torek, 03. december 2024 leto 29 / št. 338
Hitri testi: Slovenija se opira na novo orožje v boju proti koronavirusu, ki pa ni čudežno, temveč – precej nezanesljivo
Slovenija se je ob porastu števila okužb s koronavirusom odločila za nov režim testiranja.
Zdravniki so tako dobili navodilo, naj na klasične molekularne teste pošiljajo le še starejše od 65 let, zdravstveno osebje in osebe z drugimi epidemiološkimi znaki.
Za vse ostale bodo na voljo le še hitri antigenski testi, ki so precej manj zanesljivi, a dajo rezultate že po nekaj minutah.
Čestitke najboljši vladi vseh časov in onkraj časa za ta izjemen dosežek.
— Čezvesoljska Zombi cerkev blaženega zvonjenja (@CZCBZ) November 8, 2020
We are number 1, we are number 1...
Bong https://t.co/7ttKbP2yvC
Antigenski testi sicer dokazujejo le fizične delčke virusa, ki jih test zazna.
Ob tem je Janševa vlada nabavo hitrih testov prepustila bolnišnicam, kar je privedlo do razpršenega nabavljanja in višjih cen testov.
Izkazalo se je, da za vsak takšen hitri test v Sloveniji plačujemo od dva do štiri evre več kot v drugih državah.
Kokr dobr jim gre tole upravljanje kovid situacije sem skor prepričan, da cepiva v Slovenijo naši najpristojnejši sploh naročil ne bodo, ker jim odgovarja tale lockdown in izredne razmere. Če je že cepivo za sezonsko gripo problem (pa naj bi ga bilo dovolj), si ni neka obetati.
— Kamal (@kizidor) November 10, 2020
Če bodo bolnišnice v času epidemije skupaj kupile dva milijona teh hitrih testov, torej v povprečju enega za vsakega prebivalca Slovenije, bi zanje plačale najmanj osem milijonov evrov več kot bi za enako količino plačale druge evropske države.
CDC Report: Officials Knew Coronavirus Test Was Flawed But Released It Anyway: It was basically a failure on the part of the scientists because of being sloppy. Tests didn’t work in about a third of the time. https://t.co/zrPoWdDuu8
— Naresh Sunkara Ph.D. (@naresh_sunkara) November 6, 2020
Toda pri tem se pozablja na še eno težavo –, da so hitri testi lahko samo eno od sredstev v boju proti koronavirusu in da je pretirano zanašanje na njih prav tako napačno.
To ni čudežno sredstvo, ki lahko ustavi epidemijo.
Vodja strokovne skupine dr. Bojana Beović je pred dnevi na primer ocenila, da bi epidemijo lahko ustavili z množičnim testiranjem s hitrimi testi, da bi tako pravočasno odkrili tiste, ki so okuženi pa še nimajo znakov in jih izolirali.
Tistega iz hooda si dobila, jaz ti pa še tega pustim tle. pic.twitter.com/9brmYr5fc5
— Urska GŠ (@ZofiWitch) November 2, 2020
Možnost množičnega testiranja je omenjal tudi predsednik vlade Janez Janša.
Toda pri tem bi bilo potrebno znova ravnati pazljivo.
V Sloveniji so se že pojavile informacije o tem, da naj bi hitre teste uporabljali celo ob koncertih in podobnih prireditvah, tako da bi se ljudje lahko testirali prej in celo dr. Bojana Beović je zatrdila, da bi takšen test lahko dokazoval, da nekdo vsaj tisti dan, ko je bil testiran, še ni kužen.
Toda na nevarnost zanašanja na to kažejo težave v ZDA in Veliki Britaniji.
V ZDA se je koronavirus v Belo hišo, kjer je okužil družino predsednika ZDA prebil prav zato, ker so vse osebje testirali s hitrimi testi, hkrati pa znotraj Bele hiše uslužbenci praviloma niso nosili mask.
You can't make this stuff up. After spending 3+ years bashing science, Trump based his own safety on a COVID test that gives a false negative at least a third of the time, fails to social distance.
— TuskBot - the Walrus of Justice (@TuskBot) November 3, 2020
He could have just worn a mask. https://t.co/5e5sKAVGFS 08:04:57
V Veliki Britaniji pa so težave hitrih testov ugotovili s posebnim pilotskim projektom.
Operation Moonshot: rapid Covid test missed over 50% of cases in pilot https://t.co/23zIOcoZ3p
— Helen. FRSA. MCMA. (@HELEN88811) November 10, 2020
V posebnem pilotskem programu z naslovom »Operation Moonshoot« so ugotovili, da so hitri testi v širšem območju Mancherstra zaznali manj kot 50 odstotkov oziroma 46,7 odstotkov dejansko okuženih.
Pri tem je London za te hitre teste uporabljene v bolnišnicah in domovih za ostarele porabil 323 milijonov funtov.
Številni, ki so jim zdravniki povedali, da niso kužni so tako lahko še naprej okuževali druge ljudi.
V tem primeru so bili uporabljeni testi OptiGene Direct RT-Lamp.
Testi pokažejo rezultat v 20 minutah.
Vendar imajo podobno zanesljivost tudi drugi podobni hitri testi.
Ti podatki tudi kažejo, da je potrebno biti še posebej pazljiv tudi tedaj, ko s temi testi države množično preverjajo celotno prebivalstvo, kot je to naredila Slovaška.
O tem sedaj razmišljajo tudi v slovenski vladi.
RAPID COVID TEST WITH NO SYMPTOMS NOT ACCURATE
— O'Ghost Who Walks (@walks_o) November 3, 2020
via @NYTimes https://t.co/4e0r6jf5DV
Toda na Kitajskem so ob izbruhu bolezni za popolno zatrtje izbruhov uporabljali PCR, molekularne teste, tudi tako, da so v petih dnevih testirali kar preko 12 milijonov prebivalcev.
Hitri testi bi lahko zato v Sloveniji prav tako postali enako sporni, kot so bili »ventilatorji«.
Po eni strani zato, ker so predragi in razpršena nabava omogoča neracionalno zaslužkarstvo posrednikov, drugič pa zato, ker se bo država namesto z opremljanjem laboratorije za bolj zanesljive PCR-teste sedaj preprosto zadovoljila s »hitrimi testi.«
Te kreteni @vladaRS so z zapiranjem v občine dosegli, da so vse točke za rekreacijo v Ljubljani nabito polne ljudi, ki bi se drugače porazgubili po celi Sloveniji. Glede na to, da maske uporablja le manjšina so ustvarili odlične pogoje za širjenje virusa.
— R (@_wupe) November 1, 2020
Noriški diletantizem!
In pri tem pozabila na nujnost, da bistveno poveča dnevno število izvedb veliko bolj zanesljivih PCR testov.