REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nemška policija preiskuje BlackRock, ki je vreden trilijone

Nemška policija preiskuje BlackRock, ki je vreden trilijone

V torek je nemška policija izvršila preiskavo pisarn finančnega giganta BlackRock zaradi suma vpletenosti v davčno goljufijo, t. i. cum-ex davek. BlackRock je finančna organizacija, ki se ukvarja z upravljanjem naložb in nadzoruje sredstva v višini več kot 6,4 trilijonov ameriških dolarjev. To je enako kot tretji največji državni BDP, pri čemer je BlackRock  tudi največji vlagatelj na nemški DAX borzi.

Včerajšnje hišne preiskave so le del obširne policijske preiskave davčnih goljufij s strani finančnih organizacij.

Včerajšnje hišne preiskave so le del obširne policijske preiskave davčnih goljufij s strani finančnih organizacij. BlackRock je že podal izjavo, da popolnoma sodelujejo s preiskovalci, pri čemer je direktor za Nemčijo, Friedrich Merz, dodal, da je ukazal vodstvu, da »preiskuje vse primere in da dokumente na voljo oblastem«.
Preiskava ima tudi velik pomen za samo nemško državo, saj je Merz trenutno eden izmed kandidatov, da bi zamenjal Angelo Merkel na čelu krščanskih demokratov. Merz sam ni neposredno vpleten v škandal, saj policija preiskuje dejanja storjena v času, ko Merz še ni bil zaposlen pri tem finančnem gigantu.
Vseeno so nemški Zeleni že javno opozorili, da njegova povezanost z državnim vrhom lahko vpliva na voljo države za preiskavo.

Cum-ex goljufija se nanaša na uporabo črne luknje v davčni goljufiji, ki je omogočala dvema ali več (pravnim ali fizičnim) osebam, da so imele v lasti iste delnice, pri čemer so nato vsi zahtevali davčne olajšave, čeprav niso bili upravičeni do tega.


Cum-ex goljufija se nanaša na uporabo črne luknje v davčni goljufiji, ki je omogočala dvema ali več (pravnim ali fizičnim) osebam, da so imele v lasti iste delnice, pri čemer so nato vsi zahtevali davčne olajšave, čeprav niso bili upravičeni do tega. Po prvih ocenah nemške davkarije je država izgubila milijarde evrov na ta način, še poroča nemški DW .

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek