nedelja, 02. februar 2025 leto 30 / št. 033
Nevzdrževani, pa še »pljunili so na mednarodne pogodbe«: Poljski in slovaški MiGi-29 ne bodo prinesli obrata v Ukrajini
V Ukrajini in na Zahodu nasploh je bilo te dni veliko navdušenja zaradi odobritve Nemčije, ki je dovolila ponovni izvoz petih poljskih bojnih letal MiG-29 sovjetske zasnove iz nekdanjih vzhodnonemških vojaških zalog kijevskemu režimu pred spomladansko ofenzivo, o kateri se veliko razpravlja.
V začetku tega meseca je poljski predsednik Andrzej Duda sporočil, da je Varšava Ukrajini predala štiri letala MiG-29, dobavljena pa so še štiri.
Toda ruski strokovnjaki v tem ne vidijo nobenega prelomnega dogodka, opozarjajo pa tudi na nezakonitost takšnih poslov, o čemer na Zahodu molčijo.
In yet another dangerous Western escalation of the proxy war, Germany has approved NATO/EU member Poland sending MiG-29 fighter jets to Ukraine.
— Ben Norton (@BenjaminNorton) April 15, 2023
This comes after the US and Germany agreed to send tanks as well.https://t.co/tZCYVq5Po4
»Mislim, da Poljska v Ukrajino ne bo poslala normalnih, delujočih letal, ker Varšava načeloma ni posebej zainteresirana, po mojem mnenju, za zmago ukrajinskega režima, ker jo bolj zanima izguba Ukrajine, da bi pozneje (...) poskušali zasesti zahodna ozemlja Ukrajine,« je za Sputnik povedal Evgenij Mihajlov, ruski vojaški strokovnjak in politični analitik.
»Več kot prepričan sem, da so letala, ki jih Poljska prenaša, v zelo obžalovanja vrednem stanju (...) Prej smo videli, da so tudi druge države predale letala v skoraj neuporabnem stanju. In močno dvomim, da bodo ta letala MiG-29 spremenila položaj za ukrajinske oborožene sile.«
Mikoyan MiG-29 je bil zasnovan v Sovjetski zvezi leta 1974 kot lovec za premoč v zraku za boj proti letalu McDonnell Douglas F-15 Eagle.
Prvi MiG-29 so poleteli leta 1982.
NATO je to letalo poimenoval »Fulcrum.«
Zahodni vojaški opazovalci so MiG-29 hvalili zaradi »odličnih manevrskih sposobnosti« in poudarjali, da so imeli zahodni piloti po ponovni združitvi Nemčije edinstveno priložnost leteti in testirati MiGe-29.
Poleg tega naj bi ZDA novembra 1997 od Moldavije kupile kar 21 takšnih MiG-ov.
Feu vert de Berlin à la livraison à l’Ukraine de ses ex-MiG-29 Fulcrum. https://t.co/kqTIBX4iYU pic.twitter.com/1R5aKX7iyZ
— Avions Légendaires (@avionslegendair) April 16, 2023
Po besedah Dmitrija Drozdenka, glavnega urednika ruske vojaške revije Arzenal domovine je težava v tem, da vojna letala niso bila ustrezno vzdrževana, potem ko se je NATO razširil na ozemlja nekdanjih držav Varšavskega pakta. Po njegovem mnenju je Varšava po razpadu ZSSR kršila pogodbe o storitvah.
»V državah vzhodnega bloka nekdanjega Varšavskega pakta so obstajala in še obstajajo servisna podjetja za vzdrževanje sovjetske opreme, vključno z letalstvom. Varšava ni izjema,« je za Sputnik povedal Drozdenko.
»Enako velja za Bolgarijo. Skladno s tem je bila po vstopu Poljske v NATO ta oprema posodobljena na standarde zavezništva. Kaj je mišljeno s tem? To je namestitev komunikacijskih sistemov, prilagoditev oborožitvenih sistemov za Natovo strelivo, kot so vodene rakete, na primer – nekateri slovaški lovci so bili podobno posodobljeni – in to je povzročilo uporabo protiradarskih raket (ARM) med posebno vojaško operacijo. To pomeni, da je bilo opravljeno vzdrževanje motorjev poljskih MiG-ov, po možnosti z vpletenostjo nekaterih naših oblikovalskih birojev in podjetij. Toda to je bilo že dolgo nazaj.«
Po Drozdenkovih besedah obstaja še en problem, povezan s konceptom »certifikata končnega uporabnika«, ki pomeni, da država, ki kupuje orožje, daje garancijo, da tega orožja ne bo več prenašala v druge države. Ta koncept se uporablja za nadzor konvencionalnega orožja v svetu.
Glede na to, da je Rusija pravna naslednica ZSSR, bi morala Nemčija zaprositi Moskvo za dovoljenje za predajo svojega orožja Poljski, Varšava pa bi morala storiti enako za prenos letal Ukrajini, meni vojaški strokovnjak.
»Grobo rečeno, niti ena država zveze NATO ne spoštuje teh mednarodnih pogodb,« je opozoril Drozdenko. »In to se dogaja že zelo dolgo, začelo se je še veliko pred specialno vojaško operacijo. Se pravi, pljunili so na mednarodne pogodbe.«
DON'T WORRY, #UKRAINIANS ARE NOT THE ONLY ONES WHO WILL HAVE TO BE SACRIFICED BEFORE IT'S YOUR TURN.https://t.co/oCH5tkfbxE
— Abya Yala (Monitor) (@MarKaAbyaYala) April 15, 2023
Poljska in Slovaška sta dve državi članici Nata, ki sta se strinjali, da bosta podarili svoja letala MiG-29 ukrajinskim zračnim silam.
17. marca je Bratislava sporočila, da bo Kijevu dostavila 13 letal MiG-29, ki niso bili v uporabi.
Slovaško vodstvo naj bi prvo serijo štirih bojnih letal premestilo do 24. marca.
The flight of our MiG-29 pilot at low altitude pic.twitter.com/tRmQrqf29h
— Ukrainian Air Force (@KpsZSU) April 11, 2023
Sodeč po dokumentih, ki so pricurljali iz Pentagona naj bi tudi Bolgarija Kijevu ponudila donacijo svojih MiG-29.
Vendar je 10. aprila Sofija to zanikala.
»Takšna odločitev bi vodila v primanjkljaj zmogljivosti, kar je v nasprotju z ustavo države,« je izjavilo bolgarsko obrambno ministrstvo.
Nekaj deset MiG-ov verjetno ne bo prevesilo tehtnice na bojišču v korist Kijeva, je prepričan Evgenij Mihajlov, ruski vojaški strokovnjak in politični analitik.
Po podatkih ruskega obrambnega ministrstva je Rusija od začetka posebne vojaške operacije uničila okoli 405 bojnih letal, 228 helikopterjev in 3600 brezpilotnih letal, ki jih upravljajo ukrajinske oborožene sile.
Če kadarkoli pridejo zahodna letala pa se bodo morala znajti v okolju, kjer bodo imeli absolutno premoč ruski protizračni sistemi, saj bo do tedaj ukrajinskim, kot dokazujejo dokumenti Pentagona - že zmanjkalo zmogljivejših sovjetskih raket.
Komentar ruskih strokovnjakov pa velja tudi za Slovenijo, ki prav tako s predajami orožja - krši mednarodno pravo.
PODEN OD PODNA, Slovenija se NE SME opredeljevati glede Ukrajine še manj glede Rusije. TO da se pošilja tja orožje in to neonacistom je višek svinjarije. https://t.co/11k39uJ9fJ
— Damian Heissek (@DamianHeissek) December 1, 2022
Slovenija je namreč predala Ukrajini različno jugoslovansko orožje.
V primeru Jugoslavije sicer ni ene same države naslednice, ki bi lahko dajala dovoljenja za izvoz orožja, toda prav tako je res, da nasledstvenega sporazuma o orožju JLA oziroma republik SFRJ nikoli ni bilo in da je bilo to orožje Sloveniji predano le v varovanje.
Na koncu pa se je velik del tega orožja znašel v Ukrajini, čeprav je šlo ali za sovjetsko orožje, za katero je pristojna naslednica Rusija ali pa za orožje izdelano v Srbiji, ki pa je nevtralna in svojega orožja ne predaja (vsaj uradno) ne Ukrajini in ne Rusiji.