torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
Ob mednarodnemu dnevu boja proti revščini Slovenska karitas opozarja na vse večjo revščino pri nas
Leta 1992 je Generalna skupščina Združenih narodov 17. oktober razglasila za mednarodni dan boja proti revščini. Ob današnjem dnevu Slovenska karitas opozarja na vse večji problem revščine zaposlenih in tistih, ki nimajo možnosti za vstop na trg dela v Sloveniji. Dalje so izpostavili tudi dejstvo, da »kar 40.000 gospodinjstev redno prejema pomoč na Karitas s hrano in drugimi najnujnejšimi pripomočki za življenje«. Ob 25. obletnici razglasitve dneva, letos »Caritas Europa poziva evropske države, naj resneje sprejmejo svojo zavezanost uresničevanju prvega cilja trajnostnega razvoja: Odpraviti vse oblike revščine povsod po svetu«.
Zaposlitev za dostojno plačilo
Evropska karitas priznava, da je bil od finančne in gospodarske krize leta 2008 dosežen znaten napredek v smislu zmanjševanja brezposelnosti, vendar ne brez posledic: »Stroge in varčevalne politike pod pritiskom določajo nizke plače, zato je danes število zaposlenih revnih v Evropi višje kot pred krizo. Zaposlovanje je izhod iz revščine, vendar le, če obstajajo zaposlitve za dostojno plačilo.«
A po mnenju te katoliške humanitarne organizacije samo zaposlovanje ne bo izkoreninilo revščine v Evropi: »Potrebujemo tudi boljše sisteme socialnega varstva in politike, usmerjeno v družino. Čas je, da naši voditelji vlad pokažejo politično odgovornost in zagotovijo razpoložljive pravne instrumente in finančne vire za izkoreninjenje revščine.«
Jorge Nuño Mayer, generalni tajnik Caritas Europa, je dejal sledeče: »Naši voditelji morajo zagotoviti, da nihče ne bo ostal pod pragom revščine. To je mogoče storiti, če vzpostavijo pravične in trajnostne socialne modele, ki imajo družinsko politiko v središču pozornosti in ki zagotavljajo vključujoče trge dela ter dostop do ustreznih sistemov socialne zaščite za vse.«
Zaposleni, a nezmožni dostojnega preživetja
Stanje v Sloveniji lahko označimo za alarmantno, saj Slovenska karitas z redno pomočjo pomaga kar 40.000 gospodinjstvom. Pri tem zaznavajo:
- da po pomoč prihajajo posamezniki in družine, kjer starši delajo za tako nizke plače, da ne morejo dostojno preživeti sebe oziroma svoje družine;
- da je veliko število delavcev tudi v Sloveniji izkoriščanih s slabimi pogoji dela (nepotrebno izmensko delo, delo ob vikendih, stalne nadure…) in stisnjenih v ponižanje s stalnim podaljševanjem dela za določen delovni čas;
- da se srečujemo z vse večjo revščino starejših in tistih, ki ne morejo vstopiti na trg dela (duševni bolniki, invalidi, trajno bolni…).
Medtem ko naši politiki in gospodarstveniki govorijo o rasti ekonomskih kazalcev, po prepričanju Karitasa »revščina v Sloveniji še vedno ostaja prisotna v veliko večji meri kot pred začetkom gospodarske krize, predvsem se poglablja za tiste, ki so že nekaj let potisnjeni na socialno obrobje«.