petek, 24. januar 2025 leto 30 / št. 024
Nemčija krepi vlogo v boju proti terorizmu v Afriki
Nemška obrambna ministrica Ursula von der Leyen je ta teden obiskala več zahodnoafriških držav, pri čemer je napovedala okrepitev nemškega prizadevanja za zaustavitev terorističnih skupin, ki delujejo na področju (zahodnega) Sahela.
Nemčija, kot vodilna vojaška sila v Evropi, ima trenutno v številnih državah po svetu nastanjene pripadnike svojih oboroženih sil (Bundeswehr). Tako delujejo v Afganistanu, na Kosovu, v Siriji in Iraku, v Libanonu, v Egejskem morju, ter na Baltiku. Na afriški celini se nemški vojaki nahajajo v Maliju, Somaliji, Džibutiji, Sudanu, Južnem Sudanu in Zahodni Sahari, kot tudi nemška vojna mornarica, ki deluje v Sredozemlju.
Prav Mali je prejšnji teden pozornost, saj sta v strmoglavljenju vojaškega helikopterja umrla oba člana posadke. Trenutno še ne vedo vzroka za strmoglavljenje, pri čemer so že zavrnili možnost sovražnega delovanja. Nekateri kritiki so pri opozorili, da je možen vzrok iskati v dejstvu, da jurišni helikopterji Tiger niso bili zasnovani za delovanje v Afriki, ampak na evropski celini.
Ministrica je tako ta teden sprva obiskala Niger, kjer trenutno vzpostavljajo skupno poveljstvo vojaških in policijskih sil držav v Sahelu (poleg Nigra, še Mali, Mavretanija, Burkina Faso in Čad), preko katerega bodo lažje koordinirali delovanje proti islamističnim terorističnim skupinam v tej regiji. Nemčija in Francija sta od leta 2014 vključeni v ta proces kot državi podpornici.
Obe evropski velesili sta nedavno tudi napovedali možnost napotitve skupne vojaške misije v Mali v obsegu pet tisoč vojakov, s katerim bi še dodatno okrepili boj proti islamističnim milicam, ki so povezane z Al Kaido. Septembra naj bi tako v Berlinu potekal sestanek na to temo, pri čemer sta zanimanje za sodelovanje izrazili tudi Španija in Italija. Pri oblikovanju nove misiji naj bi sodelovala tudi Evropska unija (s 50 milijoni evrov), pri čemer misijo podpirajo tudi Združeni narodi.
V Maliju od leta 2013 deluje misija OZN MINUSMA, katero trenutno sestavlja 13.289 vojakov in 1.920 policistov. Istočasno pa v Maliju delujeta še dve misiji Evropske unije: EUCAP Sahel Mali, ki je policijskega značaja (s 20 policisti in 63 civilisti) ter EUTM Mali, ki je vojaškega značaja (s 576 vojaki). Obe evropski misiji nista namenjeni neposrednemu sodelovanju v boju z islamisti, ampak pomagata pri usposabljanju, urjenju ter (re)organizaciji lokalnih vojaško-policijskih sil.
Boj proti terorizmu v Afriki ima tudi dolgoročno (pozitivno) posledico za Evropo, saj na ta način se tudi zmanjšujejo migracijski tokovi proti evropski celini. Niger je namreč postal center za migracijo prebivalcev zahodnoafriških držav proti Evropi. V podkrepitev nemškega prizadevanja je nemška ministrica s seboj »prinesla« tudi materialno pomoč v obliki 100 tovornjakov, 115 motornih koles in 55 satelitskih telefonov za varnostne sile Nigra.