REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nemški preiskovalci nad AfD zaradi prejemanja donacij iz tujine

Nemški preiskovalci nad AfD zaradi prejemanja donacij iz tujineAlice Weidel | VIR: Pixsell

Nemške oblasti so sprožile preiskavo proti parlamentarni vodji stranke Alternativa za Nemčijo (AfD) zaradi suma prejemanja donacij iz tujine, s katerimi so pokrili stroške za predvolilno spletno kampanjo. Prav tako je bila vložena prošnja, da se ji odvzame poslanska imuniteta. 

Državni tožilci iz južnonemškega mesta Konstanz so včeraj sporočili, da je vodja poslanske skupine AfD v Bundestagu Alice Weidel osumljena kršitve zakona o financiranju politične stranke. 

Tožilec Andreas Mathy je povedal, da je njegov urad že zaprosil Bundestag za odvzem poslanske imunitete, s čimer bi se lahko formalno pričela preiskava.

Tožilec Andreas Mathy je povedal, da je njegov urad že zaprosil Bundestag za odvzem poslanske imunitete, s čimer bi se lahko formalno pričela preiskava. Hkrati nameravajo preiskati še druge zaposlene in odgovorne v stranki AfD na lokalni ravni. 

V nedeljo so namreč nemški mediji poročali, da je izpostava AfD za področje Bodenskega jezera prejela okoli 130 tisoč evrov donacij s strani švicarskega podjetja pred parlamentarnimi volitvami leta 2017. Bodensko jezero predstavlja volilni okraj na jugu Nemčije, kjer prebiva tudi Weidlova s svojo družino. 

Švicarsko podjetje PWS PharmaWholeSale iz Züricha naj bi že potrdilo, da je direktor podjetja nakazal denar za neznanega poslovnega sodelavca. Podjetje je celoten znesek razbilo v osemnajst manjših zneskov, s čimer so hoteli zaobiti nemško zakonodajo glede financiranja strank. 

Nemška zakonodaja namreč omejuje donacije iz tujine iz držav, ki niso članice Evropske unije, za nemške državljane, ki živijo izven EU. Zakon nalaga globo v trikratni višini prejetega zneska.

Blagajničarka lokalne izpostave AfD, ki je tudi nadzorovala vrnitev denarja, je povedala, da je napako v višini osmih evrskih tisočakov odkrila šele, ko so o tem poročali mediji.

Weidlova je priznala, da je stranka prejela donacije s strani švicarskega podjetja. Septembra so podvomili o njihovi zakonitosti in so denar sklenili vrniti. A šele aprila letos so pričeli vračati denar, pri čemer niso vrnili celotnega zneska; zadržali so okoli 8.000 evrov. 

Blagajničarka lokalne izpostave AfD, ki je tudi nadzorovala vrnitev denarja, je povedala, da je napako v višini osmih evrskih tisočakov odkrila šele, ko so o tem poročali mediji.

To sredo pa so mediji razkrili še, da je ista izpostava pri Bodenskem jezeru prejela še drugo donacijo, tokrat iz Belgije. 150.000 evrov je februarja letos prišlo iz Belgije, pri čemer se je pošiljatelj identificiral kot »Stichting Identiteit Europa«  (Fundacija Identitata Evropa).

Mediji so razkrili, da so del denarja iz Švice pri AfD namenili za plačilo stroškov za medijsko kampanjo na socialnih omrežjih ter plačilo pravnih stroškov med volitvami. 

Maja letos so celotni znesek vrnili, kljub temu, da bi ga lahko glede na zakonodajo zadržali, saj niso mogli identificirati pošiljatelja in motiva za tako donacijo. Posledično so v treh mesecih vrnili nazaj znesek. 

Mediji so razkrili, da so del denarja iz Švice pri AfD namenili za plačilo stroškov za medijsko kampanjo na socialnih omrežjih ter plačilo pravnih stroškov med volitvami. 

Sopredsednik AfD Alexander Gauland je branil Weidlova pred medijskimi očitki, pri čemer je krivdo naprtil blagajničarki lokalne izpostave, ki je »jasno delovala neprimerno.« Hkrati je priznal, da je vračanje denarja potekalo prepočasi, še poroča nemški DW.
 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek