REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pol milijona za sestrelitev 20.000 dolarjev: Poceni ruski droni povzročajo številne težave ukrajinski obrambi

Pol milijona za sestrelitev 20.000 dolarjev: Poceni ruski droni povzročajo številne težave ukrajinski obrambiDroni proti raketam: negospodarno za Zahod? Vir: ZAjem zaslona, Twitter

Dejstvo, da so manjši brezpilotni letalniki oziroma »kamikaze droni«, ki jih v vojni z Ukrajino uporablja Rusija, veliko cenejši od raket ukrajinske zračne obrambe, ki jih uporabljajo proti njim, povzroča velike težave Kijevu in njegovim zahodnim podpornikom, je priznal časnik New York Times.

Časnik v torkovem članku sicer ni podvomil v zelo vprašljive trditve Kijeva, da uspejo v Ukrajini sestreliti večino brezpilotnih letal, ki jih je lansirala Rusija, vendar je poudaril, da so bile tudi v tem primeru ukrajinske zaloge zračne obrambe »izčrpane.«

»Kako dolgo lahko Ukrajina vzdržuje svoja prizadevanja, ko številni njeni obrambni ukrepi stanejo veliko več, kot brezpilotna letala?« se sprašuje NYT.

Poleg tega, da poskušajo uničiti prihajajoče brezpilotne letale s protiletalskimi topovi in ognjem iz topov malega kalibra, so se kijevske sile »močno zanašale tudi na izstrelke, izstreljene z bojnih letal in zemlje«, ki so zelo dragi, ocenjuje NYT.

Ameriški časnik je citiral vodjo ukrajinskega svetovalnega podjetja Molfar Artema Starosieka, ki je zatrdil, da uporaba rakete proti dronom stane do sedemkrat več kot sam dron.

Brezpilotna letala, ki jih uporablja Rusija, so ocenjena na približno 20.000 dolarjev na enoto, medtem ko se cena rakete zemlja-zrak iz ukrajinskega arzenala giblje od 140.000 dolarjev za S-300 iz sovjetskega obdobja do 500.000 dolarjev za raketo sistema NASAMS, ki ga dobavljajo ZDA.

Dejstvo, da so manjši brezpilotni letalniki oziroma »kamikaze droni«, ki jih v vojni z Ukrajino uporablja Rusija, veliko cenejši od raket ukrajinske zračne obrambe, ki jih uporabljajo proti njim, povzroča velike težave Kijevu in njegovim zahodnim podpornikom, je priznal časnik New York Times.

NYT trdi, da brezpilotna letala, ki jih Rusija uporablja v Ukrajini, Shahed-136, Moskvi dobavlja Iran. To trditev sta tako Kremelj kot Teheran večkrat zanikala.

Rusko obrambno ministrstvo vztraja, da so droni Geran-2 domače izdelave, tako kot vsa druga strojna oprema, uporabljena v vojaški operaciji proti režimu v Kijevu.

Iransko zunanje ministrstvo je potrdilo pošiljanje zgolj manjše serije brezpilotnih letal v Rusijo pred izbruhom konflikta z Ukrajino in poudarilo, da od takrat ni bilo novih dobav.

Droni naj bi imeli sicer doseg med 1000 in celo 2500 kilometri, kar pomeni, da bi lahko z njimi ciljali tarče po vsej Ukrajini.

Uporabljali naj bi inercialni sistem vodenja in glasne kitajske motorje Mado MD550, ki jih je mogoče slišati več kilometrov stran, Ukrajinci pa so jim dali prav zaradi glasnega hrupa vzdevek »mopedi« ali »kosilnice.« Motor ima 50 konjev, vendar je zelo varčen, zato lahko dron premaga velike razdalje.

Njegova bojna glava je težka med 40 in 50 kilogrami in lahko uniči oklepna vozila, skladišča in drugo vojaško in civilni infrastrukturo.

Uporabljajo jih tudi za napade na energetsko infrastrukturo.

Ker ima motor z majhno močjo, lahko dron potuje z nizko hitrostjo, in sicer 180 km/h.

Da pridejo od Krima do ciljev potrebujejo približno tri ure, vendar napadajo v skupinah, zato jih je težko sestreliti vse. Poleg tega so precej majhni, letijo na nizki višini in oddajajo malo toplote, zaradi česar jih je težko zaznati s pomočjo radarjev in senzorjev.

Nad cilje v Ukrajini so bili poslani tudi na dan novega leta – z voščili s prisrčnimi željami za novo leto!

Starosiek je kljub temu zagovarjal strategijo Kijeva in trdil, da »sestrelitev drona še vedno stane veliko manj kot popravilo poškodovane ali uničene elektrarne.«

Vendar pa je NYT opozoril, da razlika v ceni med brezpilotnimi letali in zračno obrambo povzroča »neravnovesje, ki bi lahko čez čas koristilo Rusiji, kar bi Ukrajino in njene zaveznike lahko drago stalo, pravijo nekateri analitiki.«

Po ocenah Molfarja je Rusija od septembra, ko je drone začela širše uporabljati, s približno 600 brezpilotnimi letali ciljala na ukrajinsko vojaško infrastrukturo in energetske sisteme.

Rusija je v začetku oktobra drastično okrepila svoje napade na ukrajinsko infrastrukturo kot odgovor na ponavljajoče se ukrajinske sabotaže na ruskem ozemlju, vključno z bombardiranjem Krimskega mostu, za kar je Moskva okrivila Kijev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek