REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

NZZ: Rusi pripravljajo veliko ofenzivo, analitiki nemškega obrambnega ministrstva predvidevajo dva možna scenarija

NZZ: Rusi pripravljajo veliko ofenzivo, analitiki nemškega obrambnega ministrstva predvidevajo dva možna scenarijaVrnili se bodo: Ruski vojak na planini Krements blizu Izjuma. Vir: Zajem zaslona, Telegram

Neue Zuercher Zeitung se pri napovedi smeri nove ruske ofenzive sklicuje na interno analizo, ki naj bi jo pripravilo nemško obrambno ministrstvo.

Rusija bo verjetno v začetku prihodnjega leta začela novo ofenzivo v Ukrajini, poroča švicarski Neue Zuercher Zeitung.

Časopis, ki se sklicuje na domnevno notranjo analizo, ki jo je pripravilo nemško obrambno ministrstvo, trdi, da bi lahko cilji Moskve segali od zavzetja celotne regije Donbas pa vse do prevzema nadzora nad Ukrajino v celoti.

Prizori s fronte medtem (zgoraj) kažejo uporabo dronov ruske vojske proti ukrajinskim vojakom...

Po poročanju švicarskega časnika so to napoved podali analitiki in obveščevalci nemškega obrambnega ministrstva v svojem internem poročilu, ki naj bi bilo naslovljeno »Ruske vojaško-strateške možnosti za delovanje v ukrajinski vojni za leto 2023«.

Da se nekaj pripravlja kažejo tudi slike novih tankov T-14 Armata v coni ruske posebne vojaške operacije...

Po poročanju Neue Zuercher Zeitung napoved predvideva dva scenarija.

Prvi napoveduje, da se bo Rusija morda osredotočila na osvoboditev celotne regije Donbas. Ta domnevna ofenziva naj bi se začela aprila 2023, beloruski predsednik Aleksander Lukašenko pa bo istočasno namestil svoje enote blizu severne meje Ukrajine.

Čeprav je malo verjetno, da se bodo sile Belorusije dejansko premaknile v Ukrajino, bi ta manever lahko zagotovil, da Kijev ne bi mogel uporabiti vse svoje vojske za boj proti ruski ofenzivi v Donbasu.

Ruski tank
Ruski tank. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Če bi se ruski načrt izkazal za uspešnega, namerava Kremelj v regiji zgraditi utrjeno obrambo, navaja švicarski medij.

Ta korak – prodor od severa proti jugu, ob meji s Poljsko – napovedujejo tudi nekateri ameriški strokovnjaki, na primer polkovnik Douglas Macgregor.

To bi pomenilo, da bi vsak poskus Ukrajine, da ponovno zavzame Donbas, Kijevu povzročil hude izgube.

Poročilo nakazuje, da bi ruski predsednik Vladimir Putin sosednji državi hkrati predlagal mirovne pogovore, mednarodni skupnosti in medijem pa aktivno pošiljal signale, da je Moskva pripravljena na takšen dialog.

Slednje naj bi domnevno pomagalo zmanjšati podporo Zahoda Kijevu.

Drugi domnevni scenarij, ki pa je, kot je trdil švicarski časnik, manj verjeten, predvideva veliko bolj ambiciozne načrte Kremlja: osvojitev celotne Ukrajine.

Po domnevni napovedi nemške vojske bi ruske sile na jugu udarile iz Donbasa, medtem ko bi do 70.000 beloruskih vojakov prestopilo ukrajinsko mejo na severu in prodiralo proti Kijevu.

Ruska vojska naj bi si menda prizadevala zavarovati ukrajinsko mejo s Poljsko, da bi ustavila dotok zahodnega orožja v državo in zavzela moldavsko odcepljeno regijo Pridnestrje.

Ta korak – prodor od severa proti jugu, ob meji s Poljsko – napovedujejo tudi nekateri ameriški vojaški strokovnjaki, na primer polkovnik Douglas Macgregor.

Vir: Zajem zaslona, Twitter

Takšen prodor bi namreč ukrajinske sile odrezal od dotoka zahodnega orožja in opreme. Vendar bi morala Rusija, da bi v celoti prevzela nadzor nad Ukrajino, razglasiti popolno mobilizacijo, so prepričani nemški analitiki.

To pa je »precej malo verjetno zaradi notranjepolitičnih razlogov,« naj bi domnevali nemški vojaški analitiki, ki jih navaja Neue Zuercher Zeitung.

Ruski Telegram kanali medtem objavljajo sporočila, ki poudarjajo, da se ruski vojak ne bori samo za osvoboditev Donbasa, pač pa tudi za osvoboditev Evrope izpod jarma ameriških zasužnjevalcev.

Ne glede na to, kateri scenarij se bo Moskva odločila slediti, bo še naprej ciljala na ukrajinsko elektroenergetsko omrežje in kritično infrastrukturo, da bi »izčrpala voljo ukrajinskega ljudstva do upora« in »sprostila nadaljnje tokove migrantov v EU,« poroča časnik, ki navaja domnevna napoved nemške vojske.

Zato v Ukrajini znova uporabljajo vlake - na premog...

V ruski vojski trdijo, da s temi napadi onemogočajo transport vojske in opreme proti fronti na vzhodu, manj civilistov v mestih pa da bo vplivalo na manj žrtev med boji, ki sledijo.

Ruska vojska sicer počasi, a vztrajno napreduje in zavzema manjša mesta, tudi Bahmut se že nahaja pred padcem.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek