četrtek, 14. november 2024 leto 29 / št. 319
(Ne)svoboda govora v EU: Zaradi naslovnice knjige in dveh tvitov 60 dni zapora
Če koga zanima, v katero smer bi se lahko odvrtele prihodnje spremembe slovenske medijske zakonodaje, uvajanje pregona »sovražnega govora« in uveljavljanje direktive DSA tudi v Sloveniji (veljati bo začela 25. avgusta) je tukaj primer iz Nemčije, ki na tem področju že »prednjači«.
Novinar Matt Taibbi je namreč te dni opozoril na klavrno usodo ameriškega satirika in dramatika, ki živi v Nemčiji in je bil nedavno drakonsko kaznovan zaradi »sovražnega govora.«
»Ravno ko ste morda mislili, da stvari ne morejo biti bolj nore: ameriškemu dramatiku in humoristu C. J. Hopkinsu, ki je bil večkrat predstavljen v tem prostoru, je nemški sodnik poslal 'kaznovalni nalog' in mu ponudil na izbiro 60 dni v zaporu ali plačilo kazni 3600 evrov,« je zapisal Taibbi.
»Njegov 'zločin'?
V bistvu gre za žalitev nemškega ministra za zdravje v tvitu in uporaba komaj vidne podobe svastike na maski na naslovnici knjige, ki je kritična do globalnega odziva na pandemijo, z naslovom 'Vzpon novega normalnega rajha.'
Prvič je bil obtožen tega 'zločina' junija, kmalu po tem, ko so proti Rogerju Watersu začeli preiskavo, ker je na odru v Berlinu nosil svoj jasno satiričen 'rožnati' kostum. Kot sem zapisal, ko je bil C.J. obtožen tedne kasneje, oblasti trdijo, da je C.J. Hopkins z uporabo podobe maske 'razširjal propagando, katere vsebina je namenjena spodbujanju ciljev nekdanje nacionalsocialistične organizacije,'« je zapisal Taibbi.
Sodnik je v primeru C.J. Hopkinsa že slišal argumentacijo in obrambo pisatelja, ki se sklicuje na svobodo govora, vendar je kazen vseeno izrekel.
Naslovnica na knjigi C. J. Hopkinsa seveda v ničemer ne podpira »cilje nekdanje nacionalsocialistične organizacije« pod taktirko Tretjega rajha.
Gre za kritično ilustracijo, s katero je kot kritik ukrepov ob pandemiji Hopkins primerjal obsežne ukrepe v izrednih razmerah, ki so bile med pandemijo običajne po vsem svetu (in so bile še posebej avtoritarne v Nemčiji) z nacističnimi prijemi.
Primerjal je na primer »Zakon o zaščiti pred okužbami« iz leta 2020 z »Zakonom o opolnomočenju iz leta 1933«, ki je napovedal, da lahko za »odpravo stiske ljudi zakoni, ki jih sprejme vlada rajha, odstopajo od ustave«.
Komaj vidna svastika na maski na naslovnici knjige pa se je sodniku zdela dovolj trden dokaz, da je ameriškega pisatelja obsodil zaradi razširjanja nacistične propagande.
Pri tem je, paradoksalno, v Nemčiji cela vrsta podobnih naslovnic knjig ali časnikov, ki kritično ali primerjalno obravnavajo tudi obdobje Tretjega rajha, v ta namen objavljajo nacistične svastike in niso preganjani.
Sodnik si je sliko očitno raztolmačil po svoje in sprejel popolnoma arbitrarno sodbo.
Drugi »zločin« Hopkinsa pa je bil »tvit«, v katerem je prav tako priložil sliko – masko naslovnice s komaj vidno svastiko. Šlo je za odgovor na tvit Die Welta, ki je citiral nemškega zdravstvenega ministra Karla Lauterbacha.
Stavek ob njem se je glasil: »Maske vedno pošiljajo signal«. Hopkins je ponovno objavil citat in dodal sliko z naslovnice svoje knjige. In bil zato sedaj kaznovan, kakor da bi zares širil nacistično ideologijo.
Kot poudarja C.J. Hopkins, resnična težava ni toliko v njegovem primeru (čeprav je vsekakor zaskrbljen zaradi kazni), ampak zato, ker je s tem patentiran način, na podlagi katerega se uporabljajo zakoni tako, da se ljudje preganja zaradi njihovih mnenj.
Po istem vzorcu na Zahodu preganjajo ustanovitelja WikiLeaksa in novinarja Juliana Assangea, kritike pandemijskih ukrepov in domnevno »lažne izjave« v tvitih Donalda Trumpa.
C. J. Hopkins je pojasnil, da se zaveda, da je širjenje nacizma in njegovih simbolov v Nemčiji prepovedano.
»Da, če ste nacist, je v Nemčiji nezakonito širiti svastike. Če pa se ukvarjate z umetnostjo, če komentirate zgodovino, če prodajate knjigo, obstaja cela vrsta razlogov za izjeme, ko ljudje lahko uporabljajo svastike, ki jih vstavite v svoje delo, na primer na naslovnice knjig. Moj odvetnik je vse te argumente navedel tožilcu ... a sploh niso bili niti obravnavani...
Naj povem še eno stvar. Moj primer je samo moj primer, toda v resnici se podobne zgodbe tukaj dogajajo povsod. To je pač ta goli pritisk na drugače misleče. Poglejte, kaj počnejo Trumpu v ZDA. Poglejte, kaj počnejo Assangeu, ljudem, ki so veliko večji od mene. Mislim, da je to prava zgodba tukaj, gre za goli pritisk na vse, ki nasprotujejo in se ne strinjajo z mnenjem vladajočih.«