoperstavljanje razvijajočim se grožnjam.«

To je sicer v nasprotju z nemško zakonodajo. Nedotakljivost stanovanja je zapisana v 13. členu nemške ustave.

Razen če obstaja »neposredna grožnja«, trenutni postopek iskanja zahteva nalog tožilstva.

Policija mora osebo seznaniti s konkretnimi sumi in namenom preiskave.

Nekateri že napovedujejo, da se v Nemčiji rojeva »Stasi 2.0.«

Odpor zoper to je zlasti velik na vzhodu Nemčije, kjer se še dobro spomnijo zlorab tajne službe v času komunizma.

Poslanec Bundestaga Manuel Hoferlin je dejal, da je tajnost okoli preiskav zelo zaskrbljujoča.

Nemško združenje novinarjev (DJV) je prav tako ostro nasprotovalo spornim načrtom, pri čemer je zvezni predsednik DJV Mika Beuster opozoril, da bi novinarje in žvižgače lahko prizadeli tajni vlomi, ki spominjajo na metode, ki jih uporabljajo »policijske države«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek