REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Plenković: Za Hrvaško dvostransko ni pomembnejše države, kot je BiH

Plenković: Za Hrvaško dvostransko ni pomembnejše države, kot je BiHPlenković

Hrvaški premier Andrej Plenković je po današnji skupni seji vlad Bosne in Hercegovine ter Hrvaške v Sarajevu poudaril, da za Zagreb v smislu dvostranskih odnosov ni pomembnejše države, kot je BiH. Z gostitelji so se dotaknili tudi nekaterih odprtih vprašanj, kot je izgradnja mostu na Pelješac. Govora je bilo tudi o poslovanju koncerna Agrokor.

Po triurnem sestanku sveta ministrov BiH in hrvaške vlade ter obdelanih približno 50 točkah dnevnega reda sta pred novinarje stopila predsednik sveta ministrov BiH Denis Zvizdić in Plenković, ki sta izpostavila pomembnost tovrstnih srečanj predstavnikov dveh sosednjih držav.

Hrvaška in BiH sta danes podpisali več meddržavnih pogodb in protokolov, kot sta sporazuma o evropskem partnerstvu ter sodelovanju v turizmu. To je bila druga skupna seja vlad dveh držav po letu 2010. Oba premierja pričakujeta, da bodo lahko čim prej organizirali novo skupno sejo v Zagrebu.

Plenković je poudaril, da Hrvaška podpira vstop BiH v zvezo Nato in Evropsko unijo ter si želi, da bi čim prej dobila status države kandidatke. Dodal je, da si bodo prizadevali za rešitev vseh odprtih vprašanj, ki jih državi nista uspeli urediti že dlje časa.

Kot pomembno za Hrvaško je izpostavil, da BiH skrbi za položaj svojih državljanov Hrvatov kot konstitutivnega naroda.

Zvizdić je ocenil, da je "seja prispevala h kakovostnim premikom v odnosnih dveh držav". Izpostavil je pripravljenost Sarajeva na poglobitev "odličnih dobrososedskih odnosov" z namenom uresničitve prednostnih ciljev BiH, kot so evroatlantske integracije.

Zvizdić je dejal, da so danes govorili tudi o temah, ki obremenjujejo meddržavne odnose, kot je varstvo okolja v primeru izgradnje hrvaškega odlagališča jedrskih odpadkov ob severozahodni meji BiH.

Novinarje je zanimalo, ali je za BiH še kaj spornega pri izgradnji hrvaškega mostu na polotok Pelješac nad zalivom pri Neumu, glede na to, da je parlament BiH v četrtek zaprosil svet ministrov, naj podrobno pojasni celotne razmere. Zvizdić je odgovoril, da je za BiH pomemben nemoten morski promet za pristanišče v Neumu in dostop do odprtega morja v skladu z mednarodnim pravom.

Izrazil je zadovoljstvo s sodelovanjem izrednega pooblaščenca hrvaške vlade Antejem Ramljakom, ki je bil v preteklih nekaj tednih pogosto v BiH zaradi urejanja poslovanja Agrokorja
 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek