petek, 13. september 2024 leto 29 / št. 257
Newsweek: Zahod ne želi, da Ukrajina zmaga
Ali Zahod res želi, da Ukrajinci premagajo Ruse, se sprašuje Newsweek in v isti sapi na lastno vprašanje sam poda odgovor: »Ne.«
Razlog? Verjeli ali ne, ta po mnenju časnika menda tiči v tem, da Združene države in Evropska unija »skrbijo« za Ruse.
Real enemies will save Russia.
— Victor vicktop55 (@vicktop55) November 27, 2023
The West has found an elegant way to get rid of Zelensky. But there is a nuance.
The West needs a peace agreement between Moscow and Kiev, Weekly Blitz reports. However, it is not Zelensky who will have to conclude it, but his successor, the… pic.twitter.com/nBg8ehn9AS
S tem se je v zahodne medije na naslovnice prebila pripoved, ki je povsem nasprotna od tiste, ki so jo zahodni mediji, analitiki in vodilni politiki zagovarjali doslej.
Doslej so želeli, da Ukrajinci zmagajo, kar bi moralo privesti do padca Vladimirja Putina v Rusiji.
Po neuspehih ukrajinske vojske v t. i. protiofenzivi pa so zahodni politiki in mediji nenadoma obrnili ploščo.
LMAO, 200 billion down the drain later, America stand defeated...
— Derek Hall (@DerekHallen) November 27, 2023
Does the US actually want Ukraine to defeat Russia? https://t.co/8jksmW48Xs
Washington se, kot piše »Newsweek«, sedaj nenadoma boji, da bi strateški poraz Kremlja v Ukrajini lahko povzročil kaos znotraj ruskih meja, morda celo odstavitev predsednika Putina in hud regionalni boj za zapolnitev vakuuma oblasti v državi, polni orožja za masovno uničenje.
Ob grozečem izzivu Kitajske na obzorju, bi evrazijska anarhija povzročila veliko novih težav za sicer zelo altruistično Belo hišo, trdi časnik.
»Ukrajinci menijo, da kljub vsej pomoči, kljub dejstvu, da se administracija (Joeja Bidna) tako trudi, previdnost še vedno obstaja, ker ni želje, da bi Ukrajinci odločno premagali Ruse, saj se bojijo, da bi to povzročilo notranji kolaps v Rusiji,« nakazuje eden najvidnejših ukrajinskih lobistov v Washingtonu Daniel Vajdich.
Extraordinary exchange:
— Arnaud Bertrand (@RnaudBertrand) November 20, 2023
- Fridman: Can Putin & Zelensky negotiate peace?
- Mearsheimer: I think the answer is no.
- Fridman: Even with the US involved?
- Mearsheimer: If the US is involved the answer is definitely no!
The US's most renowned scholar of International Relations… pic.twitter.com/abYFG8YGFj
Ameriškim in drugim zahodnim uradnikom ni tuje kritiziranje ofenzive njihovih ukrajinskih zaveznikov, čeprav po poročanju časopisa »Newsweek« mnogi Ukrajinci menijo, da ZDA nosijo dobršen del odgovornosti za neuspeh njihovih vojaških prizadevanj.
Med glavnimi razlogi za to je »pozna« dobava oborožitve, torej dejstvo, da, kot pravi Vajdich, »velik del pomoči ni prišel tako hitro, kot bi lahko.«
Vse to (naboje, rakete, tanke, lovce ...) bi po njegovem prepričanju lahko v Ukrajino dostavili že veliko prej.
Russian T-62M and Ukrainian M55S are the only "older tanks" used in relevant numbers, but he doesn't mention them because Russians were mocked for handling T-62M to artillery units and M55S were used as MBT and not as assault guns (suffering heavy casualties in the process). pic.twitter.com/BKhS3Ntil0
— T-90M (@T_90_M) November 24, 2023
»To je imelo odločilen vpliv na situacijo na terenu ... spomladanska ofenziva bi bila spomladanska ofenziva, ne pa julijska, kar je naredilo veliko razliko. Rusom je omogočilo, da so se dobesedno vkopali in utrdili svojo obrambo,« razloguje Vajdich.
Kot poudarja »Newsweek«, se je Kijev moral boriti za vsak nov oborožitveni system iz arzenala Nata.
Prvi glavni bojni tanki ameriške izdelave so prispeli v Ukrajino šele oktobra, več kot 18 mesecev odkar so ruske oklepne kolone prečkale ukrajinsko mejo. Kijev še vedno išče ATACMS, od ameriškega bojnega letala F-16 pa do začetka leta 2024 ne bo nič.
Bela hiša pa raje vidi, da ima Kijev postopen pristop k vojaški pomoči. Če bi je dobil prezgodaj, opozarjajo ameriški uradniki, bi to lahko privedlo do nevarne eskalacije z ruske strani.
Nekateri upajo, da bi lahko začetek zime in razmeroma statična fronta olajšala nova mirovna pogajanja.
Putin je že večkrat dejal, da je odprt za pogovore, a le pod pogojem, da Ukrajina sprejme »nove teritorialne realnosti« moskovske okupacije okoli 20 odstotkov ozemlja Kijeva. Toda Zelenski zavrača kakršne koli pogovore in zavrača ugotovitve, da je vojna zašla v slepo ulico.
»Nimamo pravice odnehati. Kaj je alternativa? Kaj, naj damo tretjino svoje države? To bi bil šele začetek. Vemo, kaj je zamrznjeni konflikt, sklepe smo že naredili. Potrebujemo več delati s partnerji pri nabavi zračne obrambe, deblokirati nebo, dati našim lovcem možnost izvajanja ofenzivnih akcij,« zagotavlja Zelenski.
Ukrajinski predsednik trdi, da zahodni partnerji nanj niti ne pritiskajo, naj sede za pogajalsko mizo.
»Tudi če je bil nekakšen pritisk ali če o tem razmišljajo nekateri zahodni voditelji, tisto, kar morajo storiti ni, da prepričajo predsednika Zelenskega, ampak morajo prepričati ukrajinsko ljudstvo,« je prepričan ukrajinski lobist Vajdich. Opozarja, da bi nepriljubljen mirovni predlog lahko pomenil konec mandata Zelenskega, »z volitvami ali brez«.
END OF WAR
— Aditya Rathore (@imAdityaRathore) November 28, 2023
US, Germany forcing Ukraine to end war with Russia and accept new boundary: Report
“War fatigue” and economic problems are making difficult for the NATO allies to back zelensky.#Zelensky #UKRAINE #RussianArmy #Russia #Biden #Putin pic.twitter.com/hDUleBI1pk
Ukrajina pa zagotovo ne more nadaljevati svoje vojne brez podpore Zahoda, predvsem ZDA.
Nekdanja visoka ameriška diplomata Richard Haass in Charles Kupchan iz možganskega trusta Svet za zunanje odnose (Council on Foreign Relations) sta ta mesec v reviji Foreign Affairs zapisala, da prihajajoča zima in razočaravajoče ukrajinsko poletje »zahtevata celovito preizpraševanje trenutne strategije Ukrajine in njenih partnerjev.«
Redefining Success in Ukraine
— Victor Rios-Figueroa (@VicRiosFigueroa) November 24, 2023
A New Strategy Must Balance Means and Ends
By @RichardHaass and @CharlesKupchan https://t.co/sJvTO5oXjN
Vendar Haass in Kupchan za »Newsweek« trdita, da ne ZDA ne Ukrajina še nista dosegli te točke.
»Položaj, v katerem sta, je nevaren. Tako se vojne lahko nadaljujejo v nedogled. Dobra strategija ni le tisto, kar je zaželeno, ampak tudi tisto, kar je mogoče,« poudarja Haass.
JRL NEWSWATCH: “Redefining Success in Ukraine; A New Strategy Must Balance Means and Ends” – Foreign Affairs/ Richard Haass, Charles Kupchan https://t.co/4dAxVRuoGn
— Johnsons Russia List (@JohnsonRussiaLi) November 17, 2023
Po Haassu je glede na trenutno vojaško ravnovesje težko doseči popolno osvoboditev ozemelj, ki so zdaj ruska.
Po dveh borbenih sezonah ne vidi, na podlagi česa bi se lahko domnevalo, da naj bi Ukrajina po tretji, četrti ali peti sezoni uspela uresničiti svoje cilje.
Redefining Success in Ukraine
— (@BusinessGamesAI) November 21, 2023
A New Strategy Must Balance Means and Ends
Must it, Richard Haas and Charles Kupchan? MUST IT? No shit, Sherlock
OK, this was evident to anyone with a brain in March 2022, but the West (you cheerleading, no doubt) had been steadfast in their… pic.twitter.com/ARbq2EZ57N
Haass je prepričan, da je administracija Joeja Bidna »v dilemi« in dodaja, da je vedno nerodno, ko se zavezniki ne strinjajo glede političnih ciljev.
»Predvidevam, da za zaprtimi vrati že poteka pogovor o tem, kako končati vojno, pa tudi o vrsti izvedljivih vojnih ciljev in o vlogi diplomacije. Vendar mislim, da ne boste videli, da bo ta pogovor prišel v javnost, dokler ne bo občutka, da so Ukrajinci sami pripravljeni voditi ta pogovor,« je dodal.
Does the US Actually Want Ukraine to Defeat Russia? #NewsBreak https://t.co/1Whrtd1PO7
— Andrei Piontkovsky (@apiontkovsky) November 26, 2023
Kupchan pa dodaja, da je neizogibno, da se Ukrajinci sami začnejo ukvarjati z vprašanjem »kaj naj ukrenemo zdaj?«, saj, kot poudarja, je »morda bolj smiselno, da Ukrajina sredstva, ki jih dobi od Zahoda, vlaga v obrambo in obnovo 82 odstotkov Ukrajine, ki je še vedno pod nadzorom Kijeva.«
Meni, da Ukrajinci ne bodo blagohotno gledali na zahodne partnerje, ki jih pozivajo k predaji, pa čeprav kratkoročno.
#Ucraina, disastro targato #NATOhttps://t.co/McgsoLPJAO#DavidArakhamia#Zelensky#BorisJohnson #BoJo#Ukraine#Russia#Putin#UkraineRussiaWar pic.twitter.com/1Dld8BIzZB
— Mariusz Lombok (@MariuLombo) November 28, 2023
»Kijev naj bi utrpel več kot 100.000 žrtev, Ukrajinci pa so bili prizadeti zaradi kolektivnega neuspeha Zahoda, da bi leta 2014 Putina pozval na odgovornost ali naj izpolni varnostna zagotovila, dana Ukrajini v Budimpeštanskem memorandumu iz leta 1997, po katerem je Kijev predal svoje jedrsko orožje iz sovjetske dobe,« piše »Newsweek«.
This #Ukrainian #Nazi decided not to die for #Ukraine, #Zelensky, or in the big mess other #Nazis and disgraceful people like him have created in the country under the sponsorship of the West, and escaped like a coward rat, to the #EuropeanUnion. #NazisRaus #Europe #Nazism pic.twitter.com/bFopKkunpM
— Like Rst (@rst_like) November 21, 2023
Kupchan poudarja, da bi morala Ukrajina in Zahod, podobno kot to počne predsednik Ruske federacije Vladimir Putin, razmisliti o »igri na dolge steze« - saj ima ruski predsednik, kot trdi, strategijo, ki jo je mogoče zoožiti na - »da vidimo, kako bo čez eno leto«, oziroma če Trump zmaga.
Analitik Calin Rechea v romunski reviji Bursa ugotavlja, da se »zdi, da sta se Haass in Kupchan odločila, da svoj članek končata z odbitim humorjem«.
Poudarja, da »glede uvodnika v ‘Foreign Affairsu’ Larry Johnson, nekdanji analitik Cie in nekdanji svetovalec State Departmenta, trdi, da članek (Haassa in Kupchana) kaže na šokantno pomanjkanje sposobnosti kritičnega razmišljanja obeh avtorjev in ocenjuje, da so vsi njuni predlogi popolnoma neuporabni, saj nimajo nobenega stika z realnostjo«.
Larry Johnson namreč meni, da je članek, ki sta ga podpisala Haass in Kupchan, dokaz panike, ki je zajela zunanjepolitično elito v Washingtonu.
Po mnenju nekdanjega analitika Cie predlogi odstopajo od realnosti, ker »nobeden od sistemov, ki so jih Ukrajini ponudile ZDA in zaveznice v Natu, ni deloval«.
Rusija pa ne bo sprejela prekinitve ognja, saj so »oblasti v Moskvi spoznale, da vsaka obljuba Zahoda ni vredna niti papirja, na katerem je napisana«, sklene svojo analizo pisanja Foreign Affairsa Larry Johnson.