REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nova bitka pri Kursku: Poskus kaznovanja Madžarske in Slovaške ter »zadnji hura« ukrajinske vojske?

Nova bitka pri Kursku: Poskus kaznovanja Madžarske in Slovaške ter »zadnji hura« ukrajinske vojske?Nemški oklepniki znova pri Kursku...

Vpad ukrajinske vojske na rusko ozemlje, ki se nahaja za »mednarodno priznanimi« mejami Rusije v Kursku je velik uspeh – ali velik poraz.

Odvisno od zornega kota poročevalcev.

In kaj je cilj te operacije?

Mihail Podoljak, višji svetovalec predsednika Vladimirja Zelenskega poudarja, da je bil namen napada »vzbuditi strah« med Rusi, ki ne razumejo ničesar razen sile.

Cilji Kijeva vključujejo psihološki pritisk na Ruse, da bi zmanjšali podporo njihovi vladi, je v četrtkovem televizijskem intervjuju izjavil Mihail Podoljak.

Ruski uradniki so ukrajinski napad označili za teroristični in navedli očitne namerne napade na civilne cilje.

»Danes imajo vojno, ki se širi globlje v Rusko federacijo. Se bodo tega bali? Da,« je zatrdil.

»Ali se odzivajo na kaj drugega kot na strah? Ne, in tega bi se morali končno zavedati vsi,« ocenjuje svetovalec Zelenskega.

Ruski uradniki pa so po drugi strani ukrajinski napad označili za teroristični in navedli očitne namerne napade na civilne cilje.

Ukrajinski dron kamikaze je v torek zadel reševalno vozilo v regiji Kursk in pri tem ubil voznika in reševalca ter ranil zdravnika, je dejal guverner Andrej Smirnov.

Dodatni cilji vpada čez 1000 vojakov in več deset vozil bi lahko bilo tudi ogrožanje jedrske elektrarne Kursk ter nadzor nad plinskim vozliščem Sudzha, kar bi otežilo dotok plina iz Rusije proti Madžarski, Slovaški in naprej proti drugim članicam EU - tudi Avstriji in Sloveniji.

Toda po drugi strani je res, da so ukrajinski viri že dalj časa obljubljali nekakšno »protioofenzivo«, ki je nujno potrebna zaradi »propagandnih učinkov« in pridobivanja dodatnega denarja in sredstev s strani ameriških sponzorjev.

Prav zato je Ukrajina bila pripravljena žrtvovati pomemben del svojih enot, ki sicer dan za dnem izgubljajo ozemlje na drugih delih fronte.

In to so (spodaj) enote, ki so jih namenili za vpad v Kursk - enote, ki bi jih zelo potrebovali na drugih delih fronte...

Toda kijevske sile so od začetka operacije namreč že izgubile okoli 1000 vojakov in 100 oklepnikov, vključno z osmimi tanki, 12 oklepnimi transporterji in šestimi bojnimi vozili pehote, po ocenah, ki jih je rusko ministrstvo za obrambo posredovalo v četrtek.

Ruske sile so medtem že ustavile ofenzivo ukrajinskih čet in jim preprečile prodiranje globlje v regijo.

Andrew Korybko, ameriški znanstvenik in geopolitik, ki poroča iz Rusije ocenjuje, da bi lahko bila ta operacija Ukrajine »njen zadnji hura«, saj za večje operacije nima več moči.

»Preprosto povedano, to bi lahko bila zadnja akcija Ukrajine, saj predstavlja veliko tveganje za odpiranje nove fronte znotraj ruskih meja pred letom 2014 z namenom, da Rusi prerazporedijo nekaj svojih enot v Kursk iz Donbasa… Pred tem je obstajala resna zaskrbljenost, da se Ukrajina morda pripravlja na ofenzivo na Belorusijo, kar bi lahko razširilo konflikt in morda služilo kot izgovor za poljsko vpletenost…Nihče ni jemal resno Ukrajine, ko je objavila, da namerava sprožiti drugo protiofenzivo do konca tega leta, čeprav je to, kar se trenutno odvija, morda tisto, kar so njeni oblikovalci politike imeli v mislih. Kljub temu obseg ni niti blizu tistemu, kar je bila lanska neuspešna protiofenziva, in ni zares protiofenziva, saj Rusija Ukrajine ni napadala iz Kurska. Kljub temu je to še vedno največji čezmejni napad doslej in očitno je bil načrtovan že nekaj časa...

Te ugotovitve ne pomenijo, da bo uspela, saj se vojaško-strateška dinamika že celo leto giblje v korist Rusije. Navsezadnje Ukrajina preusmerja omejeno število vojakov in opreme s fronte v Donbasu na fronto v Kursku, kar bi se ji lahko zlahka maščevalo z ustvarjanjem odprtine, ki bi jo Rusija lahko izkoristila. Poleg tega je malo verjetno, da bodo obdržali karkoli, kar so morda zajeli v Kursku, s čimer je izključena možnost, da bi to lahko s tem "trgovali" med mirovnimi pogajanji,« ocenjuje Korybko.

Kljub temu že samo dejstvo, da se je tisto, kar se je v času objave te analize spremenilo v dvodnevno bitko, sploh lahko zgodilo, kaže, »da ima Ukrajina še vedno nekaj trikov v rokavu«, in sicer njeno stalno sposobnost, da »se izogne ​ruskemu nadzoru, obveščanju in izvidovanju.«

To po oceni analitika kaže na Natove impresivne taktične zmogljivosti, da lahko uspešno skrije prikriti napad svojega posrednika.

Rusija namreč ni zaznala nobenega omembe vrednega kopičenja ob meji s Kurskom pred časom, le z Belorusijo in Belgorodom, sicer bi sprožila preventivne napade in uvedla varnostni režim ob meji.

To pa po oceni analitika kaže na »Natove impresivne taktične zmogljivosti, da lahko uspešno skrije prikriti napad svojega posrednika.«

To je prispevalo tudi k naraščajočemu številu civilnih žrtev, kar je tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova obsodila kot dokaz terorizma Kijeva.

Poročila kažejo, da so ukrajinske sile med svojim pohodom ubile več civilistov, tudi nosečo, 24 letno mater, na katero so ukrajinski vojaki streljali, ko je bila v avtomobilu.

Prerešetano je bilo tudi reševalno vozilo.

Če bi se ukrajinska akcija končala z uničenjem plinskega vozlišča Sudzba bi lahko ta vpad ukrajinske vojske imel tudi širše posledice.

Toda ruski vojaki so odločeni, da bodo porazili nasprotnike.

Ruski vojak v posnetku pravi, da so se proti nacistom borili njegovi predniki, tudi dedek na Katjuši in da ne bodo dovolili vrnitev nacistov, ki so prilezli iz svojih lukenj.

Cilji Kijeva, ki vključujejo psihološki pritisk na Ruse, da bi zmanjšali podporo njihovi vladi, zato zelo verjetno ne bodo doseženi.

Toda usoda plinskega vozlišča je še vedno nejasna.

»Kijevu je v interesu kaznovati Madžarsko in Slovaško zaradi njunega protivojnega stališča, zato je pred kratkim sankcioniral rusko naftno družbo, ki je imela dovoljenje EU za nadaljevanje dobave tema dvema, zato bi jima morda želel povzročiti največjo škodo z uničenjem omenjeni plinski objekt…Iz teh razlogov je mogoče sklepati, da se je to pripravljalo že nekaj časa in bo zato verjetno 'zadnji hura' za Ukrajino, ki si zdaj le z obupnimi napori prizadeva, da bi nekoliko olajšala stanje na fronti v Donbasu, kjer Rusija še naprej pridobiva moč in je morda na robu preboja. Rusija bo verjetno kmalu povrnila svoje izgubljeno ozemlje, če ga je res zajela Ukrajina, in potem storila vse, da bo Kijev plačal za ta podli napad,« ocenjuje tudi analitik Andrew Korybko.

Jasno pa je, da se 81 let po zunameniti bitki pri Kursku, največji tankovski bitki vseh časov nemški oklepniki znova borijo na znanem terenu.

Očitno se slabo naučena lekcija tako znova ponavlja...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek