četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Peking zavrnil Trumpove očitke o prodaji nafte Pjongjangu
Kitajska je danes zavrnila obtožbe ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je v četrtek na Twitterju zapisal, da so Kitajce ujeli, kako pretakajo nafto na severnokorejske ladje, kar je sicer v nasprotju s sankcijami Združenih narodov.
"Ujeli smo jih s prsti v marmeladi - zelo sem razočaran, da Kitajska dovoli, da gre nafta v Severno Korejo," je zapisal na družbenem omrežju. "Če se bo to nadaljevalo, ne bo nikoli prijateljske rešitve za severnokorejski problem," je poudaril.
V pogovoru za ameriški New York Times je povedal, da je na televiziji Fox News videl poročilo o tem. "Če nam pomagajo pri Severni Koreji, lahko na trgovino gledam malce drugače in sem. Vendar, ko gre nafta noter, potem nisem vesel," je dejal Trump in dodal, da jedrska nadloga Severne Koreje ni dobra za Kitajsko.
Na kitajskem zunanjem ministrstvu so te očitke zavrnili kot "netočne". "Zadnja poročila o tem niso v skladu z dejstvi," je povedala tiskovna predstavnica Hua Chunying. "Nesmiseln hrup prek medijev ne prispeva k medsebojnemu zaupanju in sodelovanju," je poudarila po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Dodala je, da Peking "kitajskim državljanom in podjetjem ne dovoli sodelovanja v dejavnostih, ki kršijo resolucije ZN".
Južna Koreja je sicer že v novembru začasno zasegla in preiskala v Hongkongu registrirano ladjo, ki je severnokorejski ladji dostavila nafto, s tem pa kršila sankcije Združenih narodov, so danes sporočili z južnokorejskega zunanjega ministrstva.
Sporna ladja, ki je plula po naročilu tajvanskega podjetja Billions Bunker Group Corp., je v oktobru v južnokorejskem pristanišču Yeosu natovorila 600 ton naftnih produktov. Njen cilj je bil Tajvan, a je na poti do tja v mednarodnih vodah svoj tovor pretovorila na severnokorejsko ladjo ter tri druge ladje, ki niso bile iz Severne Koreje. Po vrnitvi v južnokorejsko pristanišče so oblasti v novembru ladjo začasno zasegle in jo preiskale.
Predstavnik južnokorejskega zunanjega ministrstva je danes dejal, da je to tipičen primer, kako se Severna Koreja izogiba sankcijam ZN. Odkrit primer namerava Južna Koreja prijaviti odboru Varnostnega sveta Združenih narodov, ki se ukvarja s sankcijami. Informacije o nezakoniti dostavi nafte pa so že delili z ameriškimi oblastmi.
Iz Tajvana so sporočili, da je omenjeno podjetje registrirano na Maršalovih otokih, da pa bo Tajpej še naprej upošteval sankcije proti Severni Koreji. Dodatno so sporočili, da preiskujejo, ali so bile v nezakonito dostavo vpletene še kakšne druge tajvanske poslovne osebe.