REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Padajo in bežijo: Tujih plačancev vse manj v Ukrajini

Padajo in bežijo: Tujih plačancev vse manj v UkrajiniRuski tank in hrvaški plačanec. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Že od začetka vojne so se v Ukrajino zlivale reke tujih plačancev in »prostovoljcev«, ki so se odločili, da v boju pomagajo kijevskemu režimu.

V zadnjem času se vse bolj redčijo, povratni tok pa je vse močnejši.  Mnogo jih je tudi za zmeraj ostalo v Ukrajini. Dobesedno...

Uradnih in potrjenih podatkov o tem, koliko jih je bilo ni, po različnih poročilih pa naj bi jih prišlo in tudi odšlo iz Ukrajine že več deset tisoč.

Zanimiva zbirka vseh potrjeno odstranjenih tujih plačancev v Ukrajini je na tem naslovu.

To stran boste morali samodejno prevesti, vendar prikazuje približno 200 plačancev, pri katerih so z osmrtnicami potrdili, da so bili ubiti.

Razdeljeni so celo po državah, med katerimi vodi Gruzija, kjer je bil leta 2008 prvi konflikt z ruskimi silami.

In to se je zgodilo, ne pozabimo, prav zaradi vpliva t. i. »kosovskega presedana«, zato korenine ukrajinske vojne segajo vse do Balkana.

Zanimiva pa je tudi še ena razpredelnica, sestavljena na osnovi ruskih virov, ki prikazuje ubite in pobegle tuje plačance.

Povedne so številke o tujih plačancih iz regije.

Plačanci
Plačanci. Vir: Posnetek zaslona

Iz Albanije naj bi jih v Ukrajino odšlo 150, ubitih je bilo 53, a 47 jih je nato odšlo iz Ukrajine.

Iz Hrvaške naj bi jih prišlo 204, ubitih je 83, pobeglih 72.

Iz Severne Makedonije jih je prišlo v Ukrajino 79, od tega je ubitih 26, a 21 jih je zbežalo iz Ukrajine na varno.

Kosovo je prispevalo 156 plačancev, 72 naj bi jih bilo ubitih, 65 pa jih je zbežalo iz Ukrajine. Iz Bosne naj bi jih prav tako prišlo v Ukrajino 168, mrtvih je do danes 58, a 68 se jih je vrnilo v domovino.

In tako naprej.

Opazno je, da je iz Madžarske, Bolgarije, Slovaške, Grčije, Črne gore, Avstrije precej malo plačancev, medtem pa vodijo Poljska s 1837, Romunija s 506 in Združeno kraljestvo s 436 plačanci.

Zastopani so vsi kontinenti, tudi azijske, latinskoameriške in afriške države. Le da jih je od tam precej manj.

Precej jih je tudi iz Kanade (608), ZDA (565), Gruzije (449) in Sirije (200).

V Afriki pa izstopata Alžirija (52) in Nigerija (85).

Kljub nekaterim neuradnim navedbam, da naj bi se v Ukrajini borilo tudi nekaj slovenskih državljanov pa jih trenutno ni zaslediti na seznamih tujih plačancev.

Opazno je tudi, da na strani Ukrajine ni srbskih plačancev ali prostovoljcev, čeprav je znano, da se borijo na strani ruskih sil.

Zanimiv je tudi Telegram kanal TrackANaziMerc.

Instalacija Telegrama je za vse, ki želijo biti objektivno obveščeni o dogajanju na obeh straneh fronte nadvse priporočljiva, saj je nekoliko (ne pa povsem) manj cenzurirana kot zahodne platforme.

Na kanalu TrackANaziMerc na primer moderatorji objavljajo tudi posnetke spletnih strani in družbenih omrežjih tistih, ki se še borijo zoper ruske enote in jih pozivajo, da s tem prenehajo še pravočasno.

Med objavami so tudi razne podpornice neonacistov, ki se borijo v Ukrajini, raznih nacističnih simbolov, s katerimi so poslikani ali oblepljeni ti borci za ukrajinsko svobodo pa je toliko, da postavljajo na laž vse trditve ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega ob dnevu zmage nad nacifašizmom o tem, kako se je njegova država obračunala z neonacisti.

Seveda se Ukrajina ni obračunala z neonacisti v svojih vrstah:

Neonacisti v ukrajinskih oboroženih silah predstavljajo najbolj zagrete enote in to je znano že od začetka vojne - leta 2014 ali pa še prej...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek