REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nemci naklonjeni oblikovanju jamajške koalicije

Nemci naklonjeni oblikovanju jamajške koalicijeV Nemčiji se obeta črno CDU, rumeno FDP, zelena (Zeleni) koalicija, foto: Reuters

Nemška kanclerka Angela Merkel je po nedeljskih parlamentarnih volitvah pred precejšnjim izzivom oblikovanja koalicije njenih krščanskih demokratov (CDU/CSU) z liberalci (FDP) in Zelenimi, ki se je je zaradi barv strank - črna, rumena in zelena - v javnosti prijelo ime jamajška. A javnost to koalicijo podpira, kažejo ankete.

Glede na javnomnenjsko raziskavo nemške televizije ZDF je jamajški koaliciji naklonjenih 59 odstotkov vprašanih. 22 odstotkov koaliciji, v kateri bi bile zastopane tri stranke s precej različnimi stališči, nasprotuje, 15 odstotkov anketiranih pa je odgovorilo, da jim je vseeno, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Po mnenju analitikov se CDU/CSU, FDP in Zeleni na nekaterih programskih področjih močno razhajajo, a zbližanje stališč ni nemogoče. Kot eno najbolj vročih tem v morebitnih koalicijskih pogajanjih omenjajo podnebno politiko, zapleteno utegne biti tudi usklajevanje pristopov k migracijski politiki ter pri evropskih politikah. Na področju energetskih politik je možno zbližanje, če bodo popustile vse partnerke jamajške koalicije.

Po mnenju analitikov se CDU/CSU, FDP in Zeleni na nekaterih programskih področjih močno razhajajo, a zbližanje stališč ni nemogoče.

Jamajška koalicija je praktično edina možnost, ki je preostala Merklovi. Dosedanji koalicijski partnerji CDU/CSU, socialni demokrati (SPD), so namreč po volitvah sporočili, da zaradi zgodovinsko slabega rezultata - prejeli so 20,5 odstotka glasov - odhajajo v opozicijo.

Kanclerski kandidat SPD Martin Schulz je v analizi vzrokov za najslabši volilni izid stranke po drugi svetovni vojni izpostavil napake, ki so jih socialdemokrati po njegovem prepričanju naredili v preteklosti. V pismu, ki so ga danes odposlali vsem članom SPD, Schulz ocenjuje, da stranka ni dovolj analizirala volilnih porazov po letu 2005, se odtlej ni razvijala v zadostni meri ter je tudi v zadnji volilni kampanji ponavljala napake iz preteklosti.

Medtem ko je Schulz že ob objavi prvih izidov sporočil, da bo SPD v opoziciji, je dosedanji predsednik poslanske skupine Thomas Oppermann nakazal možnost, da bi stranka vendarle lahko sodelovala v koaliciji s krščanskimi demokrati.

Schulz je v pismu zapisal tudi, da je zaradi poraza razmišljal o odstopu s položaja predsednika stranke, a se je po pogovorih s številnimi ljudmi odločil, da bo raje sodeloval pri nujnem vnovičnem zagonu SPD. Glavno odgovornost za grenak poraz je prevzel nase, a ob tem poudaril, da svoj delež krivde za težave nosijo tudi nekateri drugi člani stranke.

Medtem ko je Schulz že ob objavi prvih izidov sporočil, da bo SPD v opoziciji, je dosedanji predsednik poslanske skupine Thomas Oppermann nakazal možnost, da bi stranka vendarle lahko sodelovala v koaliciji s krščanskimi demokrati. Oppermann, ki je po volilnem porazu odstopil s položaja, je v pogovorni oddaji Markus Lanz na ZDF v četrtek zvečer dejal, da bi morala stranka znova razmisliti o svoji odločitvi, če bi poskus oblikovanja jamajške koalicije propadel in bi grozile predčasne volitve. A za zdaj po njegovem mnenju še ni izrednih razmer.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek