torek, 03. december 2024 leto 29 / št. 338
Presenetljivo: ameriška študija dokazala, da se je koronavirus v ZDA pojavil že pred njegovim odkritjem v Wuhanu
Ameriški predsednik Donald Trump je virus, ki povzroča koronavirusno bolezen Covid-19 nepravilno in pogosto ter zlonamerno imenoval tudi »kitajski virus«.
Medtem znanstveniki še naprej iščejo njegov izvor, dodatne preiskave pa prinašajo nova odkritja.
Po najnovejših preiskavah je bil koronavirus prisoten v ZDA že več mesecev pred pojavljanjem prvih primerov v kitajskem Wuhanu, ki se je doslej smatral tako za izvor virusa kot »nulto točko« izbruha pandemije.
CDC study found coronavirus antibodies in 39 samples from California, Oregon, and Washington between Dec. 13 to Dec. 16. https://t.co/y2IPel82NX
— Josh Dehaas (@JoshDehaas) December 3, 2020
Kot poroča ameriški National Post, so do tega sklepa znanstveniki prišli na podlagi preiskav vzorcev 7.389 donatorjev, zbranih v devetih ameriških državah med 13. decembrom lani in 17. januarjem letos, pri katerih je bil v 106 primerih odkrit tudi koronavirus SARS-CoV-2.
Vzorce je zbral ameriški Rdeči križ in jih predal ameriškemu Centru za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC).
V tem primeru bi se bolezen lahko širila v Združenih državah Amerike že od začetka decembra leta 2019 ali prej, na Kitajskem pa so bolezen odkrili šele konec decembra lani.
Študija je bila objavljena v časniku Clinical Infectious Diseases.
To odkritje bi lahko ponovno sprožilo razprave o poreklu virusa.
Ob obtožbah na račun Pekinga so tudi kitajske oblasti že v začetku leta trdile, da bi virus na Kitajsko lahko prinesli tudi ameriški vojaki, ki so se v Wuhanu pred tem udeležili vojaških iger.
I bet the number is higher, way higher, but he will get a B12 shot and ya all will never know
— Doodles (@DoodlesTrks) December 4, 2020
40% of Americans want Dr. Fauci to take the COVID vaccine first https://t.co/ctEOKdghCs via https://t.co/cACThIOWQv
Očitno pa je, da se je virus po svetu širil že veliko prej, preden so na Kitajskem zabeležili prve okužbe in primere prenosa virusa s človeka na človeka.
Ameriški znanstveniki so do sklepov prišli na podlagi analiz antiteles.
V 84 primerih so bila ta antitelesa takšna, da so imela posebne nevtralizacijske sposobnosti, dizajnirane prav za boj proti virusu SARS-CoV-2, zato niso mogla nastati kot odgovor na neko drugo virusno infekcijo.