REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pekel za Afganistan, milijarde proizvajalcem orožja: 90 odstotkov vojnih stroškov končalo v žepih bogatašev

Pekel za Afganistan, milijarde proizvajalcem orožja: 90 odstotkov vojnih stroškov končalo v žepih bogataševGrumann in Raytheon - vojaško-industrijski kompleks. Vir: Twitter

Katastrofalne vojne v Iraku in Afghanistanu so sicer povzročile »popolno zmešnjavo« in ustvarile »pekel na zemlji« za vse, ki so imeli »srečo«, da jih pridejo »osvobajati« vojaki ZDA, toda istočasno so obogatile – ameriško elito, povezano z vojaško-industrijskim kompleksom.

Od začetka vojne leta 2001 je vrednost obrambnih podjetij 'eksplodirala'!

Predvsem ameriške neokonservativce, ki so sprožili vojne.

Te vojne so naredile zelo veliko za obogatitev direktorjev in velikih delničarjev Rayteona in Northropa Grummana – istočasno pa so uničile zaupanje in blaginjo Američanov, ki pripadajo delavskemu razredu.

Za vojno v Afganistanu je bilo namreč porabljenih najmanj 800 milijard dolarjev neposrednih vojnih stroškov in 2,26 bilijona dolarjev posrednih stroškov.

Raytheon Vir: Twitter
Raytheon. Vir: Twitter

Toda »zaradi velikega zanašanja na kompleksen ekosistem obrambnih izvajalcev, washingtonskega razbojništva in izvajalcev pomoči, se je v ameriško gospodarstvo dejansko vrnilo med 80 in 90 odstotkov izdatkov«, je zapisano v analizi, ki jo je objavil Foreign Affairs.

Od začetka vojne leta 2001 je ob tem vrednost ameriških obrambnih podjetij »eksplodirala.«

Čeprav je pomembno priznati, da so neokonzervativci neposredno odgovorni za neuspehe vojn v Afganistanu in Iraku je potrebno vedeti, da so imele ameriške imperialne vojne dvostransko soglasje političnih, medijskih in korporacijskih elit.

Po odločitvi Bidnove vlade, da se umakne iz Afganistana, je množica komentatorjev in novinarjev razglasila, da bi »katastrofalna« odločitev o umiku ameriških sil »lahko Bidna drago stala.«

Neprijetno navijanje za nadaljevanje vojne s strani številnih novinarjev in medijev v ZDA znova opozarja na pomembno sodelovanje korporativnih medijev in vodstev obeh velikih strank pri »prodaji vojn« v Iraku in Afganistanu tako Američanom kot svetovni javnosti.

Donald Trump in John Bolton  Vir:Twitter
Donald Trump in John Bolton. Vir: Twitter

Ponovni pojav dveh pomembnih osebnosti Busheve administracije v medijih, kot sta na primer nekdanji višji svetovalec Karl Rove in svetovalec za nacionalno varnost John Bolton – torej dveh, ki sta bila zaradi svojega položaja neposredno odgovorna za sprožitev teh katastrofalnih vojn – tokrat v vlogi »strokovnjakov« in komentatorjev televizijskih novic, je še dodaten dokaz, da jih nihče ne bo poklical na odgovornost za zgodovinske neuspehe v Iraku in Afganistanu, opozarja Max Berger.

Številni politiki in novinarji v tem trenutku kritizirajo Joea Bidna zaradi kaotičnega umika.

Večina slovenske politike in največjih medijev je leta 2001 in 2002 navijala za vojno in navdušeno poročala o uspehih ZDA v vojnah v Afganistanu in Iraku. Danes nas isti politiki in mediji prepričujejo, da za begunce nikakor nismo odgovorni.

Bolj pošteno bi bilo, »če bi ga kritizirali zaradi njegove podpore obema vojnama in avtorizacije uporabe oborožene sile v letih 2001 in 2002, toda istočasno ne bi smeli pozabiti na številne druge v politiki in medijih, ki so nas popeljali v to nočno moro,« opozarja Max Berger.

Zapisano velja tudi za Slovenijo.

Večina slovenske politike in največjih medijev je leta 2001 in 2002 navijala za vojno in navdušeno poročala o uspehih ZDA v vojnah v Afganistanu in Iraku.

Danes nas isti politiki in mediji prepričujejo, da za begunce nikakor nismo odgovorni.

Kar je sramotno in nedostojno.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek