torek, 03. december 2024 leto 29 / št. 338
Nevarno: mutirani sev koronavirusa se širi 70 odstotkov hitreje
Cepljenje proti koronavirusu se je v nekaterih državah že pričelo in to vliva novo upanje celotnemu človeštvu.
Toda tudi virus ne počiva - v tekmi s časom zelo hitro mutira in se še hitreje širi.
Predvsem Velika Britanija in Južna Afrika se dokazano že soočata z novimi sevi mutiranega koronavirusa SARS-CoV-2, ki povzroča koronavirusno bolezen.
U.K. Prime Minister Boris Johnson instituted new lockdowns of London and a large part of the country amid a spike in coronavirus cases that have been attributed to a new, seemingly more contagious strain of COVID-19 https://t.co/6z8ADsXh75
— The Daily Beast (@thedailybeast) December 19, 2020
Južnoafriški sev povzroča težje oblike bolezni, v Veliki Britaniji pa se širi precej hitreje.
V Južni Afriki so odkrili sev z oznako 501.V2, ki je glavni krivec za drugi val okužb v tej državi.
Nov sev je tudi bolj nevaren in povzroča hujše oblike bolezni tudi pri mlajših pacientih, ki ne trpijo za drugimi, pridruženimi boleznimi.
Še vedno ga bo verjetno mogoče premagati s cepivom, toda proces cepljenja bo dolgotrajen, virus pa se medtem širi zelo hitro.
Za viruse so hitre mutacije sicer značilne.
Za sedanje valove okužb naj bi bil na primer večinoma odgovoren sev D614G, vendar se mutirani sevi v nekaterih državah tudi razlikujejo med seboj.
Berem o tem mutiranem sevu koronavirusa, ki hara po jugu VB. 70% bolj nalezljiv od tega, ki ga imamo zdaj. Škoti so kr meje zaprl. A to je zadnji “hold my beer” tega ukletega leta 2020, al loh še kaj pričakujemo? Ipak je še 11 dni na voljo za konc sveta.
— bonne nouvelle (@KatarinaDbr) December 20, 2020
V Veliki Britaniji se na podoben način širi mutacija z okoli 17 ločenimi genetskimi spremembami, večinoma takšnih, ki se nanašajo na proteine, ki tvorijo »igle« samega virusa.
Ena od njih se imenuje N501Y in vpliva na sestavo proteinov, ki sestavljajo »iglo.«
Za zdaj ni potrditev, da ta sev sproža hujše oblike bolezni, dokazano pa je, da se širi precej hitreje - in to 70 odstotkov hitreje, kot je razkril predsednik britanske vlade.
V Veliki Britaniji je nov sev vplival na spremembo britanske zdravstvene politike.
Vlada Borisa Johnsona je nepričakovano še dodatno omejila gibanje predvsem v Londonu in na jugovzhodu Velike Britanije, kjer je največ okužb z novim sevom.
[À LA UNE À 21H] Le gouvernement britannique a décidé de reconfiner Londres et le sud-est de l'Angleterre dès demain pour tenter de juguler une envolée des contaminations attribuée à une nouvelle souche du nouveau coronavirus #AFP 1/5 pic.twitter.com/wZUflTje91
— Agence France-Presse (@afpfr) December 19, 2020
Gre za omejitve četrte stopnje.
Mediji poročajo, da bi lahko London kmalu postal novi Wuhan.
Zato se znova za dva tedna zapirajo frizerski saloni, telovadnice, kinodvorane, vse nenujne trgovine.
Millions of families tear up Christmas plans following new Covid controls https://t.co/QHaBoaQ4Eq #iwnews #coronavirus #Covid_19
— Isle of Wight County Press (@iwcponline) December 20, 2020
Dovoljenje za zbiranje največ treh gospodinjstev bo v veljavi samo za božič.
Predsednik vlade Boris Johnson je dejal, da »z grenkobo obžaluje«, da je vlada morala sprejeti omejitve, ki pa so »nujne.«
O novem sevu virusa so britanski strokovnjaki že opozorili tudi Svetovno zdravstveno organizacijo.
»Ko se dejstva spremenijo, morate spremeniti pristop«, je dejal Johnson in dodal, da hitrost širjenja mutiranega koronavirusa »ni mogoče ignorirati.«
»Sporočilo je, da je letos leto v katerem bomo nazdravili in dvignili čaše za tiste, ki niso z nami ob spoznanju, da bomo prav zato, ker niso z nami to leto, imeli pravo priložnost za proslavo naslednje leto,« je poudaril Johnson.
Even though they had known about the new variant since September when they recklessly reopened the schools! Industrial strength truth twisting! #newvariant #Covid_19 #coronavirus @henleystandard https://t.co/7gZ7OYr8hy
— Happy Abode (@HappyAbode1875) December 20, 2020
Zaradi nove nevarnosti je Škotska celo zaprla svojo mejo s preostankom Velike Britanije.
Britanski medicinski časnik Medical Journal je sicer britansko vlado v zadnjem uredniškem uvodniku kritiziral, da je bila počasna pri uvajanju ukrepov spomladi in znova jeseni.